İtalya’da Burslu Okumak

İtalya, sosyal devlet anlayışının yerleştiği bir ülkedir. Her yıl binlerce Türk öğrenci tarafından yurtdışında üniversite eğitimi için tercih edilen İtalya, Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahiptir ve köklü bir eğitim geleneği bulunmaktadır. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ve velilerinin aklındaki sorulardan biri de İtalya’da burslu üniversite okumak la ilgilidir. 

İtalya’da Burslu Okumak Mümkün Mü?

İtalya’da, uluslararası öğrenciler İtalyan öğrencilerle aynı burs ve eğitimle ilgili hizmetlerden faydalanırlar. Uluslararası öğrencilerin başvurabilecekleri ulusal ve bölgesel düzeyde devlet bursları bulunmaktadır. Ayrıca, bazı İtalyan üniversiteleri uluslararası öğrenciler için bünyelerinde çeşitli yetenek ve üstün başarı bursları sunmaktadırlar.

Özellikle pandemi sürecinde öğrencilerin eğitimden eşit faydalanma hakkını korumak amacıyla özel burslar, üniversite yurtlarında kalan öğrenciler için ücret indirimleri ve konaklama burs desteği gibi birçok destek sağlanmaktadır.

Detaylı bilgi için “Pandemi Döneminde İtalya” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Alacağım Burslar Yaşam Masraflarımı Karşılar Mı?

İtalya’da alacağınız burslar yaşam masraflarınızın tümünü karşılamaz. Ancak temel ihtiyaçlardan konaklama veya yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılar ve bütçenize destek sağlar.

Yetenekli öğrencilere sağlanan bazı burslar ise giderlerinizi karşılayacak düzeydedir. Ancak bu bursları alabilmek için eğitim alacağınız alanla ilgili yapmış olduğunuz çalışmalar ve akademik yeterliliğinizin üst düzeyde olması gerekmektedir. Ancak bu burslar oldukça sınırlı üniversitede ve sınırlı sayıda öğrenciye verilmektedir.

İtalya’da yaşam masrafları ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İtalya’da Burslar 

İtalya’da burslu üniversite okumak isteyen öğrencilerin başvurabilecekleri burslar şunlardır.

 1 – İtalya Devlet Bursları 

italyada-burslu-okumak
italyada-burslu-okumak

İtalya’da eğitim alan yabancı öğrenciler ve yurtdışında yaşayan İtalyan vatandaşları İtalya’da eğitim almaları durumunda bu burslardan yararlanabilmektedirler. Burslar şu programlar için sunulmaktadır:

  • Yüksek Lisans Programları (Laurea Magistrale 2 ° ciclo)
  • Sanat, Müzik ve Dans Kursları (AFAM)
  • Doktora Programları, Akademik Araştırma
  • İtalyan Dili ve Kültürü ile İlgili Kurslar

2 – Yetenek Bursları

İtalyan Dışişleri Bakanlığı ve İtalyan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen yetenek bursları, yetenekli ve başarılı uluslararası öğrencilerin başvurabilecekleri bir burs programıdır. Belirli bir kontenjana bağlı olarak verilen burslarla akademik, sportif veya sanatsal bir alanda başarı elde etmiş, yetenekli öğrenciler ortaklar ve ana kurumsal sponsorlar tarafından desteklenmektedir. 

3- Diğer Burslar

İtalya’da eğitim alan uluslararası öğrenciler için sunulan birtakım burs programları bulunmaktadır. İtalya’da burslu üniversite eğitimi almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip İtalya’da Okumak ekibinden destek alabilirsiniz.

Devlet Bursu

DSU bursu İtalyanca “Diritto allo Studio Universitario” olarak bilinir ve ilk harflerinin kısaltması şeklinde isimlendirilmiş burstur. Bu burs programı İtalyan hükümeti tarafından İtalya’da eğitim alacak yabancı öğrenciler için sunulmaktadır. Burstan İtalya’da lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan öğrenciler faydalanabilirler. Ekip üyelerimiz gibi İtalya’da yüksek lisans yapanlar ın çokça duyduğu bir burstur. 🙂

Burs nakdi yardım, yeme-içme ile ilgili yardımlar, konaklama indirimi gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Burs genellikle yılda iki taksit halinde verilmektedir. İlk taksit eğitime başlanılan akademik yılın Aralık-Ocak ayı gibi diğer taksit ise belirlenen kredi tamamlandıktan sonra verilmektedir. Bazı okullarda ise ilk yılın sonunda belirlenen krediyi tamamlama şartına bağlı olarak öğrenciler burs alabilmektedirler.

Devlet Bursu Şartları

DSU burslarından faydalanabilmek için;

  • Aile gelirinizin yıllık 23.000 Euro’dan daha az olması
  • Başvuruyu ve diğer işlemleri belirlenen süreye kadar yapmanız
  • Sonraki yıllarda burstan yararlanmaya devam etmek için belirlenen kredide ders vermek

gerekir.

Devlet Bursu Ne Kadar?

