İtalya’da Sanat Tarihi Yüksek Lisans Eğitimi

Leonardo, Michelangelo ve Raffaello… Rönesans’ın üç büyük ustası olarak anılan bu isimler dünya sanat tarihininde dönüm noktası olmuş ve eserleri hala milyonlar tarafından ziyaret edilen İtalyan sanatçılardır. Bu yazımızda dünya sanat tarihine yön vermiş bir ülke olan İtalya’da sanat tarihi yüksek lisans eğitimiyle ilgili bilgiler vereceğiz. 

Siz de İtalya’da sanat tarihi eğitimi almak, sanatın geçmişten ve geleceğe dönüşümüne yerinde şahitlik etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz 🙂

İtalya’da Sanat Tarihi Okumak

Sanat tarihi, görsel sanatların tarihsel evrimi sürecini inceler. Sanat ve sanatın tanımına dair fikirler tarih boyunca sürekli değişmiştir. Sanat tarihi ise bu değişimleri sistemlendirerek sınıflandırmayı, bunları anlamayı ve yorumlamayı amaçlar. Geçmişten günümüze dek gelen tüm uygarlıkların sanat anlayışını inceler. İnsanın maddeye biçim vererek elde ettiği tüm sanat türleri sanat tarihinin konusudur. Resim, heykel, mimari, ve süsleme sanatlarının doğuşundan günümüze kadar nasıl bir dönüşüm içierisinde olduğu ve ortaya ne gibi eserler koyulduğu sanat tarihiyle ilgilidir. Sanat tarihini, sanat eserlerini ve onları tasarlayan sanatçıların tarzlarını, sanat anlayışlarını belirleyip değerlendirmeyi amaçlayan bilim dalı olarak tanımlayabiliriz. 

Sanat tarihi alanında yüksek lisans eğitimini yurtdışında özellikle birçok sanat akımının ilk ortaya konulduğu yer olan İtalya’da almak ise çok farklı ufuklar açacak bir deneyimdir. Birçok farklı alanda üniversite eğitimi için tercih edilen bir ülke olan İtalya, sanat tarihi alanında da birçok program seçeneği sunmaktadır. 

italyada-sanat-tarihi-yuksek-lisans

İtalya’da Sanat Tarihi Okulları

İtalya’da üniversite eğitimi son yıllarda Türkiye’de oldukça popüler hale gelmiştir. Bu popülerliğin altında yatan birçok sebep bulunmaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen bölümleri İtalya’da tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür. 

Sunduğu geniş bölüm ve burs seçenekleriyle İtalya, Avrupa’da kaliteli bir eğitimi cazip imkanlarla alabileceğiniz tam bir eğitim ülkesidir.  

Peki ya sanat tarihi gibi spesifik bölümler? 

Her yıl binlerce uluslararası öğrenciye kapılarını açan ve düşük eğitim ücretleri, geniş burs seçenekler sunan İtalya’da sanat tarihi yüksek lisans eğitimini tamamen İngilizce olarak alabilirsiniz. Bu alanda İngilizce eğitim veren devlet okullarında sanat ve sanat tarihi eğitiminin yanında işletme, küratörlük, arkeoloji gibi alanlarla ilgili dersler de verilmektedir. 

İngilizce sanat tarihi tarihi eğitimi aynı zamanda özel okullar bünyesinde de verilmektedir. Bu okullardaki müfredat doğrudan sanat tarihi ile ilgili daha spesifik dersler içermektedir. 

İtalyanca sanat tarihi yüksek lisans eğitiminde ise seçeneğiniz çok daha geniş olacaktır.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Sanat Tarihi Yüksek Lisans Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here