İtalya’da Gastronomi (Yemek Bilimleri)

İtalya, mutfağıyla dünyada ün yapmış bir ülkedir. İtalyan mutfağı denildiğinde akla ilk pizza, spaghetti, lasagna gelse de her İtalyan şehrinin ayrı bir yemek kültürü bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü şefleri arasında gösterilen birçok İtalyan şef de bu mutfak kültürün en önemli göstergesidir. İtalya’da gastronomi eğitimi almak işte bu gelenekten beslenmektir. 

Genellikle İtalya’ya ilk seyahatte insanlar tarihi eserler ve sanat eserlerini görmek isterler. Bu yüzden seyahat için ilk tercih edilen şehirler Floransa, Roma, Venedik, Milano gibi turistik şehirlerdir. Ama otantik bir İtalyan deneyimi elde etmek istiyorsanız, klasik İtalyan kültürünü yaşamanın hala mümkün olduğu yerleri aramalısınız. Bu da İtalyan mutfağının geleneksel lezzetlerinin peşine düşmek ve onları pişirmek anlamına gelmektedir.

Yiyecek, kültür, seyahat ve gastronomi eğitimin bir arada tecrübe etmenin bir yolunu arıyorsanız, İtalya’da gastronomi eğitimi programları listenizin başında olmalı! İtalyan gastronomi kültürü dünya çapında ünlüdür. Her damak zevkine hitap eden tatlar İtalyan mutfağından çıkmadır. İster Floransa, ister Roma, ister Milano’da yani İtalya’nın neresinde eğitim alırsanız alın kendi yemek pişirme becerilerinizi mükemmelleştirmek için bir İtalyan mutfağını görmeniz bu yolda atacağınız en önemli adım olacaktır.

İtalyan mutfağı, fast-food odaklı bir ülkede yaşayan biri için harika bir değişim ve tat değişikliği yaratabilecek etkidedir. Akdeniz diyeti, taze malzemeler ve sadeliği temel almaktadır. İtalya’da gastronomi eğitimi size sanat, arkeoloji, moda, tasarım ve Avrupa Birliği yasaları uyarınca korunan geleneksel lezzetler bakımından zengin bir deneyim sunacaktır. Zeytinyağından parmesan peyniri, espresso ve şaraplara kadar tüm lezzetler İtalya’da gastronomi eğitiminin önemli parçalarıdır.


İtalya’da İngilizce Gastronomi Eğitimi

İtalya’da tamamen İngilizce olarak gastronomi eğitimi almak mümkün! SHG (Swiss Hospitality Group) Milano, İtalya’nın ve dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan Milano’da İtalyan ve dünya mutfağını yakından takip edebileceğiniz bir ortam ve uluslararası standartlarda bir eğitim sunmaktadır. SHG Milano’nun Sheraton, Radisson gibi dünyanın en ünlü otellerıyle partnerlik anlaşmaları bulunmaktadır. Bu sayede öğrenciler eğitim alırken dünyanın en ünlü otellerinin mutfaklarında staj yapma imkanı bulabilmektedirler.

SHG(Swiss Hospital Group) İsviçre temelli ve sadece gastronomi ve hospitality alanında eğitim vermektedir. Okul öğrencileri 6 ay teorik eğitim alırken 6 ay da ücret alarak staj yapma imkanına sahiptirler. Milano’da ve diğer ülkelerdeki kampüslerde eğitim tamamen İngilizce olarak verilmektedir. Bu sayede öğrenciler diğer yıllar için okulun Fransa, Portekiz, İngiltere gibi diğer ülkelerdeki kampüslerinde de eğitim alma şansına sahiptirler. 

