İtalya’da Öğrenciler İçin Konaklama İmkanları

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ve velilerinin aklındaki önemli sorulardan biri de İtalya’da konaklama seçenekleridir. Yurtdışında kaliteli üniversite eğitimi ve sunduğu imkanlarla öne çıkan bir ülke olan İtalya, bütçenize göre farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Bu yazımızda İtalya’da öğrenciler için konaklama seçeneklerini tüm detaylarıyla inceleyeceğiz. 

italyada-ogrenciler-icin-konaklama

İtalya’da Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

İtalya’da Yurtlar

İtalya’da birçok üniversite öğrenciler için yurt seçeneğini sunmaktadır. Ancak bölgeden bölgeye ve şehirden şehre kontenjanlar değişebilmektedir. Yurt fiyatları genellikle 250-380 Euro arasında değişmektedir. Bazı şehirlerde üniversitelerin 1-2 kişilik stüdyo daireleri de bulunmaktadır. Sözleşmeler yıllık 11 ay üzerinden yapılmaktadır ve Ağustos ayında genel bir temizlik ve bakım için yurtlar kapalı tutulmaktadır. 

Üniversitelerin yurtlarının yanı sıra özel yurtlar da öğrenciler için hizmet sağlamaktadır. Fiyatları üniversite yurtlarına nazaran biraz daha yüksektir. Aylık fiyatları 350-550 Euro arasında değişmektedir. 

Milano’da Öğrenci Yurtları

Milano’da yer alan üniversitelerin birçoğu öğrenciler için yurt seçenekleri sunmaktadırlar. Ancak belli bir kontenjana tabi olan yurtlarda her öğrenci için imkan bulunamayabilir. Bu durumlarda İtalya’da bulunan ekibimiz aracılığıyla öğrencilerimize kiralık oda, kiralık daire veya özel yurtlar gibi çeşitli seçenekler sunmaktayız.

Roma’da Öğrenci Evleri

Roma’da yer alan üniversiteler yurt imkanları olarak diğer şehirlere göre daha zayıftır. Bu sebeple öğrenciler genel olarak evlerde konaklamayı tercih etmektedirler. EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibi olarak İtalya’da bulunan ekip üyelerimiz aracılığıyla öğrencilerimiz için kiralık oda, kiralık daire veya özel yurt seçenekleri sunmaktayız.

Bologna Öğrenci Yurdu

Bologna Üniversitesi uluslararası öğrenci hareketliliği en yüksek üniversitelerden biridir. Bologna şehri de öğrenci şehri olarak bilinir ve yüksek öğrenci hacmine sahiptir. Bu yüzden konaklama noktasında öğrenciler sıkıntı çekmektedirler. İtalya’da bulunan ekibimizle Bologna’da eğitim alan öğrenciler için uygun konaklama seçenekleri sunmaktayız.

Napoli Öğrenci Yurtları

Güney İtalya’nın önemli eğitim merkezlerinden biri olan Napoli’de yer alan üniversiteler İngilizce tıp eğitimi ve daha birçok İngilizce program seçeneği sunmaktadırlar. Bu sebeple uluslararası öğrenciler için önemli bir eğitim merkezdir. Ayrıca çok farklı şehirlerden gelen İtalyan öğrencilerle birlikte yoğun bir öğrenci nüfusu barındırmaktadır. Bu da konaklama noktasında özellikle uluslararası öğrenciler için zorlaştırıcı bir unsurdur. Bu noktada İtalya’da bulunan ekibimizle öğrencilerimiz için en uygun konaklama seçeneklerini sunmaktayız.

italyada-yurtlar

Paylaşımlı Oda Kiralama 

İtalya’da öğrenciler için konaklama seçeneklerinden bir diğeri de oda kiralamadır. Oda kiraladığınız zaman genellikle evdeki diğer bireylerle birlikte ortak bir mutfak ve banyoyu kullanırsınız. Odanız tek veya çift kişilik olur. Fiyatlandırması da genellikle buna göre olmaktadır. Elektrik, su, doğalgaz gibi masraflar genellikle kiraya dahil edilmektedir. 