Devlet bursu miktarı yıllık 1188-5139 Euro arasında değişmektedir. Devlet bursu yıllık giderinizin bir kısmını karşılayacak düzeydedir. Bir öğrencinin İtalya’da yıllık yaşam maliyeti şehre ve bölgeye göre değişiklik gösterse de ortalama 7.000-9.000 Euro civarındadır. Bu yüzden öğrencilerimize İtalya’da eğitimlerini finanse etmede burs çıkmayacakmış gibi hareket etmelerini tavsiye ediyoruz.

Devlet Bursu Nasıl Alınır?

Devlet bursundan faydalanabilmek isteyen öğrenciler için her bölge ve okulda farklı başvuru tarihleri belirlenmiştir. Genellikle her yıl Haziran-Temmuz aylarında başvuru süreçleri başlar. Bazı okulların başvuruları ise daha erken başlayıp daha erken sona ermektedir. Bu sürecin iyi takip edilmesi oldukça önemlidir.

Başvurularda öğrencilerden aile gelirlerini gösteren ISEE (l’Indicatore della Situazione Economica Equivalente) belgeleri şeklinde isimlendirilen belgeler talep edilir. Bu belgeleri hazırlarken titizlikle hareket edilmelidir. Okulların talep ettikleri belgeden fazlasını hazırlamak sizi büyük bir tercüme masrafı altına sokabilir. Bu yüzden tam olarak hangi evrakların hazırlanması gerektiğini bilmeniz gerekir. Başvurudan sonra genellikle Eylül-Ekim ayında burs almaya hak kazanan öğrenciler açıklanır.

Burs başvuruları noktasında öğrencilerimize gerekli evrakların toparlanması, tercüme edilmesi, başvuruların yapılması ve takibi gibi tüm süreçlerde destek sunmaktayız. Hassas bir süreç olan burs başvurularında birçok öğrenci sayfalarca evrakı tercüme ettirmekte ve masrafı doğal olarak oldukça yüksek olmaktadır. İtalya’da Okumak-EGE ABROAD ekibi olarak İtalya’da eğitim tecrübemizden yola çıkarak sadece gerekli evrakları talep ederek fazla tercüme ve noter ücretinden öğrencilerimizi kurtarmış oluyoruz.

Devlet Bursu Veren Bazı Üniversiteler

Polimi Devlet Bursu

Birçok araştırma kuruluşuna göre İtalya’nın en iyi üniversitesi üniversitesi olarak gösterilen Politecnico Di Milano, bilinen ismiyle Polimi DSU bursu seçeneğine sahiptir. Üniversite bünyesinde eğitim almaya hak kazanan ve eğitimlerine devam eden öğrenciler için burs başvuruları Temmuz-Ağustos ayı gibi yapılmaktadır. Siz de Politecnico Di Milano burs seçeneklerinden faydalanmak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Devlet Toscana Bursu

DSU bursu farklı bölge ve şehirlerde farklı isimlendirmelere sahiptir. Toscana bölgesi üniversitelerinden kabul alan öğrencilerin faydalanabilecekleri burs DSU Toscana bursu olarak isimlendirilmektedir. Bu şehirlerdeki üniversitelerden kabulünü aldığımız öğrencilerimiz için de burs başvuruları noktasında destek sunmaktayız. Size de DSU Toscana bursu başvuruları için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

EDISU Bursu

EDISU bursu da yine DSU bursunun farklı bölgeler için isimlendirmesidir. Bu burs için de başvurularda sizden bazı evraklar talep edilmekte ve aynı zamanda başvurunun resmi süreci bulunmaktadır.

Politecnico Di Torino Burs

Politecnico Di Torino bünyesinde eğitim alacak öğrenciler için de çeşitli burs imkanları bulunmaktadır. Siz de Politecnico Di Torino bünyesinde burslu eğitim alan öğrencilerimiz arasında yerinizi almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da Burslu Okumak – İtalya’da Burs Miktarı

İtalya’da eğitim alan öğrenciler yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alabilirler. Burs alabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür ve üniversiteden üniversiteye değişen farklı başvuru tarihleri bulunmaktadır. Burs başvuruları hassas bir süreç olduğu için bu konuda profesyonel destek almanızı tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca bursun yanında okul ücretlerinden indirim sağlamak da mümkündür.

İtalya, uluslararası öğrenciler için düşük eğitim ücretleri ve geniş burs seçenekleriyle yurtdışında eğitim için harika bir lokasyondur!

italyada-burs-alanlar
“Bizimle birlikte çalışarak senelik 5000 EURO burs alan öğrencilerimizden bazı yorumlar”

İtalya’da Burslu Okuma Şartları

İtalya’da burslar için birtakım kriterler bulunmaktadır. Genellikle aile gelirinizi kanıtlamanız istenir ancak bazı burslarda ise belli başarı kriterleri bulunur. Bu burslardan faydalanmak isteyen öğrencilerimize akademik seviyelerini gösteren ortalama, dil seviyelerini gösteren dil belgesi gibi konulara önem vermelerini tavsiye ediyoruz.

İşlemlerini yaptığımız öğrencilerimizin %90’ının İtalya’da burslu eğitim imkanlarından faydalanmalarına yardımcı olduk. Siz de İtalya’da burslu üniversite eğitimi almak için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Burslu Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here