italyada-gastronomi-egitimi
italyada-gastronomi-egitimi

Yurtdışı Gastronomi Üniversiteleri

Yurtdışında gastronomi eğitimi alabileceğiniz birçok ülke ve üniversite bulunmaktadır. Ancak üniversite veya kurs seçimi yaparken ister hobi olarak ister profesyonel bir ilgi olsun, hangi alanda eğitim almak istediğinizi iyi belirlemelisiniz. Bu anlamda dünyanın en ünlü mutfaklarına sahip ülkeler sizin için en iyi seçenekler olacaktır. Bu ülkeler arasında ise İtalya, dondurma, pizza, peynir yapımı gibi İtalyan mutfağının temel lezzetleri ve daha birçok farklı seçenekle öne çıkmaktadır. Klasik akdeniz mutfağı özelliği taşıyan İtalyan mutfağı, kuzeyinden güneyine çok farklı iklim ve kültür öğelerini bünyesinde barındırmaktadır. Her bölgesinin kendine has mutfağı ve bu alanda eğitim veren çeşitli düzeydeki okullarıyla İtalya, yurtdışında gastronomi eğitimi için en iyi seçeneklerden biridir.


İtalya Gastronomi Üniversiteleri

Yurtdışında gastronomi eğitimi almak isteyenlerin ilk tercih ettiği ülkelerden biri de şüphesiz İtalya’dır. İtalya’da lisans düzeyinde İngilizce olarak gastronomi eğitimi alabileceğiniz bir üniversite bulunmaktadır. Master programları ise 1 yıllık veya 2 yıllık şekildedir. Kısa süreli kurslar ya da sertifika programlarında ise dondurma, pizza, peynir yapımı gibi kurslar ve genel İtalyan mutfağı üzerine kurslar bulunmaktadır. Kursların zamanı ve içeriği ile ilgili seçenekler oldukça geniştir. 

1) SHG (Swiss Hospitality Group) MİLANO

İtalya’nın moda ve fuar şehri olan Milano’da tamamen İngilizce olarak gastronomi eğitimi alabileceğiniz SHG Milano bulunmaktadır. SHG (Swiss Hospitality Group) Hospitality & Business alanında uzmanlaşmış bir okuldur. Dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrenciler gastronomi, otel yönetimi ve işletmeciliği alanında profesyonel bir eğitim alma şansına sahip olmaktadırlar. 

Hem teorik hem de pratik eğitim verilen okulda öğrenciler, 6 aylık teorik eğitimden sonra 6 aylık ücretli staj yapma imkanına sahiptirler. Okul bünyesinde Gastronomi, Business ve Hospitality alanlarında lisans ve master düzeyinde eğitimler verilmektedir. Pratik eğitime oldukça önem veren okul dünyanın en ünlü otelleriyle anlaşmalara sahiptir. Bu sayede öğrenciler teorik eğitimle elde ettikleri beceriyi pratiğe dökme şansı elde etmektedirler. Staj yaparken aynı zamanda ücret almakta ve erkenden iş tecrübesi elde etme imkanı bulmaktadırlar.

2) Gastronomi Bilimleri Üniversitesi

2004 yılında, kar amacı gütmeyen uluslararası bir dernek olan Slow Food tarafından İtalyan Piyemonte ve Emilia-Romagna bölgeleriyle işbirliği içinde kurulan Gastronomi Bilimleri Üniversitesi (University of Gastronomic Science) İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) tarafından tanınan, kar amacı gütmeyen bir kurumdur.

Amacı, tarım yöntemlerini yenilemek, biyolojik çeşitliliği korumak ve gastronomi ile tarım bilimi arasında organik bir ilişki kurmak için uluslararası bir araştırma ve eğitim merkezi oluşturmaktır.

Gastronomi Bilimleri Üniversitesi bilim, kültür, politika, ekonomi ve gıda ekolojisi alanlarında çok disiplinli bilgi ve beceriye sahip profesyonel bireyler yoluyla üretim, dağıtım ve sürdürülebilir tüketime katkı sunmak için çalışmaktadır.

Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, çeşitli çalışma gezilerine katılmaktadır. Bu yolla hem gastronomi bilimlerinde hem de sosyal bilimler alanında teorik ve uygulamalı eğitim sayesinde, geleneksel ve endüstriyel gıda üretiminde dinamik deneyimler kazanmaktadırlar. Bugüne kadar Gastronomi Bilimleri Üniversitesi‘nde (UNISG) 2500’den fazla öğrenci gastronomi eğitimi almıştır.

yurtdisinda-gastronomi
italyada-gastronomi

3) Italian Culinary Institute For Foreigners (ICIF)

ICIF, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak 1991 kurulmuştur. O günden beri İtalyan mutfağı ile ilgili uzmanlık elde etmek isteyen İtalyan ve yabancı genç profesyoneller için yüksek lisans (iki ay merkezde teorik-pratik eğitim ve seçilmiş restoranlarda 4 ay staj) ve kısa süreli kurslar organize etmektedir. 

