İtalya’da Tıp Okumak

İtalya, her yıl binlerce Türk ve diğer milletlerden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda ise özellikle tıp eğitimi için birçok öğrenci İtalya’yı tercih etmektedir. Bu tercihin altında üst düzey eğitim kalitesi ve sunduğu birçok fırsat yatmaktadır.
Bu yazımızda İtalya’da Tıp Okumak konusuyla ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

 

Neden İtalya’da Tıp Eğitimi Almalısınız?

Avrupa’da tıp okumak birçok öğrencinin hayalidir. Ülkemizde tıp fakültelerine giriş puanı oldukça yüksektir. Bu da rekabeti beraberinde getirmektedir. Ayrıca ülkemizde bir tıp fakültesinden mezun olan öğrenci Avrupa’da veya başka bir ülkede çalışmak istediğinde bir takım bürokratik engellerle karşılaşmaktadır. Ancak İtalya’da tıp eğitimi alan bir kişi mezuniyet sonrası mavi diploma ya sahip olur ve aldığı diploma tüm Avrupa’da geçerlidir. Böylelikle İtalya’da veya Avrupa’nın başka bir ülkesinde çalışmak istediğinde herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmadan rahatlıkla çalışabilir. İtalya’da tıp okumak için nedenleri şu şekilde derleyebiliriz:

 • İtalya Avrupa’da hem fiyat açısından uygun hem de oldukça kaliteli tıp eğitimi veren bir ülkedir.
 • İtalya’da tıp eğitimi ülkemizdeki gibi 6 yıl sürmektedir. İtalya’da herhangi bir tıp hazırlık programı bulunmamaktadır. Öğrenciler direkt olarak eğitimlerine başlamakta ve böylelikle herhangi bir yıl kaybı yaşamamaktadırlar.
 • İtalya’daki üniversitelere başvurabilmek için 4 yıllık lise eğitimini
  tamamlamanız ve Türkiye’deki Üniversite Sınavında her iki oturumda barajı geçmeniz yeterlidir. Başvuru sürecinden sonra ise IMAT sınavında başarılı olan öğrenciler İtalya’da tıp eğitimi almaya hak kazanırlar.
 • İtalya’da mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sahibi olursunuz ve böylelikle İtalya’da veya Avrupa’nın farklı bir ülkesinde iş bulmanız durumunda herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmadan çalışabilirsiniz.
 • İtalya’da tıp eğitimi veren üniversiteler dünya çapında üne sahip, kendini kanıtlamış, köklü üniversitelerdir. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci İtalya’yı tıp okumak için tercih etmektedir.
 • Ayrıca eğitim dili İngilizce olduğu için de akademik anlamda Türkiye’de eğitim alan öğrencilere kıyasla güncel gelişmeleri takip edebilecek düzeyde İngilizce ve İtalyanca bilgisine sahip olursunuz.
 • İtalya’da tıp fakültelerine girişte IMAT ismi verilen bir sınav yapılmaktadır. Bu sınavda üniversitelerin belirlemiş olduğu kontenjana giren öğrenciler eğitime kabul edilmektedirler. Böylelikle öğrenci kalitesi belli bir seviyenin üzerinde tutulmaktadır. Bu da doğal olarak verilen eğitimin kalitesine yansımaktadır.
 • İtalyanca eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için de İtalyanca tıp okuma imkanı bulunmaktadır. Bunun için IMAT benzeri İtalyanca bir sınava girmeniz gerekmektedir.
 • İtalya’da tıp okuduğunuzda alacağınız diploma YÖK tarafından tanınır ve Türkiye’de  de doktor olarak çalışabilirsiniz.
 • İtalya’da öğrenim gören öğrenciler geniş burs imkanlarına sahiptir.
 • Avrupa Sağlık Sistemini daha yakından tanıma şansı elde edersiniz.
 • Yurtdışında yaşama tecrübesi edinmek, sizi ayakları yere sağlam basan özgüvenli bireyler haline getirir.