Öğrencilerin bütün apartman yerine bir oda kiralaması yaygındır. Oda kiraları büyük şehirlerde daha pahalıdır. İtalya’da oda kiraları büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak 400-600 Euro arasında değişmektedir.

Daire Kiralama 

Konaklama seçeneklerinden maliyet olarak diğerlerine göre en yükseği daire kiralamadır. Öğrenciler tek başına kalmak istiyorsa genellikle stüdyo daireleri tercih etmektedirler. Stüdyo daire kiraları 500-800 Euro arasında değişmektedir. Birkaç öğrencinin bir araya gelip kiralayabilecekleri 1+1, 2+1, 3+1 daireler de bulmak mümkündür. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu seçenekler dairelerin büyüklüğü, konumu ve bulunduğu şehre göre farklılık göstermektedir. 

İtalya Erasmus Konaklama

İtalya’da erasmus yapacak öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Öncelikle birçok üniversite erasmus öğrencileri için konaklama imkanı sunmaktadır. Ancak bu imkan İtalya’da bulunan her üniversite için mümkün olmayabilir. Bu durumda kiralık oda, kiralık daire veya özel yurtlar gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

 • İtalya’nın kuzeyi sanayi bölgesidir ve güneyindeki şehirlere göre yaşam daha pahalıdır. Bu da doğal olarak konaklamaya da yansımaktadır. 
 • Özellikle oda ve daire kiralamak için İtalyanca bilen birisinden destek alın. İlk süreçte bu zor olabilir. Bu yüzden İtalya’da konaklamayla ilgili size yardımcı İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibinden destek alabilirsiniz. 

İtalya’da Öğrenci Konaklama Seçeneklerinde
Dikkate Alınması Gerekenler

 • Üniversiteye yakınlık
 • Yaşamak istediğiniz yer (şehir merkezi, daha sakin muhitler vb.)
 • Her gün okula ulaşım için ne kadar zaman harcamak istersiniz? (Bu, üniversiteye ne kadar yakın yaşamak istediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir)
 • Başka insanlarla yaşamak ister misin? Öyleyse, kaç kişi?
 • Farklı cinsiyetten insanlarla yaşamak ister misiniz?
 • Kendi banyonuzu, mutfağınızı, kullanmak ister misiniz?
 • Evinizin veya dairenizin ek masrafları

Ek masraflar

Ek masraflar aylık veya haftalık kiranıza ek olarak ödediğiniz masraflardır. İtalya’da konaklama seçeneklerinden kiminde bu masraflar kiraya dahil edilmektedir. Bu masrafları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Su
 • Doğalgaz
 • Elektrik
 • Mutfak Alışverişi

Aylık konaklama masrafınızı hesaplamak için için kira için ne ödeyeceğinize ek olarak bu harcamaları da hesaba katmalısınız.

italyada-ev-tutma

İtalya’da Öğrenciler İçin Konaklama İpuçları:

 • Bol bol dolaşmak! Konuştuğunuz ilk kişiden daire veya oda kiralamak için baskı hissetmeyin. Yurtdışında eğitim alan öğrenciler için konaklama önemlidir. Yaşayacak bir yer bulmak için zaman ayırmalısınız.
 • Erken başlayın! İtalya’ya ulaşmadan önce daire aramaya başlayın. Eğitiminiz başladığında konaklamanızı ayarlayana kadar geçici seçenekler sizin için yüksek maliyetli olabilir.
 • Kira sözleşmenizi dikkatli inceleyin! Kiranıza neyin dahil olduğunu ve neyin dahil olmadığını görmek için kira sözleşmesine dikkatlice bakın. Bu noktada İtalyanca bilen birisinden destek almanız çok önemli!

İtalya’da öğrenciler için konaklama işlemlerinin ayarlaması yapmak zor bir süreçtir.
Bu süreci en hızlı ve en az masrafsız şekilde sonuçlandırmak için EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibinden profesyonel destek alabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Öğrenciler İçin Konaklama İmkanları ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here