4) Floransa Mutfak Okulu (Florence Culinary School – FCAS)

Rönesans şehri Floransa’da bulunan bir başka mutfak okulu FCAS, restoran veya barista stajları ile özelleştirilmiş İtalyan Mutfağı Şef Eğitimi kursları sunmaktadır. Okulun sunmuş olduğu altı, on iki veya on sekiz aylık kurslara katılabilirsiniz. Kurs çalışmasının bir parçası olarak İtalyanca dil dersleri ve Sommelier eğitimi  de verilmektedir. Altı aylık İtalyan Ev Yemekleri kursları, öğrencilerin ev tabanlı bir catering hizmeti başlatmalarına yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur.

5) Cordon Bleu Mutfak Sanatları Okulu

Floransa’da yer alan Cordon Bleu Mutfak Sanatları Okulu, Toskana’daki hala faaliyet gösteren en köklü gösteren mutfak okuludur. Okul kampüsü Palazzo Panciatichi Ximenes’te ve 450 metrekarelik büyüleyici bir on altıncı yüzyıl tarihi binasında yer almaktadır. Okul binaları geniş ve iyi yapılandırılmış son teknoloji ürünü profesyonel ekipmanlara sahiptir. Mutfak sanatları üzerine birçok esere sahip bir kütüphane de kampüs bünyesinde bulunmaktadır. Okul bünyesinde gastronomi üzerine lisans ve yüksek lisans programları sunulmaktadır.

6) İtalyan Şef Akademisi – (Italian Chef Academy)

Roma’da bulunan akademi, İtalyan mutfağı üzerine özelleştirilmiş mutfak kursları sunmaktadır. Profesyonel şef kursu, yemek pişirme temellerini ve gıda güvenliğini de kapsayan dört öğrenme seviyesinde verilmektedir. İtalyan Şef Akademisi ayrıca İtalyan mutfağıyla akredite mutfak okullarından uluslararası şefler için üç ila altı aylık kurslar da düzenlemektedir. İtalya’da gastronomi eğitimi için bu programları tercih eden adaylara  önceden talep edilmesi halinde İngilizce tercüme servisi de sunulmaktadır.

7) Carpigiani Dondurma Üniversitesi (Carpigiani Gelato University)

2003 yılında İtalyan dondurma kültürünü yayma hedefiyle Bologna’da kurulan Carpigiani Dondurma Üniversitesi dünyanın ve doğal olarak İtalya’nın ilk dondurma okuludur. Dondurma şefleri, girişimciler ve pasta şefleri için verdiği eğitimlerle bugüne kadar binlerce profesyonele ilham veren okul, İtalyan dondurma sanatını öğrenmek veya derinleştirmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Carpigiani’nin teknoloji ve dondurma yapım ekipmanlarındaki derin tecrübesi sayesinde Carpigiani Gelato Üniversitesi, öğrencilerin en deneyimli dondurma eğitmenleri ile pratik yapabileceği dünyanın en büyük gelato laboratuvarına sahiptir.

Dondurma eğitmenleri ekibi sektörün en iyi profesyonelleri tarafından oluşturulmuştur. Her eğitmenin özgeçmişi, her yiyecek uzmanlığında ulusal ve uluslararası deneyimler açısından oldukça zengindir. Her yıl 2000’den fazla kişi Bologna’daki Carpigiani Gelato Üniversitesi’nde çeşitli dillerde sunulan kurslara katılmakatadır. Kursların eğitim dili İtalyanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Japonca, Rusça ve daha birçok farklı seçenektedir. Uluslararası sertifikalı gelato eğitmen ekibi sayesinde 11 uluslararası merkezde 4000’den fazla öğrenciye eğitim verilmektedir.