Devlet Üniversitelerinin çoğu çok düşük harç ücretleriyle eğitim vermektedir.
İtalya üniversitelerinde ağırlıklı eğitim dili İtalyancadır.
Ancak bazı okullar lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.
Son zamanlarda İngilizce Eğitim veren bölümler hızla artmaya başlamıştır.
Bu kapsamda İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi de Türk öğrenciler arasında oldukça popülerdir.

italyada-tip-egitimi
italyada-tip-eğitimi

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren devlet üniversiteleri:

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren 13 devlet üniversitesi 5 özel üniversite olmak üzere 18 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerle ilgili detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler” yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca Siena Üniversitesi’nde İngilizce diş hekimliği eğitimi verilmektedir ve öğrenci kabulü yine IMAT sınavıyla yapılmaktadır.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler

İtalya’da tıp eğitimi veren özel üniversitelerle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İtalya’nın En İyi Tıp Fakültesi

İtalya’da tıp okumak isteyen öğrenciler tercih aşamasında iken en iyi tıp fakültesini merak etmektedirler. Bu aşamada net bir şekilde en iyi tıp fakültesini belirtmek zordur. İtalya’nın 25 üniversitesi tıp alanında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır. Dünya sıralaması ve eğitim kalitesi olarak birkaç üniversite özellikle öne çıkmaktadır. İtalya’nın en iyi tıp fakülteleri olarak Milano Üniversitesi Tıp Fakültesi, Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi, Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi fakülteler sayılabilir.

italyada-tip-okumak
İtalya’da Tıp Okumak

İtalya’da Tıp Fakültelerine Giriş Sınavı (IMAT Sınavı)

İtalya’da tıp okumak için öğrencilerin geçmesi gereken sınav İtalyan Eğitim, Araştırma ve Üniversite Bakanlığı ile Cambridge ortaklığında düzenlenen IMAT sınavıdır.

IMAT sınavı:

 • 60 sorudan oluşmakta ve öğrencilere bu soruları cevaplamaları için 100 dakika süre tanınmaktadır.
 • Sınav 90 puan üzerinden değerlendirilmektedir.
 • Her doğru cevap 1,5 puan kazandırırken, her yanlış cevap 0,4 puan götürmektedir. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi yoktur.
 • Sınav temel olarak sayısal bilimlerle ilgilidir ancak bunun yanında öğrencilerin analitik düşünme becerileri, genel kültürü ve problem çözme becerilerini de ölçen sorular bulunmaktadır.

IMAT Sınav İçeriği

italyada-tip-okumak
italyada-tip-okumak

 

 • Mantık : 10 soru
 • Genel Kültür : 12 soru
 • Biyoloji : 18 soru
 • Kimya : 12 soru
 • Fizik-Matematik: 8 soru

Sınav sadece İtalya’da tıp fakültelerine girişte uygulanan spesifik bir sınavdır. İçeriğinde mantık-logic gibi Türk eğitim müfredatında öğrencilerin aşina olmadığı alanlardan sorular sorulmaktadır. Bu yüzden sınavla ilgili özel bir hazırlık yapılması oldukça önemlidir.
Ayrıca yıldan yıla artan talebe bağlı olarak İtalya’da tıp okumak için puanlar yükselmektedir.

Hazırlık aşamasında ve sürecin bürokratik ayağında profesyonel bir destek almak sınava daha iyi ve daha motive bir şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. 

Sınav hakkında detaylı bilgiye “ IMAT Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? ” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Hazırlık Kursu

IMAT sınavına yönelik olarak İstanbul ofisimiz bünyesinde kurs düzenlemekteyiz. Ayrıca talep eden öğrencilerimiz için İtalya’da da kurslara yönlendirme yapmaktayız. Bünyemizdeki kursumuzun içeriği konu anlatımı ve soru çözümü şeklindedir. Dersler sınav içeriğine göre alanlar ve konular özelinde yoğunlaştırılmış olarak verilmektedir.

IMAT Sınavı Hazırlık kursları ile ilgili bilgi almak için ekibimize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

2021 IMAT Sınavı 9 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecektir.

İtalya’da İtalyanca Tıp Eğitimi

İtalya’da İtalyanca tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için üniversite seçenekleri daha geniştir. Bu fakültelere girişte de IMAT sınavı gibi mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarından 60 soru sorulmaktadır. IMAT sınavından farkı İtalyanca yapılması ve bazı alanlarda İtalya’yla ilgili daha fazla soruya yer verilmesidir.

