İtalya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite okumak, Avrupa’da kaliteli bir eğitimi çok cazip imkanlarla almak demektir. İtalya’da üniversite eğitimi öncesi yerine getirilmesi gereken birtakım adımlar bulunmaktadır. İtalya’da okumak istiyorum ama aklımda soru işaretleri var diyorsanız bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda İtalya’da üniversite okumak için gerekenler nelerdir? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

italyada-okumak-icin-gerekenler

İtalya‘da Üniversite Eğitimi Öncesi Bölüm Belirlenmesi

Yurtdışında eğitim almak istediği ülkeyi İtalya olarak seçen öğrencilerin eğitim öncesi karar vermeleri gereken ilk konu İtalya’daki hangi alanda eğitim alacaklarıdır. İtalya birçok bölümde tamamen İngilizce eğitim fırsatı sunmaktadır. Ancak bölümlerin farklı öğrenci kabul kriterleri bulunmaktadır. Bazı bölümler sınavsız kabul verirken; bazı bölümler için sınav bulunmakta, bazı bölümler için de Skype mülakatı gibi yöntemlerle öğrenci kabul edilmektedir.

italya-sinava-hazirlik

İtalya’da Sınavla Öğrenci Kabul Eden Bölümlere Hazırlık

İtalya’da üniversite eğitimi için ülkemizdeki gibi merkezi bir üniversite sınavı bulunmamaktadır. Bölüm bazında farklı, İtalya’ya özgü sınavlar düzenlenmektedir. Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için düzenlenen sınavlar İtalya özelinde spesifik sınavlar olduğu için bu sınavlara hazırlık aşamasında birebir veya dönemsel kurslarımızı tercih edebilirsiniz. 

İtalya’da mühendislik , mimarlık , tıp gibi bölümler sınavla öğrenci kabul eden bölümlerdir.
Örneğin İtalya’da tıp sınavı olan IMAT sınavı her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir.

Bunun yanında mühendislik ve mimarlık eğitimi alabilmek için İtalya’ya özgü sınavlar bulunmaktadır. Bu sınavların bazıları sadece İtalya’da, bazıları da hem İtalya’da hem de İtalya dışında belirlenen sınav merkezlerinde yapılmaktadır.

IMAT sınavı 2018 yılından beri İstanbul’da da düzenlenmeye başlanmıştır.

Örneğin, IMAT 2020 10.09.2020 tarihinde İtalya’daki üniversitelerde ve içerisinde İstanbul’un da bulunduğu sınav merkezlerinde eşzamanlı olarak yapılmıştır.    

İtalya’da Sınavsız Öğrenci Kabul Eden Bölümlere Hazırlık

İtalya’da çoğu sosyal bilimler alanlarında olmak üzere bazı bölümler için herhangi bir giriş sınavı şartı bulunmamaktadır. Ancak ortak bir sınav bulunmayan bu bölümler için SAT, ACT veya TOLC sınavlarından skor talep edilebilmektedir.

İtalya’da Sınavsız Eğitim Alabileceğiniz Bölümlerle ile ilgili detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi seçenekleri için bize ulaşın.

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler 

 • 70 ve üzeri not ortalaması
 • B2 seviyesinde dil belgesi
 • Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için yapılan sınavlarda başarılı olmak*

* Bazı bölümler için SAT, ACT gibi sınavlar talep edilmekte veya bu sınavlardan belirli skorlar elde eden öğrencilere kabul aşamasında öncelik tanınmaktadır.

İtalya’da İtalyanca Eğitim Almak İçin Gerekenler

İtalya’da İtalyanca eğitim almak isterseniz seçeneğiniz çok daha geniştir. Üniversiteler genellikle B1/B2 seviyesinde İtalyanca dil belgesi talep etmektedirler. Ayrıca üniversiteler bünyesinde İtalyanca hazırlık eğitimi almak da mümkündür.

İtalya’da İtalyanca hazırlık eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimize ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans İçin Gerekenler 

 • B2 seviyesinde dil belgesi ( TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan)
 • Olabildiğince yüksek lisans not ortalaması
 • Yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz alanla ilgili lisans diploması

İtalya’da yüksek lisans yapmak için gerekli temel şart Türkiye’de ilgili lisans bölümünden mezun olmanızdır.
Bunun yanında yine lisans eğitiminde olduğu gibi B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi gerekmektedir.

İtalya’da okumak için üniversitelerin diploma mezuniyet ortalamasıyla ilgili bazı üniversiteler haricinde (Ör. Politecnico Di Milano – 3,00 ve üzeri ortalama şartı bulunur.) herhangi bir alt sınırı bulunmamaktadır.
Ancak ortalamanızın yüksek olması başvurunuzun değerlendirilme sürecinde elinizi güçlendiren bir unsurdur.

