İtalya’da Ulaşım

İtalya’ya eğitim veya seyahat amaçlı geldiğinizde bilgi sahibi olmanız gereken önemli konulardan biri de ulaşımdır. İtalya tren ağlarıyla ünlü bir ülkedir. İtalya’nın neredeyse her noktasına trenle ulaşım mümkündür.  Ancak trenin tek doğru seçenek olmadığı bazı seyahatler de vardır. Amacınız İtalya’da ulaşım ağı , toplu taşıma ve diğer tüm ulaşım alternatiflerini öğrenmekse doğru yerdesiniz 🙂 İtalya ulaşım rehberi mahiyetindeki bu yazımızda İtalya’da ulaşımla ilgili tüm alternatifleri bulacaksınız. Bu sayede size en uygun ulaşım seçeneğini tercih edebileceksiniz. 

İtalya’da Ulaşım Nasıl Sağlanır?

İtalya’da ulaşım için birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Şehir içi veya şehirlerarası yolculuklarda gideceğiniz yerin uzaklığı, süresi gibi durumları göz önünde bulundurarak size uygun ulaşım aracını seçebilirsiniz. 

İtalya’da Ulaşım Fiyatları

İtalya’da ulaşım seçtiğiniz ulaşım aracına göre değişiklik göstermektedir. Ucuz alternatifler olarak bölgesel trenler ve otobüsleri tercih edebilirsiniz. Daha kısa süreli bir seyahat için ise hızlı trenler ve uçaklar tercih edilebilir. 

italyada-ulaşım-ücretleri

İtalya’da Toplu Taşıma 

Arabayla seyahat etmek İtalya’da çok uygun bir tercih olmayabilir. Bazı şehirlerin merkezine arabalar alınmamaktadır veya hava kirliliğini önlemek amacıyla belli kriterler göz önünde bulundurularak ve ücret karşılığında araçlarla merkeze girilebilir. Buna en iyi alternatif de İtalya’da toplu taşıma kullanmaktır. 

İtalya’nın şehirlerinde ulaşım ağı metro, tram, otobüs gibi birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Tüm bu ulaşım ağları Google Maps gibi uygulamalarla senkronize bir şekilde çalışır ve trafik problemi olmadığı için zamanlama problemi yaşamazsınız. Ayrıca kalış sürenize göre tek kullanımlık, günlük, aylık bilet seçeneklerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz. 

İtalya’da Toplu Taşıma Aylık Tam Akbil Ücreti

İtalya’da Toplu Taşıma Aylık Akbil Ücreti 26 yaş üstü için
30 ila 40 EURO arasında değişmektedir. Örneğin Milano ‘da 35 EURO ‘dur.

İtalya’da Toplu Taşıma Öğrenci Aylık Akbil Ücreti

İtalya’da Toplu Taşıma Aylık Akbil Ücreti Öğrenciler için (26 yaş altı herkes )
20 ila 30 EURO arasında değişmektedir. Örneğin Milano ‘da 22 EURO ‘dur.

İtalya’da Şehirlerarası Ulaşım

İtalya’da şehirlerarası ulaşımda otobüs, tren, uçak alternatifleriniz oldukça geniştir. Özellikle gelişmiş tren ağı sayesinde İtalya’nın neredeyse her noktasına trenle ulaşmanız mümkündür. Ancak trenle ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda ekonomik veya hızlı alternatifler olarak otobüs, uçak, feribot ve tekneler de tercih edilebilir.

italyada-ulasim
italyada-ulaşım

İtalya’da Trenle Ulaşım

İtalya’da tren biletleri genellikle ucuzdur. İtalya’da da geniş bir ağ üzerinde hızlı trenler ve bölgesel trenler bulunmaktadır. Bölgesel trenler hızlı trenlere göre daha ucuzdur ve daha çok yakın lokasyonlar için tercih edilir. Hızlı trenler ise daha çok uzak lokasyonlar içindir ve fiyatları daha yüksektir. Ancak zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

En popüler rotalardaki trenler, özellikle bölgesel trenler, çokça tercih edildiği için kalabalık olabilir. Bölgesel trenleri genellikle büyük şehirlerde çalışıp daha sakin ve çevre şehirlerde yaşayanlar kullandığı için Pazar günleri daha az sayıda sefer olmaktadır. 