İtalya’da İtalyanca tıp eğitiminiz sonrası bu dili yetkin bir şekilde kullanma becerinizle İtalya’da doktorluk yapabilir, dilerseniz tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli “mavi “diploma”nızla diğer ülkelerde de çalışabilirsiniz.

EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibi olarak sınava yönelik özel kaynaklarımızla öğrencilerimizi en iyi şekilde hazırlamakta ve tüm süreçteki işlemleri onlar adına yürütmekteyiz. Siz de İtalya’da İtalyanca tıp eğitimi almak için bize ulaşabilirsiniz.

2021 İtalyanca Tıp Sınavı (Test di Medicina) ise 3 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecektir.

İtalya’da Tıp Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da tıp okumak için gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi başarıyla tamamlamış olmak. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
 • Üniversite sınavından her iki oturumda da barajı aşmış olmak. ( TYT-AYT )
 • IMAT sınavında puan sıralamasına göre tercih edilen üniversitenin kontenjanına girmek.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için İtalyan Konsolosluğu’nun öngördüğü İtalyanca seviyesinde olmak. Bu öğrenciler İtalyanca tıp sınavına girmektedirler.
 • Birkaç üniversite haricinde dil belgesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak öğrencilerimize uluslararası geçerliliği olan TOEFL, IELTS gibi sınavlardan en az B2 seviyesinde dil belgesi edinmelerini tavsiye etmekteyiz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Eğitimi Ücretleri

İtalya’da tıp eğitimi devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler bünyesinde verilmektedir.

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren devlet üniversitelerinde yıllık eğitim ücretleri 500-4.000 Euro arasında değişmektedir. 

İşlemlerini yaptığımız öğrenciler için yıllık eğitim ücretlerinden indirim sağlamaktayız.

Özel üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri ise 16.000-20.000 Euro arasındadır.

Ancak özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri arasında eğitim kalitesi ve imkanlar bakımından büyük bir fark bulunmamaktadır.

İtalya’da tıp eğitimi maliyeti diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında kalitesi ve tamamen İngilizce olarak bol seçenek sunması açısından oldukça iyi seviyededir.

İtalya’da Tıp Okuma Maliyeti

İtalya’da tıp ücretlerinin 500-4.000 Euro arasında değiştiğini belirtmiştik. Okul ücretleri ve tüm yaşam giderleri dahil İtalya’da tıp okuma maliyeti yıllık 7.000-9.000 Euro civarındadır. Bu veriler İtalya’da eğitim tecrübesine sahip EGE ABROAD-İtalya’da Okumak ekibi olarak bizlerden ve öğrencilerimizden edinilmiştir.

İtalya’da tıp okuma maliyeti yıllık yaklaşık devlet üniversiteleri için 7.000-9.000 Euro civarındadır. Bu hesaplamaya tüm yaşam giderleri dahildir.

İtalya’da Burslu Tıp Okumak

İtalya’da tıp eğitimi alan öğrenciler aynı zamanda burs alma imkanına sahiptirler. Burslar yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda verilmektedir. 

İtalya’da burslu tıp eğitimi almak, sınava hazırlık noktasında öğrenciye özel sunduğumuz danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için İtalya’da eğitim alanında uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da tıp okumak diğer Avrupa ülkeleri ve eğitim ücretlerinin ve tıp eğitimi almanın oldukça zor olduğu Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelere göre oldukça iyi bir alternatiftir.

İtalya’da Tıp Uzmanlığı Eğitimi

İtalya’da tıpta uzmanlık için girilmesi gereken ulusal bir sınav vardır. Sınav staj ve yazılı sınav şeklinde iki bölümden oluşur. Staj süresi 3 aydır ve birer ay şeklinde dahili bilimler, cerrahi ve aile hekimliğinde yapılır. Bu staj dönemi her aday için zorunlu tutulmaktadır.

Daha sonrasında adayların girmeleri gereken yazılı sınav bulunur. Bu sınav 5 şıklı çoktan seçmeli bir test sınavıdır ve iki aşamadan oluşur. İlk aşamasında genel sorular, ikinci aşamada ise uzmanlık eğitimi için seçilen alanla ilgili spesifik sorular bulunur. 

