İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak, eğitim ve meslek hayatınız boyunca sizinle birlikte kalacak harika bir deneyimdir. Rönesans ruhunu hissedeceğiniz, modern çağ araştırmalarına önderlik eden tarihi üniversitelerde eğitim alacaksınız. Ve elbette eğitiminiz boyunca Avrupa’nın en güzel bölgelerinden birini keşfetme şansına sahip olacaksınız.

İtalya’da Master Eğitimi ülkemizdeki gibi 2 yıl sürmektedir. Temel dersler, seçmeli dersler, seminerler ve stajlarla aldığınız 120 AKTS ve tez savunmanız ardından mezun olursunuz. İtalya’da yüksek lisans eğitimi genellikle bir akademik yılda 2 dönem olacak şekildedir.

İtalya’da akademik yıl Eylül ayının ortasından başlar Haziran ayının sonu veya Temmuz ayının başına kadar devam eder. Üniversitelerde eğitim genellikle iki dönem olacak şekilde düzenlenmiştir.


Birinci yarıyıl Eylül / Ekim aylarında başlar ve Ocak / Şubat aylarında biter.

 


İkinci dönem Şubat ayında başlar ve Haziran sonu veya Temmuz ayı başında sona erer.

Bazı bölümlerde eğitim 3 döneme de ayrılabilmektedir. 

italyada-yuksek-lisans

Neden İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi ?

İtalya’da okumak demek dünya standartlarında eğitim almak demektir. Master için Lisans eğitimine göre daha geniş bir ölçekte tamamen İngilizce programlar bulunmaktadır. Türk öğrenciler İtalya’da master yapmak için öğrenciler genellikle psikoloji, mühendislik, mimarlık, iç mimarlık, sanat tarihi, hukuk, uluslararası ilişkiler, işletme ekonomi, gibi alanlar ve moda tasarım, dizayn gibi bölümleri tercih etmektedirler. Tabii ki seçenek bu bölümlerden daha geniş ve spesifik bölümleri de kapsayacak şekildedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

İtalya’da master yapmanın bir çok açıdan avantajı bulunmaktadır. Ancak belli başlı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İtalya’da eğitim aldığınızda tüm Avrupa’da ve dünyada geçerli “mavi diploma” sahibi olursunuz. Bu diplomayla iş dünyasında kendinize daha geniş bir alan yaratmış olursunuz.
 • İtalya’da eğitim aldığınızda İngilizce yanında size önemli bir katkı sağlayacak olan İtalyancaya da hakim olma şansınız olur. Bu da CV nizde önemli bir artı değerdir.
 • İtalya’dan alacağınız diploma YÖK tarafından tanınır. Türkiye’de çalışmak istediğinizde herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmazsınız.
 • İtalya, ilk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın 3. ülkesidir. İtalya’da eğitim demek dünyanın en köklü üniversitelerinde cazip bir eğitim imkanı demektir.
 • İtalya’da master eğitimi veren tamamen İngilizce 300 ün üzerinde program vardır. Alanınızla ilgili dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden birçok program bulabilirsiniz.

İtalya’da İngilizce Master Programları

İtalya’da eğitim alabileceğiniz 300’ün üzerinde İngilizce master programı bulunmaktadır. Türkiye’den mezun olduğunuz bölüme göre uzmanlaşmak istediğiniz alanda onlarca master programı bulabilirsiniz.

İtalya’da İngilizce eğitim alabileceğiniz master programları:

italya-yuksek-lisans

Ekibimizden destek alıp, İtalya’da Yüksek Lisans eğitimi alan öğrencilerimiz

İtalya’da Yüksek Lisans Yapma Şartları

İtalya’da master lisans eğitimi alabilmeniz için yerine getirmeniz gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki Türkiye’den mezun olduğunuz lisans bölümüyle ilgili bir programa başvuru yapmış olmanızdır. Çünkü değerlendirme sürecinde aldığınız derslere bakılır ve başvuru yaptığınız programla ilgili akademik geçmişiniz ölçülür.

İtalya’da master eğitimi kabul şartı olarak bir üniversite hariç lisans mezuniyet ortalamasıyla ilgili bir alt sınır koyulmamıştır.
Ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinde sizin için bir artıdır.

İtalya’da Master Yapmak için bir diğer şart ise dil belgesidir.
Üniversiteler genellikle B2 düzeyinde dil sertifikası talep etmektedirler. Bunların ise TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan olması gerekmektedir.

İtalya’da Master Eğitimi almaya karar verdikten sonra yürütmeniz gereken süreç uzundur ve birçok bürokratik engelle karşılaşmanız olasıdır.

Bu süreçte profesyonel bir destek alarak doğru şekilde yönlendirilmeniz zaman kaybı ve ekstra maliyet gibi faktörleri ortadan kaldıracaktır.