Hızlı trenler bölgesel trenlere göre daha pahalıdır. Ancak biletinizi erken bir tarihte alırsanız indirimlerden faydalanabilirsiniz. İtalyan hızlı treni bölgesel olandan daha hızlı mıdır sorusuna cevap olarak şunu söyleyebiliriz. Roma – Venedik arası bölgesel trenle 8 saat, hızlı trenle ise 4 saat sürmektedir. 

Öte yandan, tren istasyonlarının çoğu şehir merkezinde bulunur. Havalimanı ve diğer bağlantılara da rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Önemli Hatırlatma: Tren biletinizi aldıktan sonra peronlarda veya istasyonun birçok noktasında bulunan makinelerden biletinizi geçerli hale getirmeniz gerekir. İşlem sonrasında biletinizin üzerine tarih ve saat basılmaktadır. Aksi takdirde kontrol olması durumunda ceza yiyebilirsiniz!

İtalya’da Otobüs Seyahati

İtalya’da ulaşım için diğer bir alternatif ise otobüslerdir. Ucuz bir seyahat arayanlar için iyi bir tercihtir. Ayrıca otobüsler ana ulaşım aracınız olmayacak olsa bile, aktarma yapmak gerektiğinde seyahatinizin bir parçası olabilir. 

Avrupa’da çokça tercih edilen Flixbus, Megabus gibi firmalar İtalya’da da faaliyet göstermektedir. Ucuz bir seyahat yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Otobüs biletlerini otogarda gişelerden veya otomatlardan alabilirsiniz. 

İtalya’da Uçak Seyahati

İtalya’da yakın şehirler arasında seyahatler için uçak tercih etmeyebilirsiniz ancak Venedik’ten Sicilya’ya veya Roma’dan Sardinya adasına seyahat edecekseniz en iyi alternatifiniz uçak olacaktır. İtalya içi seyahatlerde RyanAir, Alitalia gibi havayolu şirketlerini tercih edebilirsiniz. 

Türkiye’den İtalya’ya Direkt Uçuşlar

Türkiye’den İtalya’daki 8 ayrı noktaya direkt uçuş bulunmaktadır.
Bunlar Milano, Roma, Pisa, Venedik, Bologna, Napoli, Bari ve Katanya’ya uçuşlardır.
Bu lokasyonlara Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi havayolu şirketleri uçmaktadır. 

İtalya’da Arabayla Seyahat

Seyahatiniz hem şehirleri hem de kırsal bölgeleri içeriyorsa ve şehirde araba kullanmak veya park etmek konusunda endişelenmeniz gerekmediğinde arabayla seyahat iyi bir alternatif olabilir. Ancak bu durumlarda da Autostrada denilen şehirler arası otoyollarda ödeme yapmanız gerekir. Fiyatları beklediğinizden yüksek olabilir. Gitmeden önce iyi bir araştırma yapmak sizin faydanıza olacaktır. 🙂

İtalya Ulaşım Uygulaması

İtalya’da ulaşım alternatifleri için Moovit ve Omio gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

İtalya Pandemi Döneminde Ulaşım

İtalya’da pandemiden dolayı ulaşım seçeneklerinde çeşitli önlemler alınmıştır. Trenlerde ve diğer toplu taşıma araçlarında seferlerde düzenlemeye gidilmiştir. Bölgeler güncel verilere göre belirlenen renklere göre ayrılmıştır. Bölgeler arası ulaşım ise bu renklere göre çeşitli kısıtlamalara tabidir.

Pandemi döneminde İtalya ile ilgili detaylı bilgi için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Ulaşım ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here