Roma La Sapienza Üniversitesi Tarihi

Roma La Sapienza Üniversitesi (Sapienza Università di Roma) 1303 yılında kurulmuş, İtalya’nın ve Avrupa’nın en köklü üniversitelerindendir.

1294 yılında, Benedetto Caetani, selefi Papa Celestine V’i tahttan çekilmeye ikna ettikten sonra Papa Boniface VII oldu. 1303 yılında, Papa Boniface VII Roma’nın ilk üniversitesi olan Studium Urbis’i kurdu. Studium Urbis günümüzde La Sapienza olarak bilinen üniversitenin ilk adıdır. “Sapienza” kelimesi ise İtalyanca “bilgelik” anlamına gelmektedir.

Sapienza University of Rome yüzyıllarca İtalya’nın ülke yöneticilerini, bilim insanlarını, astronotlarını, sanatçılarını ve Nobel ödüllü akademisyenlerini yetiştirmiş köklü bir eğitim kurumudur. Ayrıca 112.000 öğrencisi ve bünyesinde görev yapan 10.000 akademisyenle Avrupa’nın en büyük üniversitesidir.

Roma La Sapienza Üniversitesi Nerede?

Roma La Sapienza Üniversitesi İtalya’nın ve Lazio bölgesinin başkenti olan Roma şehrinde yer almaktadır. Roma ayrıca Katolik dünyasının lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet statüsündeki Vatikan’a da ev sahipliği yapmaktadır.

uni-sapienza

Roma, İtalya’nın en kalabalık ve yüzölçümü bakımından da en geniş şehridir. Toplam nüfusu 4 milyon olan şehir İtalya milli hasılasının %6.5’ini tek başına kazanmaktadır. 2800 yıllık Roma şehri Bizans’a, Roma İmparatorluğu’na, Papalık Yönetimine, İtalya Krallığı’na ve İtalya Cumhuriyeti’ne başkentlik yapmıştır.

Roma La Sapienza Üniversitesi Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Roma La Sapienza Üniversitesi, İtalya’nın yöneticilerini, Nobel ödüllü bilim adamlarını ve sanatçılarını yetiştirmiş köklü bir üniversitedir. Sapienza Università di Roma mezunları arasında:

ve daha birçok tanınmış kişi bulunmaktadır.

Roma Şehrinde Öğrenci Hayatı

sapienza-universitesi

Roma İtalya’nın en turistik şehirlerinden biridir. Roma şehri Latince “Caput Mundi” yani “dünyanın merkezi” olarak bilinir. Kolezyum, Trevi çeşmesi, Vatikan gibi birçok tarihi ve turistik mekana sahiptir ve dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir.

 

Kozmopolit yapısıyla öğrenciler için de oldukça canlı bir şehirdir. Uluslararası öğrenci hareketliliği en yüksek şehirlerden biri olan Roma’da yılın her döneminde öğrenciler için etkinlikler, konserler, sergiler, konferanslar ve daha birçok etkinlik bulunmaktadır.

Roma’da Üniversite Eğitimi

Roma’da üniversite eğitimi sizi Vatikan’a ev sahipliği yapan İtalya’nın canlı ve tarihi başkentine ve tarihi MS 70-80’e dayanan antik anıtların tam merkezine yerleştirir. Roma’da üniversite okumak, hem kültürel ve hem de politik olarak dinamik bir ortamda dersleri sadece eğitiminize değil yaşamınıza da öncülük eder. Ayrıca dünyanın en sevilen ve ikonik yerleri arasında olan tarihi yapıları, anıtları ve müzeleri ziyaret etme fırsatı da sunar. Entelektüel olarak teşvik edici ve ufkunuzu genişletici bir yurtdışı üniversite eğitimi deneyimi arıyorsanız, Roma harika bir tercih olacaktır.

Roma’da İngilizce tıp eğitimi sunan iki üniversite bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda tıp eğitimiyle dikkat çeken İtalya, Avrupa’da eğitim için Roma ise İtalya’da eğitim için mükemmel tercihlerdir.

Detaylı bilgi için “Roma’da Üniversite Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz. 

