İtalya’da Yaşam Maliyetleri

İtalya, Avrupa’da hem kaliteli hem de cazip bir eğitim alabileceğiniz harika bir ülkedir. Üniversitelerinin kalitesi, eğitim ücretlerinin düşük olması ve geniş burs imkanlarına sahip olması İtalya’yı çekici kılan unsurlardan bazılarıdır. Ayrıca İtalya’da yaşam maliyetleri Türkiye’de bir özel üniversitede eğitim maliyetleri arasında çok farkı yoktur. İtalya’da yaşamak ve eğitim almak istiyorum diyorsanız bu yazımızı okumadan hesap yapmayın 🙂

italyada-yasam

İtalya’yı Cazip Kılan Etkenler

Bu yazımızda bir öğrencinin İtalya’da yaşam maliyeti nedir sorusuna yanıt arayacağız. Yaşam maliyetlerini aylık ve yıllık bazda vereceğiz. Tüm maliyetler ortalama olup, İtalya’da yaşam ve eğitim tecrübesine sahip bir ekip tarafından ortaya konulmaktadır.

İtalya’da Yaşam Maliyetleri – Konaklama

İtalya’da öğrenciler konaklama seçenekleri olarak genellikle yurtları tercih etmektedirler. Yurtlar hem öğrenciler için daha sosyal bir ortam fırsatı sunmaktadır. Bunun yanında oda ve daire kiralama yoluna da gitmektedirler. İtalya’da konaklama maliyetleri güney ve kuzey bölgelerinde değişmektedir. Kuzey bölgesi İtalya’da ekonomik olarak daha gelişmiştir ve yaşam maliyetleri de buna orantılı olarak daha yüksektir.

İtalya’da Öğrenci Yurdu Fiyatları

İtalya’da yurt ücretleri aylık 250-400 Euro arasında değişmektedir.
Oda fiyatları ise 350 Eurodan başlayıp 600 Euroya kadar çıkabilmektedir.

Daire seçenekleri monolocale, bilocale, trilocale şeklindedir. Monolocale stüdyo dairedir ve genellikle mutfak oda içerisindedir. Bilocale iki odalı, trilocale ise üç odalı dairelerdir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Fiyatları

İtalya’da üniversitelerin yıllık eğitim ücreti devlet üniversiteleri için 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Özel üniversitelerin ücretleri ise 5.000-25.000 Euro arasındadır. İtalya’da üniversitelerin çoğunluğu ise devlet üniversitesidir. Özel üniversiteler moda tasarım, dizayn, gastronomi gibi eğitimler üzerine uzmanlaşmış üniversitelerdir. Okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Bununla ilgili olarak izlemeniz gereken prosedürle ilgili uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. 

İtalya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler genellikle ders notları ve oldukça zengin içerğie üniversite ve şehir kütüphanelerinden yararlanmaktadır. Bunların yanında ders için gerekli veya yardımcı kaynak kitap ve kırtasiye masrafları aylık 20 euro civarındadır.

italyada-yasam-maliyetleri

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Alışveriş Fiyatları

İtalya, mutfağıyla ünlü bir ülkedir. Pizza ve makarna en bilinen İtalyan yemekleri olsa da her bölgesinde çok farklı yemekleriyle her damak tadına hitap eder.

İtalya’da üniversitelerde öğle yemekleri verilmektedir ve oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. Bu yüzden mutfak masrafları daha hesaplı hale gelmektedir. İtalyanların dışarıda yeme kültürü genellikle “aperativo” denilen içecek ve açık büfe akşam yemeği şeklindedir. Kahvaltı genellikle kahve ve brioche (kruvasan) eşliğinde hafif bir kahvaltıdır.

italyada-mutfak-masrafları
italyada-mutfak-masrafları

İtalya’da bir öğrencinin aylık mutfak masrafı 100-120 Euro arasındadır. İtalya’da Lidl, Esselunga, Pam, Simply gibi marketler öğrenciler için oldukça hesaplıdır. Ürünlerinin kalitesi ise birbirine yakındır ve iyi seviyededir. İtalya’da alışveriş fiyatları genel itibariyle bu şekildedir ve özellikle gıda anlamında ucuz ve kaliteli ürünler bulabileceğiniz birçok market bulunmaktadır. Esselunga, Lidl, Penny İtalya’da fiyat olarak makul ve kaliteli ürünler bulabileceğiniz market zincirleridir. 

Yemeği dışarıda yemek her ülkede daha maliyetlidir. İtalya’da dışarıda yemek yemek istediğinizde bunun maliyeti 8-15 Euro arasında olacaktır. Ayda bir kaç defa arkadaşlarınızla dışarıda yemek yediğinizde bunun maliyeti aylık 50-60 Euro civarında olacaktır.