Her iki aşamada da 90 soru sorulmaktadır. Adaylara soruları yanıtlamaları için 150 dakika süre tanınmaktadır. Her doğru cevap 1 puan kazandırırken yanlış cevaplar 0,25 puan kaybettirmektedir. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Sınavda sadece siyah tükenmez kullanılabilir ve sorular için bir değiştirme hakkı tanınır. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Okumak  – Sık Sorulan Sorular 

İtalya’da Tıp Eğitimi Kaç Yıl?

İtalya’da Tıp Eğitimi 6 yıldır. Herhangi bir hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Okullar genel olarak 3 yıl teorik 3 yıl da pratik eğitim vermektedir.

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler Kaç Tanedir?

İtalya’da ingilizce tıp eğitimi veren 12 devlet üniversitesi bulunmaktadır.
İtalyanca tıp eğitimi almak isteyenler için ise bu seçenek çok daha fazladır.

İtalya’da Tıp Eğitimi için Gerekenler Nelerdir?

Türkiye’de 12 yıllık bir eğitimi bitirmeniz, TYT-AYT sınavlarından her iki oturumda da barajı aşmanız ve IMAT sınavı ‘ndan başarılı olmanız gerekmektedir. IMAT sınavı hakkında bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da Tıp Eğitimi Sonrası Uzmanlık Nasıl Yapılır?

İtalya’da uzmanlık yapmaya karar verdi iseniz C1 seviyesinde İtalyanca bilginiz olması bakanlıkça aranan bir şarttır.
Bunun haricinde her okulun kendi bünyesinde yapmış olduğu sınavda başarılı olmanız gerekir.

İtalya’da Tıp Eğitimi Sonrası Türkiye’de Denklik Var Mıdır?

Evet. Yükseköğretim kurumunun aradığı kriter okulların tanınırlık listesinde ilk 1000 içerisinde bulunmasıdır. İtalya’daki Devlet Üniversiteleri’nin Tıp Fakülteleri ilk 1000 sıralamaları içerisindedir.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen bu okullardan mezun olan öğrencilerimiz Türkiye’ye döndüklerinde diplomalarını YÖK ten onaylattıktan sonra , Türkiye’deki Tıp Fakülteleri’nden mezun olanlar ile aynı statüde olmaktadır.

IMAT Sınavı’na Nasıl Hazırlanabilirim?

IMAT sınavı hazırlık noktasında bünyemizdeki uzman ekipten destek alabilirsiniz.
Sınava özel ipuçları , hazırlık kaynakları, hazırlık kursları , deneme sınavlarımız ile hazırlanabilirsiniz.

İtalya’da Nasıl Tıp Eğitimi Alabilirsiniz?

 • 12 Yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak
 • Türkiye’deki üniversite sınavından her iki oturumda da barajı aşmak
 • IMAT Sınavı’ndan başarı elde etmek

Neden İtalya’da Tıp Eğitimi?

neden-italyada-tip

İtalya’da Tıp Okuyanlar

İtalya’da Tıp Eğitimi hedefleyen arkadaşları hazırladığımız imat sınavında başarı oranımız %90’dır.  İtalya’da Tıp Okuyan çalışma arkadaşlarımız ile iletişime geçmek için sizler de bizimle irtibat kurabilir profesyonel hizmetlerimizden destek alabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Fakültesi için Hazırlanan Öğrencilerimiz

Öğrencilerine sınavlarına daha iyi hazırlansınlar diye spotify çalma listesi hazırlayan bir eğitim danışmanınız olmuş muydu? 🙂

Açıkçası maalesef bizim olmamıştı :/

Ama öğrencilerimizin olsun istedik. 🙂

Ve bu yüzden öğrencilerimizden İdilsu’nun da desteğiyle güzel bir playlist hazırlamaya çalıştık.

IMAT Exam Spotify Playlist


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur.

Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Tıp Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

36 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  İtalya’da tıp okumak için IMAT’ta alınan puanın yanında YKSde tıp için olan 50.000 barajını mı geçmek gerekiyor yoksa katılım yeterli midir?
  Mesela TYT-AYTde 55000 olup IMAT’teki başarıma göre yerleşebilir miyim?

  • Merhabalar.