La Sapienza Üniversitesi Dünya Sıralaması

 • CWUR 2019 verilerine göre dünyanın en iyi 67. üniversitesi
 • QS 2020 güncel verilerine göre dünyanın en iyi 171. üniversitesi
 • Times Higher Education 2019 verilerine göre dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında
 • Shanghai Ranking 2018 verilerine göre ise yine dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında gösterilmektedir.  

Roma La Sapienza Üniversitesi öğrenci sayısı bakımından Avrupa’nın en büyük üniversitesidir. Köklü geçmişi ve dünyaca ünlü mezunlarıyla İtalya’da eğitim için oldukça yerinde bir seçimdir. QS Rankinglerine göre “klasik ve antik çağ çalışmaları” alanında dünyanın en iyi üniversitesi seçilmiştir. Genel sıralamalarda ise her yıl dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında gösterilmektedir. Bazı kuruluşların sıralamalarına göre ise dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasındadır.

İtalya’daki En İyi Üniversiteler içerisinde  ilk 5 okul arasındadır.

İtalyan Üniversiteleri 2020 Dünya Sıralamaları Güncel Liste için Tıklayınız.

Roma La Sapienza Üniversitesi Bünyesinde;

Fakülteler : 11
Bölümler: 63
Kütüphaneler: 59
Müzeler: 20
Üniversite Hastanesi : 2
İleri Araştırmalar Okulu : 1

Roma La Sapienza Üniversitesi Fakülteleri

roma-universitesi
roma-universitesi

Roma La Sapienza Üniversitesi Bölümleri

 • Tıp
 • Sürdürülebilir İnşaat Mühendisliği
 • Mimarlık (Koruma)
 • Yapay Zeka ve Robotik
 • Atmosfer Bilimleri ve Teknolojileri
 • Bilişsel Nöropsikoloji
 • Biyoinformatik
 • Hemşirelik
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Kontrol Mühendisliği
 • Siber Güvenlik
 • Veri Bilimleri
 • Yönetim ve İnovasyon Alanında Ekonomi ve İletişim
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • İngiliz ve Anglo-Amerikan Çalışmaları
 • Avrupa Çalışmaları
 • Moda Çalışmaları
 • Product Design
 • İstatistik Metodları ve Uygulamaları
 • Sürdürülebilir Ulaştırma ve Elektrik Güç Sistemleri
 • Ulaştırma Sistemleri Mühendisliği

Roma La Sapienza Üniversitesi Mimarlık

Üniversite bünyesinde İngilizce olarak mimarlık programı seçeneği sunulmaktadır. Başvuruları devam eden program için başvurulardan İtalya’da eğitiminize başlayana kadar kitüm süreçte hizmet sunmaktayız. Detaylı bilgi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerden biri de Roma Sapienza Üniversitesi’dir. Roma’da tıp eğitimi veren iki devlet üniversitesinden biri olan Sapienza’da tıp eğitimi alabilmek için IMAT Sınavından üniversite için belirlenen kontenjana puan sıralamasına göre girmek gerekmektedir.

La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Roma La Sapienza Üniversitesi tıp fakültesi ücretleri yıllık 500 ila 3.000 euro arasında değişmektedir. Okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Bu alanda sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Sapienza Üniversitesi Sosyal İmkanları 

 • Kampüste sosyalliğe teşvik etmek için orkestra , koro ve topluluk klüpleri,
 • Theatron – Antik Tiyatro Grubu,
 • Sapienza Web radyosu
 • Spor Klüpleri ve
 • Yıl boyunca sayısız kültürel , sosyal ve sportif etkinlikler.

Roma La Sapienza Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Roma La Sapienza Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerimizin konaklama için ilk tercihleri genellikle yurtlar olmaktadır. Öğrenci yurtlarının ücretleri 250-400 Euro arasında değişmektedir. Oda kiraları ise 350 Euro’dan başlamaktadır.   

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi Burs İmkanları

Roma La Sapienza Üniversitesi’ni tercih eden öğrenciler aynı zamanda burslardan faydalanabilirler. Burslar yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda verilmektedir. İtalya’da alacağınız burslar tüm yaşam masraflarınızı karşılamasa da eğitiminizi finanse etmeniz için oldukça önemli bir katkı sunacaktır. 