İtalyan Üniversitelerine Başvuru Süreci

İtalyan üniversitelerine başvuru sürecinde bölümlere göre talep edilen yetkinlikler, başvuru tarihleri gibi konular farklılık arz etmektedir. Bu yüzden bürokratik süreçlerle ilgili profesyonel destek almak eğitim öncesi sürecin sizin için daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Başvuru sürecinden İtalya’daki eğitiminize hazır olana kadarki tüm süreçte sunduğumuz profesyonel destek hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyeti

İtalya üniversite ücretleri oldukça uygun seviyededir. Üniversite harçları 500 ile 3.000 Euro arasında değişmektedir. İşlemlerini yaptığımız öğrenciler okul ücretlerini minimum düzeyde ödemektedirler.

Bunun yanında İtalya’da burs alma imkanınız da bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da okumak için bir yıllık yaşam maliyeti 6.000-9.000 Euro civarındadır. Bu tutara okul ücretleri ve öğrencilerin İtalya’da yapacakları tüm giderler dahildir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabileceğiniz 300’ün üzerinde bölüm seçeneği bulunmaktadır. İtalya’da okumak için seçebileceğiniz, Türk öğrencilerin İtalya’da eğitim için tercih ettikleri bazı bölümler ise şunlardır:

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi seçenekleri daha çok sosyal bilimler bölümlerinde mevcuttur. Ancak her yıl artan sayıda başvuru alan İtalyan üniversiteleri bu bölümler için de SAT, ACT veya TOLC ismi verilen İtalya’ya özgü sınav skorları talep edebilmektedirler.

İtalya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

İtalya’da İngilizce eğitim alabileceğiniz birçok üniversite seçeneği bulunmaktadır. 300’ün üzerinde İngilizce bölüm seçeneğiyle İtalya’nın birçok şehrinde ve bölgesinde İngilizce eğitim alabilirsiniz.

İtalya’da Devlet Üniversiteleri 

İtalya’da bulunan 97 üniversitenin 67’si devlet üniversitesidir. Özel üniversiteler bünyesinde pratik ağırlıklı moda tasarım, işletme, gastronomi gibi bölümlerde eğitim verilmektedir. Ayrıca tıp, sağlık bilimleri, ekonomi, finans gibi bölüm seçeneklerine sahip özel üniversiteler de bulunmaktadır.

İtalya’da Burslu Üniversite Okumak

İtalya’da düşük eğitim ücretleri yanında yıllık 4.500-5.000 Euro’ya kadar da burs alma imkanınız bulunmaktadır. İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için burs imkanlarından da yararlanmaları için burs başvurularını İtalya ve Türkiye ekiplerimizin koordineli çalışması ile yürütmekteyiz.

Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi Almalıyım?

İtalya, Avrupa’nın en köklü üniversitelerine sahiptir ve yerleşmiş sosyal devlet anlayışından dolayı düşük okul ücretleri bulunmaktadır. Bunun yanında dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir. Çeşitli araştırma kuruluşlarına göre sayı değişse de 36 İtalyan üniversitesi dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasında gösterilmektedir.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Kaç Yıl?

İtalya’da lisans eğitimi (laurea) 3 yıl, yüksek lisans eğitimi (laurea magistrale) ise 2 yıl sürmektedir. Tıp, eczacılık, hukuk, veterinerlik gibi bazı programlar ise unico ciclo denilen bütünleşik programlardır ve 5-6 yıl sürmektedirler. Bunların yanında 1 yıllık master programları, 1 aydan 1 yıla kadar sertifika programları ve çeşitli uzmanlık programları da mevcuttur.

İtalya’da Hangi Bölümlerde Eğitim Alabilirim?

Türkiye’de öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerin hemen hemen hepsini İtalya’da tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür. İtalyanca eğitim almak istediğinizde ise seçenek çok daha geniştir ve hazırlık eğitimi alma imkanınız bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Okumak İçin Gerekenler Neler?

İtalya’da tıp eğitimi alabilmek için 2 temel şart bulunmaktadır.

 • Üniversite sınavında her iki oturumda da barajı aşmak
 • IMAT sınavında tercih edilen okul için belirlenen kontenjana puan sıralamasına göre girmek

İtalya’da Mimarlık Okumak İçin Gerekenler Neler?

İtalya’da mimarlık eğitimi için 3 şart bulunmaktadır.

 • TYT-AYT sınavlarında her iki oturumda da barajı aşmak
 • Mimarlık fakültelerine giriş sınavında okullar için belirlenen kontenjanlara girmek
 • B2 seviyesinde dil belgesi

İtalya’da Okumak Zor Mu?

İtalya’da eğitimin zorluğu ile ilgili İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip bir ekip olaraki öğrencilerimize öncelikle eğitim alacakları dile (İngilizce veya İtalyanca) hakim olmalarını veya eğitim süreçlerinde geliştirmelerini tavsiye etmekteyiz. Ayrıca derslere katılım ve profesörlerle iletişim de İtalya’da alınan eğitimin verimliliğini artırmaktadır.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here