İtalya’da Yüksek Lisans İçin Gerekenler

 • Yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz alanla ilgili lisans diploması (Başvurular için mezuniyet şartı aranmamaktadır. Son sınıf öğrencileri de başvuru yapabilirler.)
 • B2 seviyesinde dil belgesi
 • Lisans eğitiminiz veya iş hayatınızda yapmış olduğunuz çalışmaların portfolyosu
  (Bazı bölümler için)
 • Üniversite tarafından düzenlenen online mülakatta başarılı olmak (Bazı bölümler için)

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

İtalya’da master eğitimi 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. 120 AKTS ve bitirme tezini tamamladıktan sonra laurea magistrale yani yüksek lisans diploması elde edersiniz. Eğitiminiz süresince aldığınız teorik eğitim atölye çalışmaları, çeşitli seminerler, stajlar, yurtdışı değişim programları gibi programlarla pratik olarak desteklenir. İtalyan üniversitelerinde ders veren profesörler iletişime oldukça açıktırlar. Haftanın belli günlerini ve saatlerini öğrenci görüşmelerine ayırırlar. Derslerde katılımınız desteklenir ve iletişime dayalı bir eğitim metodu benimsenir. Ayrıca üniversite kütüphaneleri oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Talebiniz doğrultusunda da kütüpaneye kitap aldırabilirsiniz. 🙂

Başvurudan İtalya’da eğitiminize başlayana kadarki süreç ise uzun bir süreçtir ve birçok bürokratik işlem bulunmaktadır. Bu süreçle ilgili İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi ve Yaşam tecrübesine sahip EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibinden profesyonel bir destek alarak eğitiminize daha iyi odaklanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Yüksek Lisans Yapmak İçin Not Ortalaması Kaç Olmalıdır?

İtalya’da master eğitimi için bir üniversite haricinde (3,00 ve üzeri ortalama isteniyor) ortalama şartı aranmamaktadır. Ancak öğrencilerimize başvurulardan daha iyi sonuçlar almak için 3,00 ve üzeri ortalamaya sahip olmalarını tavsiye ediyoruz.

İtalya’da Yüksek Lisans Kaç Yıl?

İtalya’da master eğitim ülkemizdeki gibi 2 yıldır ve tezlidir. Bunun yanında daha çok pratiğe dayalı programlar olan moda tasarım, güzel sanatlar gibi alanlarda 1 yıllık master veya daha kısa süreli sertifika programları da bulunmaktadır.

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

İtalya’da eğitiminiz esnasında hem okuyup hem de çalışmanız mümkündür. İtalya’da eğitim alan uluslararası öğrenciler haftada 20 saat çalışma iznine sahiptir.

İtalya’da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma İzni Mevcut Mu? 

İtalya’da bir alandan mezun olduktan sonra 1 yıl daha ek oturum izni alırsınız, bu durumda iken iş bulmanız halinde ise çalışma izni alabilirsiniz, bu durumu iş verenleriniz size en basit haliyle anlatacaktır.

 

italyada-okumak-sosyal-medya

İtalya’da Yüksek Lisans Fiyatları ve Yaşam Maliyetleri

İtalya’da Master Eğitimi  almanın en iyi yanı oldukça kaliteli bir eğitimi cazip koşullarda almanızdır. İtalya’da üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri 500 ila 3.000 Euro arasında değişmektedir. 

İtalya’da yaşam maliyeti ise aylık 600-900 Euro arasındadır.
10 aylık eğitim süresi üzerinden hesaplandığında ise bu maliyetin yıllık 7000-9000 Euro arasında değiştiği görülmektedir.

Bu hesaplama İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip bizler ve öğrencilerimizin yaptığı ortalama harcamalar üzerinden hesaplanmıştır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Bursları

İtalya’da master yaparken burs alma imkanınız bulunmaktadır. İtalya’da yüksek lisans bursları yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişmektedir. Bu miktar tüm yaşam giderlerinizi karşılamaz. Ancak bütçenize ciddi anlamda destek sağlayacaktır. İtalya’da burslu master imkanlarından faydalanmak için bizimle iletişime geçiniz!

Bu konuyu ayrıca değerlendirdiğimiz yazımıza “İtalya’da Burslar” kısmından ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

İtalya’da Master yapmak isteyen öğrenciler için başvuru tarihleri okuldan okula değişmekle beraber, genel olarak Aralık-Ocak ayı gibi başlayıp Mayıs-Haziran ayı gibi sona ermektedir. Ancak bu tarihler üniversite ve bölüm bazında değişiklik göstermektedir. Siz de İtalya’da yüksek lisans eğitiminin sunduğu avantajlardan faydalanmak için alanında uzman ve tecrübeli ekibimizden destek alabilirsiniz.

Siz de Avrupa’nın en köklü üniversitelerinde kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here