İtalya’da burslu eğitim imkanlarından faydalanmak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibine ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi Fiyatları

İtalya, Avrupa’da kaliteli bir eğitimi oldukça cazip imkanlarla alabileceğiniz tam bir eğitim ülkesidir. Roma La Sapienza Üniversitesi de sunduğu kaliteli eğitim ve buna nazaran düşük eğitim ücretleriyle dikkat çeken bir üniversitedir. Yıllık 500-3.000 Euro arasında değişen okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Konuyla ilgili profesyonel destek almak için uzman ekibimize danışabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi Lisans Eğitimi

Roma La Sapienza Üniversitesi İtalya’da lisans okumak isteyen öğrenciler için köklü geçmişi ve sunduğu tamamen İngilizce programlarla oldukça iyi bir tercihtir. Sapienza University of Rome Türk öğrenciler tarafından özellikle tıp eğitimi için tercih edilmektedir.
İtalya’nın en gelişmiş hastanelerinden birine sahip olan Sapienza Universit
à di Roma oldukça kaliteli bir tıp eğitimi sunmaktadır. Üniversite bünyesinde Tıp bölümü yanında tamamen İngilizce olarak farklı bölüm seçenekleri de sunulmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

Sapienza Università Di Roma, Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen İtalyan üniversitelerinden biridir. Özellikle mühendislik ve hukuk bölümleri Türk öğrenciler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Sapienza University of Rome’da burslu yüksek lisans eğitimi almak için İtalya’da yüksek lisans tecrübesine sahip ekibimize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Roma La Sapienza Üniversitesi Erasmus Eğitimi

İtalya, Erasmus eğitimi için en çok tercih edilen 5. ülkedir. Diğer ülkelere olan yakınlığı, Türk kültürüyle olan benzerliği, sıcakkanlı insanlarıyla Erasmus eğitimi için harika bir seçimdir. Roma şehri ve La Sapienza Üniversitesi ise İtalya’da Erasmus yapmak ve farklı tecrübelere ufuk açmak için harika bir seçimdir.

Detaylı bilgi içinİtalya’da Erasmus Eğitimiyazımıza göz atabilirsiniz.

 

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bunları lisans ve yüksek lisans eğitiminde gerekli şartlar şeklinde ayırabiliriz.

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde Okumak İçin Gerekenler
(Lisans Eğitimi)

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir ve bölümler sınavla öğrenci kabulü yapmaktadır. Roma La Sapienza Üniversitesi’nde lisans eğitimi için gerekenler şartlar şunlardır:

 • Roma La Sapienza Üniversitesi bünyesinde Tıp  lisans eğitimi alabilmek IMAT sınavına girip üniversite için belirlenen kontenjana girmek gerekmektedir.  
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından (TOEFL/ILETS gibi)  B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak.
 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • Üniversite sınavında her iki oturumdan da barajı aşmış olmak.

roma-da-universite

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde Okumak İçin Gerekenler
(Yüksek Lisans-Master Eğitimi)

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde master yapmak için gereken şartlar şunlardır:

 • Türkiye’den ilgili bölümden mezun olmak
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından (TOEFL/ILETS gibi)  B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak.
 • Roma La Sapienza Üniversitesi master eğitiminde diploma mezuniyet ortalaması olarak herhangi bir alt sınır koymamıştır. Ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinde etkili olmaktadır.

Detaylı bilgi için”İtalya’da Nasıl Üniversite Eğitimi Alabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz.

sapienza_ogrencimiz

Roma La Sapienza Üniversitesi Başvuruları Devam Ediyor!

Sapienza University of Rome’da eğitim almak isteyen adaylar için başvurular bazı bölümlerde Temmuz ayına kadar devam ediyor. İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip İtalya’da Okumak ekibi olarak üniversite başvurularınız, konsolosluk işlemleriniz, burs başvurularınız, İtalya’da karşılama, konaklama, oturum izni gibi tüm süreçlerle ilgili sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerimizle ilgili bize ulaşabilrsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

Roma Sapienza ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

12 YORUMLAR

 1. Merhaba, italya da yüksek lisans yapma hayalim var. Bölüm olarak English – Anglo American Studies okumak istiyorum. Basvurularin baslama ve bitis tarihi ile ilgili bilgi alabilir miyim

  • Merhaba İrem Hanım, +90 216 599 1343 veya 05558881343 whatsapp hattımız ile iletişime geçebilirseniz ilgili personelimiz yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here