İtalya’da Hukuk Okumak

İtalya Avusturya, İsviçre, Slovenya ve Fransa ile sınır komşusu olan bir güney Avrupa parlamenter cumhuriyetidir. Topraklarının bir parçası olarak Sardunya ve Sicilya adalarını da içerir. Vatikan ve San Marino, İtalya’da bulunan egemen devletlerdir ve Campione d’Italia isimli İtalyan yerleşim bölgesi ise İsviçre’dedir. Avrupa Birliği’nin dördüncü büyük ekonomisi olarak İtalya, aynı zamanda etkili bir bölgesel güçtür. NATO, Dünya Ticaret Örgütü ve üç yıllık “G” zirvesinin kurucu üyesidir. Aynı zamanda G20 2021 zirvesi ise İtalya’da düzenlenecek. 🙂 Birçok alanda dünyaya entegre bir ülke olan İtalya’da hukuk okumak uluslararası öğrenciler için çok farklı ufuklar açacaktır.

İtalya’da hukuk eğitimi bütünleşik (unico ciclo) bir programdır ve lisans ve yüksek lisans eğitimi birlikte verilmektedir. 3+2 şeklinde toplam 5 yıl sürer. İtalya’da hukuk okumak isteyen öğrenciler için lisans düzeyinde birkaç üniversitede İngilizce eğitim verilmektedir ve eğitim süresi 3 yıldır. İtalya’da hukuk master programlarında ise seçenek çok daha geniştir. 

İtalya Hukuk Sistemi 

İdare, ceza ve hukuk mahkemeleri İtalyan hukuk sistemini oluşturmaktadır. Ceza davaları avukatlar, savcı, hakimler ve jüriden oluşmaktadır. İdare ve hukuk mahkemelerinde ise sadece savcı ve avukatlar bulunmaktadır. Mahkemelerde verilen kararın ardından taraflar İtalyan Yüksek Mahkemesi’ne kadar silsileyle bir üst mahkemeye başvurabilir. 

Bireysel ve meşru çıkarların korunması, İtalya’nın idari mahkemelerinin işlevidir. İdare mahkemesinde görülen davalar öncelikle kamu yararı, kamu fonu ve mülkleri, idari makamları veya şehir / köyleri ilgilendiren problemleri ele almaktadır.

italyada-hukuk-okumak

İtalya’da Hukuk Okumak – İtalya’da Hukuk Lisans Eğitimi

İtalya’da hukuk lisans eğitimi genellikle İtalyancadır. Ancak birkaç üniversitede uluslararası hukuk eğitimi İngilizce olarak verilmektedir ve eğitim süresi 3 yıldır. 

Siz de İtalya’da Hukuk Lisans Eğitimi almak ve bu alandaki fırsatları öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans 

İtalya’da yüksek lisans eğitimi ülkemizdeki gibi 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için daha çok Avrupa Çalışmaları, İş ve Şirketler Hukuku, Ticaret Hukuku gibi alanlarda tamamen İngilizce olarak eğitim verilmektedir. Ayrıca bazı araştırma merkezleri ve yüksek öğretim kurumlarında 1 yıllık programlar bulunmaktadır. 

İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan İtalya’da işletme, ticaret, ekonomi gibi alanlarda güncel hukuk programları sunulmaktadır. Bu programlar İtalya’nın en iyi üniversitelerinde verilmektedir.

Detaylı bilgi için İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Programları

İtalya’da eğitim alabileceğiniz hukuk master programları şunlardır:

 • İşletme Hukuku
 • İş Hukuku ve Avrupa Ekonomisi
 • Uluslararası Ticaret Hukuku
 • Uluslararası Hukuk
 • Avrupa Hukuk ve Politikaları
 • Avrupa Hukuku Çalışmaları
 • Sınır Ötesi Suçlar
 • İnsan Hakları ve Çok Aşamalı Yönetim
 • Hukuk Çalışmaları

İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi ile ilgili seçenekler ve İtalya’nın sunmuş olduğu imkanlarla ilgili olarak ekibimizden destek alabilirsiniz.

italyada-hukuk-egitimi

İtalya’da Hukuk Fakültesi

İtalya’da hukuk fakültelerine girişte farklı kabul şartları söz konusudur. Yüksek lisans için herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır. Okullara başvuru koşulları olarak B2/C1 seviyesinde dil belgesi ve ilgili alanda lisans diploması bulunmaktadır.