Kurulduğu günden beri okul, gastronomi sektöründeki ana okullar, enstitüler ve üniversiteler ile önemli akademik işbirlikleri geliştirmiş ve geliştirmeye devam etmektedir.

8) Sapori Üniversitesi

Sapori Üniversitesi İtalya’nın merkezinde Perugia’da yer almaktadır. Üniversite İtalya’da gastronomi eğitimi alanında pizzadan çikolataya kadar birçok farklı alanda çeşitli düzeylerde ve sürelerde eğitim programları sunmaktadır. Sapori Üniversitesi ayrıca İtalya’da Gastronomi Eğitimi alanında öğrencilerine geniş burs olanakları sunmaktadır. 7 ay süren temel eğitim ve sonrasında zorunlu staj eğitimi ile öğrenciler lüks restoranlarda, otellerde veya gıda şirketlerinde çalışmak için gereken niteliklere sahip olmaktadırlar.

9)Coquis İtalyan Mutfağı Okulu

Coquis İtalyan Mutfağı okulu İtalyan gastronomi dünyasında yeni bir eğitim kurumudur. Ancak İtalya’da Gastronomi alanına modern bir yaklaşım getirerek dikkatleri üzerine çekmiştir. Coquis Italyan Mutfağı Okulu’nda profesyonel kurslar ve lisans düzeyinde eğitim seçenekleri bulunmaktadır. Lisans düzeyinde eğitim programlarında gıda endüstrisine şef, danışman, araştırma veya öğretim elemanı olarak katılacak adaylara gereken teknik ve bilimsel beceriler kazandırılır. Coquis İtalyan Mutfağı Okulu’nda ayrıca amatörler için farklı kurs seçenekleri bulunmaktadır.

10)Apicius Uluslararası Mutfak Okulu

Apicius Uluslararası Mutfak Okulu Floransa Sanat Okulunun mutfak kolu olarak kurulmuştur.  Floransa’nın merkezinde yer alan okul Pastacılık, Mutfak Sanatları ve Şarap Çalışmaları alanında 1 yıllık sertifika programları sunar. Ayrıca Mutfak Sanatları ve İtalyan Mutfağı alanında yüksek lisans programları da okul bünyesindeki programlardandır. Okulun kendi işletmesi olan Ganzo Restoranı, öğrencileri için harika bir staj deneyimi sunmaktadır.

İtalya Gastronomi Kursları

İtalya’da kısa süreli, amatörler ve profesyoneller için çok çeşitli kurs seçenekleri bulunmaktadır. Bu kurslardan bazıları pizza, dondurma, peynir yapımı üzerine iken bazı programlar da temel İtalyan mutfağı üzerinedir. İtalya’da gastronomi kursları ile ilgili seçenekleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da Gastronomi Turları

Dünyanın en ünlü mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağını daha yakından tanımak için siz de İtalya’da gastronomi turlarına davetlisiniz. İtalyan mutfağının temel öğeleri ve çeşitli şarap tadım turları sayesinde İtalya’nın gastronomi zenginliğini yerinde keşfedeceksiniz. Detaylı bilgi için lütfen ekibimizle iletişime geçiniz.

İtalya’da Gastronomi Eğitimi Süresi Ne Kadar?

İtalya’da gastronomi lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Bunların haricinde kısa dönem olarak çeşitli düzeylerde ve farklı içerikte haftalık, aylık ve yıllık kurs seçenekleri de bulunmaktadır.

İtalya’da Gastronomi Eğitimi Fiyatları

İtalya’da Gastronomi eğitimi almak isteyenler için bu fiyatlar 2.000 EURO’dan başlayıp 15.000 Euro’ya kadar değişmektedir. Kısa süreli kurslarda ise eğitim programının seviyesi, süresi, eğitim verilen okul gibi farklı göstergelere göre farklı fiyatlandırmalar mevcuttur.

EGE ABROAD – İtalya’da Okumak olarak Gastronomi alanında eğitim veren İtalyan okullarının resmi temsilciliğini yapmakta ve ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Siz de İtalya’da Gastronomi Eğitimi almak için bize mutlaka ulaşın!


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Gastronomi Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here