İtalya’da Üniversite Eğitimi İle İlgili
Sık Sorulan Sorular

İtalya’da Okumak ekibi olarak “İtalya’da Eğitiminin Her Yönü” sloganıyla en güncel ve doğru bilgileri sizlerle paylaşmayı amaç edindik. İtalya’da üniversite eğitimi ile ilgili birçok farklı soru aldık. Bu yazımızda da İtalya’da üniversite eğitimi ile ilgili sık sorulan sorular ı sizler için derledik. Bu yazımızı sizden gelen bilgi talepleri doğrultusunda sürekli olarak güncelleyeceğiz. 

Siz de sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

İtalya’da yatay geçiş yapabilir miyim?

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ülkemizdeki gibi ön lisans programları bulunmamaktadır. İtalyan üniversiteleri öğrenci transferi kabul etmektedirler ancak öncelikle İtalya’dan ve diğer Avrupa ülkelerinden öğrenciler kabul edildiği için Türkiye’den İtalya’ya bu şekilde geçiş yapmak oldukça zordur. 

 

İtalya’da hangi dilde eğitim alabilirim?

İtalya’da üniversiteler ülkenin resmi dili olan İtalyanca eğitim vermektedirler. Ancak bunun yanında 300’ün üzerinde tamamen İngilizce program seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bazı bölümlerde Fransızca, İspanyolca, Portekizce gibi farklı dillerde de dersler bulunmaktadır. Ayrıca İtalya’da İtalyanca eğitim almak isterseniz de İtalyan üniversitelerinde hazırlık eğitimi alabilirsiniz. İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürdüğü için Türkiye’de sizinle aynı yıl üniversiteye başlayan öğrencilere göre herhangi bir yıl kaybı yaşamadan İtalya’da eğitimi alabilirsiniz. Eğitiminiz sonrası da İtalyanca bilginizle İtalya’da çalışma imkanı elde edebilirsiniz.

İtalya’da hazırlık eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

italyada-universite-egitimi-ile-ilgili-sik-sorulan-sorular

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

İtalya’daki üniversitelerin YÖK denkliği var mı?

İtalyan üniversiteleri köklü ve dünyada kendini kanıtlamış üniversitelerdir. Ayrıca YÖK’ün belirlemiş olduğu kriterlere uymaktadırlar. Bu anlamda İtalya’dan alınmış diplomaların YÖK denkliği ile ilgili herhangi bir problem yaşanmamaktadır. 

 

İtalya’da birden fazla üniversiteye başvuru yapabilir miyim?

İtalya’da birden fazla üniversiteye başvuru yapmak mümkündür.  Ancak başvurular öncesinde hangi bölüm için hangi şartlar gerektiği iyi öğrenilmelidir. Bu noktada profesyonel bir destek almak İtalya’nın sunmuş olduğu eğitim fırsatlarından faydalanmada sizlere ışık tutacaktır.

 

İtalya’da mezun olduğumda Türkiye’de çalışabilir miyim?

İtalya’dan mezun olduğunuzda alacağınız diploma YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu anlamda Türkiye’de çalışmakla ilgili herhangi bir problem yaşamayacaksınız.

sik-sorulan-sorular

İtalya’da üniversite eğitimi için Türkiye’de üniversite kazanma zorunluluğu var mı?

İtalya’da üniversite eğitimi alabilmek için Türkiye’de üniversite kazanma zorunluluğu yoktur. Ancak TYT-AYT sınavlarında barajı geçmeniz gerekmektedir. 

 

Türkiye’de mezun olduğum lise İtalya’da eğitim almak için seçeneklerimi kısıtlar mı?

İtalya’da eğitim alabilmek için Türkiye’de hangi liseden mezun olduğunuza bakılmaz. Kabul şartlarını karşılamanız durumunda İtalyan üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz.

 

İtalya’da eğitim alırken çalışabilir miyim?

Evet çalışabilirsiniz. İtalya’da öğrenciyken part-time olarak haftalık 20 saat çalışma izniniz bulunmaktadır. Öğrenciler genellikle bisikletle yemek dağıtımı, bebek bakıcılığı, komilik gibi işler yapmaktadırlar. 

 

Mezuniyet sonrası İtalya’da çalışabilir miyim?

İtalya’dan mezun olduğunuzda bir yıl iş arama izni verilmektedir. Bu süreçte iş bulursanız oturma izniniz çalışma iznine çevrilmektedir. Ancak İtalya’da iş bulabilmek için İtalyanca bilginizin iyi derecede olmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca İtalya’da üniversite eğitiminiz sonrası tüm avrupada geçerli “mavi diploma“ya sahip olacaksınız. Bu sayede İtalya’da veya diğer Avrupa ülkelerinde çalışmak için herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmayacaksınız.

 

İtalya Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya eğitim vizesi alabilmeniz için öncelikle bir okuldan sizi eğitim programlarına kabul ettiğine dair bir kabul mektubu almalısınız. Daha sonrasında konsolosluk aracılığı ile pre-enrollment adımı ve daha sonrasında vize başvuru adımı bulunmaktadır. Bu süreçler ve İtalya’ya gittiğinizde yapmanız gereken işlemler uzun süreli ve karmaşık bir süreçtir. Bu noktada profesyonel bir destek almak sizi stres yükünden kurtaracak ve eğitiminize daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.

 

İtalya’da konaklama için nasıl yurt veya ev ayarlayabilirim?

İtalyan üniversiteleri konaklama noktasında öğrenciler için yurt seçeneği sunmaktadır. Ancak başvuruların fazla kontenjanın ise sınırlı olmasından dolayı her öğrenci bu imkandan faydalanamamaktadır. Bu noktada öğrencilerimiz için oda ve ev kiralama yoluna gitmekteyiz. 

İtalya’da Üniversite Eğitimi Sık Sorulan Sorular haricinde sorularınız için bu yazımıza yorum bırakabilir, iletişim bilgilerimizden uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Üniversite Eğitimi ile İlgili Sık Sorulan Sorular ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here