İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi

İtalya uluslararası öğrencilere sunduğu birçok fırsat ile her yıl daha fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’da eğitim sistemi Türkiye’dekinin aksine birden fazla tercih ve kabule imkan vermektedir. Yani İtalya’da üniversite eğitimi almak isterseniz seçeneğiniz Türkiye’ye göre daha fazla olmaktadır. İtalya’da sınavla öğrenci kabul eden programların yanında sınavsız üniversite eğitimi alabileceğiniz programlar da bulunmaktadır. 

Türkiye’deki üniversite sınav sisteminin sürekli değişmesi, çokça tercih edilen bölümlere girişin her yıl daha da zorlaşması, eğitim maliyetlerinin yükselmesi gibi sebeplerden dolayı İtalya’da düşük eğitim harçlarıyla eğitim oldukça caziptir. Türkiye’de bir özel üniversitenin bir yıllık maliyetiyle İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitimin 1 yıllık maliyeti hemen hemen aynıdır. Ayrıca İtalya’da burs alma imkanı bulunmaktadır ve lisan eğitimi 3 yıldır. Bu sayede öğrenciler Türkiye’ye göre daha erken mezun olup hayata daha erken atılma şansı elde ederler. Akademik seviyede İngilizcenin yanında ileri düzeyde İtalyanca öğrenmek de mümkündür. Bu da sizin önemli için önemli bir artı değerdir.

İtalya’da sınavsız eğitim alabileceğiniz bölümler genellikle sosyal bilimler alanlarındaki programlardır. Bu bölümlerde eğitim için ayrıca bir giriş sınavı yapılmamaktadır. 

İtalya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Yurtdışında eğitim alabilmenizin ilk şartı eğitim alacağınız dili iyi seviyede bilmenizdir. İtalya’da üniversite eğitimini İtalyanca veya İngilizce alabilirsiniz. Ancak kabul alabilmeniz ve kabul sonrası eğitiminizden en yüksek verimliliği elde edebilmeniz için en az B2 (orta ve üzeri) düzeyinde dil hakimiyeti şarttır! 

Okullar bu seviyeyi kanıtlamanız için sizden uluslararası geçerliliği olan TOEFL, IELTS gibi dil belgeleri talep etmektedirler.

Dil belgesinin yanı sıra okullar öğrenci kabulünde SAT, SCT veya TOLC gibi sınavlardan da skorlar talep edebilmektedirler. İtalya’da bieçok bölüm için sınav veya Skype mülakatı gibi yöntemlerle öğrencilerin akademik yeterliliği ölçülmektedir. Ancak sınavsız kabul alabileceğiniz seçenekler de bulunur.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Nasıl Üniversite Okunur?

İtalya’da üniversite okuyabilmek için öncelikle İngilizce seviyenizin B2 (orta ve üzeri) düzeyinde olması gerektiğini belirtmiştik. Bunun yanında üniversitelerin öğrenci kabulünde aramış oldukları şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Avrupa’nın en köklü üniversiteleri arasında yer alan İtalyan üniversiteleri öğrenci kabulünde seçici davranmaktadırlar. Not ortalamanızın yüksek olması ve iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmanız kabul alabilmeniz için oldukça önemlidir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-sinavsiz-universite

İtalya’da Sınavsız Üniversite Okuyabileceğiniz Bölümler

İtalya’da sınavsız okuyabileceğiniz bölüm seçeneği oldukça geniştir. Türkiye’de çokça tercih edilen bölümleri İtalya’da sınavsız olarak okumak mümkündür. 

İtalya’da sınavsız okuyabileceğiniz bölümler şunlardır:

İtalya’da İtalyanca Hazırlık Eğitimi

İtalya’da sınavsız üniversite eğitiminin bir yolu da İtalyanca hazırlık eğitimi almaktan geçer. 1 yıllık hazırlık eğitimi alarak İtalyanca eğitim almanız mümkündür. İtalyanca eğitimde ise seçenek çok daha geniştir. Ayrıca öğreneceğiniz ileri düzeyde İtalyanca ile İtalya’da iş bulma ve çalışma imkanı elde edebilirsiniz.

İtalya’da İtalyanca hazırlık programları ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz. 

İtalya’da Lisans Tamamlama

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Türkiye’deki ön lisans programlarına benzer porgramlar bulunmaz. O yüzden İtalya’da lisans tamamlama gibi bir seçenek yoktur.

İtalya’da Üniversite Okuyanlar

Her yıl binlerce Türk öğrenci yurtdışında eğitim için İtalya’yı tercih etmektedir. Çok çeşitli bölümlerde kabullerini aldığımız öğrencilerimizi ve yaptığımız röportajlara websitemizin İtalya’da Okuyanlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

İtalya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

İtalya’da İngilizce eğitim alabileceğiniz onlarca okul seçeneği mevcuttur. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde 400’ün üzerinde bölümde tamamen İngilizce olarak eğitim verilmektedir. İtalyan üniversiteleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi ile ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

denemdeedeeedede

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here