   İtalya’da tıp eğitimi alabilmek için TYT-AYT sınavlarından genel sınav barajını aşmanız yeterlidir. 50.000 barajı bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba, bu yıl YKS sınavına girdim. Türkiye’de bir üniversiteye kayıt yaptırsam ve orada okurken sizinle beraber İtalya’da tıp okumak için başvurularımı yapsam oluyor mu? Yani İtalya’da tıp okumak için belli bir yaşta gitme şartı var mı?

  • Merhabalar,

   İtalya’da tıp okumak için belli bir yaş sınırı bulunmuyor. Konuyla ilgili İtalya’da Tıp Eğitimi uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

 3. Merhaba rahatsız ediyorum sizleri bir sorum vardı ben Türkiye’de tıp okuyorum ama ileride (yani 3. sınıfta mesela) İtalya’da bir üniversiteye geçiş yapmayı çok istiyorum böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum. Bu konu hakkında bir bilginiz varsa vereceğiniz cevap beni gerçekten çok mutlu eder. Sorumu okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar , 2021 eylül başlangıçlı tıp fakülteleri hazırlık eğitimlerimiz başlamıştır. İletişim sayfamızdan ekibimize ulaşabilirsiniz.

 4. merhabalar, şu anda 4.sınıf tıp fakültesi öğrencisiyim. önümüzdeki sene italyaya yatay geçiş yapmayı istiyorum. bununla ilgili nasıl bir adım izlemem mantıklı olur? teşekkür ederim.

 5. Merhaba. Şu an Türkiye de tıp 1. Sınıftayım. Gelecek yıl İtalya da ikinci sınıftan devam edebilir miyim? Edebilirsem istenen belgeler nelerdir? Buradaki tıp ogrenci belgesi yeterli mi? Tekrar lise diploma, yks sonucu, transkript vs istenir mi?

  • Merhabalar,

   +905558881343 nolu WhatsApp hattımızdan iletişime geçerek sınav hazırlık süreci ve tüm hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 6. Merhaba, ben şu an Türkiye’de bir tıp fakültesinde 2. sınıfım. Acaba herhangi bir dönemde yıl kaybı yaşamadan ya da en azından 1. sınıftan başlamayacak şekilde İtalya’daki bir tıp fakültesine geçiş yapmam mümkün müdür? Mümkünse nasıl bir prosedür izleniyor ya da hangi okullar için ve ne koşullarda mümkün, bilgi alabilir miyim?

 7. Merhaba, ben tıp fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim. Tıp fakültesinin herhangi bir yılında, yıl kaybı yaşamadan, İtalya’daki bir tıp fakültesine geçiş yapmak mümkün müdür? Şartlar nelerdir? Ne gibi bir prosedür izleniyor?

 8. Merhaba,
  İtalya’da tıp kazanıp orada okurken herhangi bir sebeple Türkiye’ye dönmek gerekirse, burada bir TIP fakültesine yatay geçiş yapabiliyormuyum?

  Teşekkür ederim

 9. Merhaba ben ingilizce tıp okuyorum ve hazırlığı bitirdim.Seneye yıl kaybı olmadan 1. sınıf tıp fakültesine İtalya’da devam etmek istiyorum mümkün müdür?Hazırlık belgem ingilizce için geçerli olur mu?

 10. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben bu sene lise son öğrencisiyim ve haziranda üniversite sınavına gireceğim. Yukarıda verdiğiniz paragrafta TYT ve AYT için, en azından barajı geçmek gerektiğini açıklamışsınız. Ben bu sene bazı özel nedenlerden dolayı üniversiteye başlamayı düşünmüyorum, seneye için araştırıyorum. Merak ettiğim konu şu: Bu sene Türkiye’de girmiş olduğum üniversite sınav sonucumu kullanarak önümüzdeki sene için (2022-2023 eğitim yılı için) başvuru yapabilir miyim? Yani sonuç belgem güncelliğini korur mu? Veya seneye başvurularda güncel bir sonuç belgesi sunmam mı gerekiyor? Birde IMAT hazırlık kursu fiyatları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim, tekrar teşekkür ederim.

  • Merhaba Belgin Hanım, 2021 İtalya Tıp kayıtlarımız sona erdi. 2022 için kayıt alıyoruz. İletişim sayfamızdaki formu doldurarak İtalya’da eğitim almış ekibimizden destek alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here