Lisans eğitimi için ise yine B2 seviyesinde dil belgesi gerekmektedir. İtalya’da İtalyanca hukuk eğitimi almak isterseniz de en az B2 veya C1 düzeyinde İtalyanca dil bilgisi ve bunun kanıtlayacak dil belgeniz olması gerekir. 

İtalya’da İngilizce Hukuk Okumak

İtalya’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde İngilizce olarak hukuk eğitimi almak mümkündür. İtalya’da İtalyanca hukuk eğitimi 3+2 yani bütünleşik bir programdır. Ancak İngilizce lisans programları 3 yıllık programlardır. Bu yüzden İtalya’da avukatlık yapmak istiyorsanız bu programlardan mezun olduğunuzda 2 yıllık yüksek lisansınızı da yapmalı ve yapılan sınavı geçmeniz gerekmektedir. Sınav dili doğal olarak İtalyancadır. İngilizce hukuk eğitimi alıp İtalya’da avukatlık yapmanız doğal olarak oldukça zorlu bir süreç olacaktır.

İtalya’da İngilizce hukuk yüksek lisans programlarında ise seçenekler daha geniştir. Milano Üniversitesi Hukuk Fakültesi gibi İtalya’nın en iyi hukuk fakültelerinde İngilizce yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

can-hukuk

İtalya’da Avukat Olmak

İtalya’da hukuk eğitiminiz sonrası avukatlık yapabilirsiniz. Bunun için İtalya’nın yapmış olduğu sınavı geçmeniz gerekmektedir. Türkiye’de avukatlık yapmak isterseniz de baronun belirleyeceği fark derslerini almanız gerekmektedir. Bu da 1 veya 2 yıl sürebilmektedir. Ayrıca İtalya’da uluslararası firmalara hukuki danışmanlık da kariyer seçenekleriniz arasında bulunmaktadır. 

İtalya Avukat Maaşları

Avukatlık, her ülkede olduğu gibi İtalya’da da saygın bir meslektir. Avukat maaşları meslekteki tecrübe daha birçok kritere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel itibariyle İtalya’da mesleğe yeni başlamış bir avukat 1800-1900 Euro maaş almaktadır.

İtalya’da Uluslararası Hukuk

İtalya’da İngilizce uluslararası hukuk eğitimi alabilirsiniz. Uluslararası ilişkiler bölümlerinin bazılarında da uluslararası hukuk ile ilgili dersler verilmektedir.

İtalya Hukuk Denklik

İtalya’da hukuk eğitiminiz sonrası Türkiye’de avukatlık yapmak isterseniz baronun belirlemiş olduğu fark derslerini vermeniz gerekir. Bu süreç İtalya’da İngilizce hukuk lisans eğitiminin 3 yıl olması ve Türk hukukuyla ilgili almanız gereken dersler göz önünde bulundurulduğunda 2 yıla kadar uzayabilir. Eğer İtalya’da hukuk eğitimi sonrası Türkiye’de avukatlık yapmak istiyorsanız bu gibi konuları göz önünde bulundurmalısınız.

İtalya’da Hukuk Okumak – İtalya’da Hukuk Okuyanlar

İtalya’da Hukuk Eğitimi almaya hak kazanan öğrencilerimiz…

italyada-hukuk-okuyanlar


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Hukuk Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

14 YORUMLAR

 1. Merhabalar Ankara üniversitesi hukuk fakültesinde 2. Sınıfım. Mezun olduktan sonra İtalya’da yüksek lisans yapmak ve orada avukatlık yapmak istiyorum. Bu mümkün mü beni bilgilendirebilir misiniz? Teşekkürler.

  • Merhabalar. Bologna Üniversitesi Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi için B2 düzeyinde İngilizce dil belgesi ve ilgili alandan lisans diploması temel şartlardandır. Detaylı bilgi için +905558881343 nolu WhatsApp hattımıza yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here