İtalya’da Ulaşım Maliyetleri 

İtalya’da Ulaşım Ücretleri şehir için ulaşım metro, otobüs tram gibi tüm ulaşım araçlarını kapsamaktadır. Öğrenciler için aylık indirimli kartlar bulunmaktadır ve o ay içerisinde sınırsız kullanım hakkı vermektedir. Şehirden şehre değişmekle birlikte aylık ortalama şehir için ulaşım maliyeti 22-30 Euro arasında değişmektedir.

Ayrıca bazı üniversitelerin kampüsleri farklı şehirlerde olabilmektedir. Veya bölgenizde bulunan farklı şehirleri görmek isteyebilirsiniz. Bu durumda da bulunduğunuz bölgedeki trenler ve tüm toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz tek bir kart alabilirsiniz. Bunun maliyeti de bölgeden bölgeye değişmekle birlikte 100 Euro civarındadır.

İtalya’da Öğrencilerin Çalışma Hakkı Var Mı?

İtalya’da öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. İtalyanca bilmeniz durumunda iş bulma imkanınız daha yüksek olacaktır.

İtalya’da Sosyal Yaşam Giderleri
(Gezi, Eğlence, Kültür, Sanat)

İtalya, doğası, turizmi, tarihi eserleriyle oldukça zengin bir ülkedir. Her şehrinde konserler, sergiler, festivaller yapılır ve sosyal yaşam oldukça canlıdır. İtalya’da her ayın ilk pazar günü birçok müze ücretsizdir. Düşük bütçelerle birçok müze gezebilirsiniz. Ayrıca uluslararası öğrenci hareketliliği de oldukça yüksek olan İtalya’da partiler, doğa yürüyüşleri, tanışma etkinlikleri gibi birçok etkinlik de bulabilirsiniz.

İtalya’da bir öğrencinin aylık sosyal yaşam gideri 150-200 Euro civarındadır.

Ülkemiz ve İtalya’da Yaşam Maliyetlerinin Karşılaştırılması

Ülkemizde Öğrenciler İçin Yaşam Maliyetleri

  Devlet Üniversiteleri Vakıf Üniversiteleri
Konaklama 500 TL 500 TL
Ulaşım 150 TL 200 TL
Beslenme 400 TL 500 TL
Çeşitli Giderler 250 TL 300 TL
Aylık Gider Toplamı 1300 TL 1500 TL
Yıllık Gider Toplamı (10 Ay) 13.000 TL 15.000 TL
Yıllık Eğitim Ücreti 40.000 TL Genel
Yıllık Genel Toplam 13.000 TL 55.000 TL Genel

 

İtalya’da Öğrenciler İçin Yaşam Maliyetleri

  Devlet Üniversiteleri Özel Üniversiteler
Konaklama 300 EURO 400 EURO
Ulaşım 30 EURO 30 EURO
Beslenme 100 EURO 100 EURO
Çeşitli Giderler 120 EURO 220 EURO
Aylık Gider Toplamı 550 EURO 750 EURO
Yıllık Gider Toplamı (10 Ay) 5.000 EURO 7.500 EURO
Yıllık Eğitim Ücreti 1.000 EURO (ORTALAMA) 7.000 – 25.000 EURO 
Yıllık Genel Toplam 6.000 – 9.000 EURO (55.000 TL CİVARI) 14.500 – 32.500 EURO 

 

Ülkemiz ve İtalya’da eğitim maliyetleri karşılaştırıldığında, Türkiye’de bir vakıf üniversitesinin yıllık maliyetiyle İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitim almak mümkündür. İtalya’da üniversitelerin çoğunluğunun devlet üniversitesi olduğu ve Türkiye’de en çok tercih edilen bölümleri İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabileceğiniz göz önünde bulundurulduğunda, İtalya’da eğitim almanın oldukça avantajlı olduğu açıkça görülmektedir.

İtalya’da Erasmus Masrafları

İtalya’da Erasmus eğitimine gidecek öğrencilerin masrafları ise vermiş olduğumuz masraflara yakın olacaktır. Bu anlamda İtalya’ya gitmeden önce hesaplamalarında yukarıda vermiş olduğumuz tablodan yararlanabilirler.

İtalya’da Okurken Çalışmak

İtalya’da öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni bulunur. Yani İtalya’da okurken çalışmak mümkündür. Ancak iş bulabilmek için İngilizce bilmek yeterli olmayabilir. Bu anlamda İtalya’da okurken çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyemiz İtalyancalarını geliştirmeleridir.

İtalya’da Sosyal Haklar

İtalya, sosyal devlet anlayışının yerleştiği bir ülkedir. Özellikle toplumun düşük gelirli kesimi ve öğrenciler için birçok kolaylık sağlanmaktadır. İndirimli ulaşım imkanları başta olmak üzere İtalya’da sosyal haklar anlamında birçok fırsat bulunmaktadır.

İtalya’da düşük eğitim ücretleri ve geniş burs imkanlarıyla dünyanın en köklü üniversitelerinde eğitim almak için İtalya’da eğitim alanında uzman ekibimize danışabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Yaşam Maliyetleri ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here