İtalya’nın Yabancı Öğrenciler İçin Sunduğu Fırsatlar

İtalya Uluslararası Öğrenciler için Ne Tür İmkanlar Sunuyor?

Sosyal devlet anlayışının gelişmişliği ile bilinen İtalya’da eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için birçok imkan sunulmaktadır. Bunlar arasında aile gelirine göre belirlenen okul harçları, geniş burs imkanları ve eğitimden tüm öğrencilerin eşit şekilde faydalanabilmesi için sunulan daha birçok fırsat bulunmaktadır. İtalya’da eğitim almış bir ekip olarak eğitim dönemimiz boyunca faydalandığımız bu imkanlardan Türk öğrencilerin de faydalanmalarını sağlamaktayız. İtalya’nın yabancı öğrenciler için sunduğu fırsatlar a bu yazımızda yer vereceğiz.

Özellikle COVID-19 salgınının patlak vermesiyle hızlı bir şekilde online eğitime geçen İtalyan üniversiteleri öğrencilerin eğitimden en üst düzeyde faydalanabilmeleri için bir çok fırsat sunmaktadırlar. İtalya’da üniversite eğitimi için başvurular ve diğer işlemler zorunlu haller dışında online olarak devam etmektedir.

italyanin-yabanci-ogrenciler-icin-sundugu-firsatlar

2021-2022 akademik yılı için başvurular Aralık ayı itibariyle başlamıştır ve tüm hızıyla devam etmektedir.

1- Burs ve Konaklama Desteği

italyanin-yabanci-ogernciler-icin-sundugu-firsatlar

Eğitimden eşit faydalanma hakkını korumak için İtalyan ve uluslararası öğrencilere konaklama ve burs desteği sağlanmaktadır. İtalya’nın yabancı öğrenciler için sunduğu burslar aile gelirine göre belirlenmekte ve yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca öğrenciler kontenjanlara bağlı olarak okulların yurtlarından da faydalanabilmektedirler.

İtalya’da okul ücretleri de aile gelirine göre belirlenmektedir ve yabancı öğrenciler düşük eğitim ücretleri ile eğitim alma imkanına sahiptirler. Burs ve konaklama desteğinden faydalanabilmek için ise yerine getirilmesi gereken başvuru ve diğer birtakım işlemler bulunmaktadır. İtalya’da Okumak-EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık ekibi olarak Türkiye ve İtalya ekibimizin koordineli çalışmasıyla öğrencilerimizin burs ve konaklama işlemlerini profesyonel bir şekilde yürütmekteyiz.

2- Eğitimden Eşit Faydalanmalarını Sağlamak İçin 100 GB Ücretsiz İnternet

pandemi-doneminde-italya

İtalya’da pandemi sebebiyle online eğitime geçilmiştir. Güncel duruma bağlı olarak ise laboratuvar çalışmaları gibi pratik çalışmalar gerektiren bazı bölümlerde eğitim yüzyüze de devam edilmektedir. İlerleyen süreçte ise kademeli olarak yüzyüze eğitime tekrar geçilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda İtalyan üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin eğitimden eşit bir şekilde faydalanabilmesi için 100 GB ücretsiz internet desteği sunulmuştur. Bu imkandan faydalanabilmek için İtalya’da eğitiminize başlamış olmanız gerekmektedir.

 

 

Konuyla ilgili detaylı paylaşımlarımız için instagram adresimiz
“italyadaokumak” ı takip edebilirsiniz.

3- Üniversite Yurtlarında Kalan Öğrencilere Ücret İndirimi

italyanin-yabanci-ogernciler-icin-sundugu-firsatlar

Burslardan faydalanan ve üniversite yurtlarında kalan öğrencilere konaklama ücretlerinden indirim sağlanmaktadır. İndirimli ücretlerle öğrenciler aylık 250-300 Euro gibi bir miktar ödemektedirler. Yurt ücretleri bölgeye ve şehre göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca pandemi döneminde bazı üniversiteler tarafından bu ücretlerden de indirim sağlanmıştır.

4- Bilgisayar Desteği

italyanin-yabanci-ogernciler-icin-sundugu-firsatlar

İtalya’da herkes eğitimden eşit bir şekilde faydalanma hakkına sahiptir. Bu hakkı koruyabilmek için ise maddi durumu yetersiz olan öğrenciler için bilgisayar desteği sunulmaktadır. Özellikle devam eden online eğitim sürecinde tüm alt yapılarını hazır hale getiren İtalyan üniversiteleri öğrencilerin de bu alt yapılardan tam anlamıyla faydalanmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda aile gelirine göre belirlenen belirli sayıda öğrenciye bilgisayar verilmektedir.

5- Toplu Taşımayı Kullanımını Azaltmak Amacıyla Bisiklet Desteği

italyanin-yabanci-ogernciler-icin-sundugu-firsatlar

Tüm İtalya’da toplu taşıma kullanımını azaltmak amacıyla bisiklet veya scooter alanlara belli oranlarda ücret iadesi yapılmaktadır. Bu destekten sadece İtalya’daki yabancı öğrenciler değil tüm İtalyan halkı da yararlanabilmektedir.

 

 

 

 

 

Not: 2021 eylül başlangıçlı programların başvuruları ise Ocak ayı itibariyle başlamıştır. Siz de İtalya Uluslararası Öğrenciler için İmkanlardan faydalanmak isterseniz ekibimizle başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi Başvuru Yap!


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.
İtalya’da Okumak Ekibi olarak Türkiye ve İtalya’da bulunan ekibimiz ile  danışmanlık sağlamakta ve en iyi  hizmeti vermekteyiz.

İtalya Uluslararası Öğrenciler için İmkanlar ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı bu sayfadaki yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here