İtalya’da Lise Okumak

Türkiye’de eğitim süreçleri öğrencilerin yaşamını derinden etkilemeye devam etmektedir. Birkaç yıl önce yalnızca üniversite öğrencilerinin yurtdışında okuma seçeneklerini gözden geçirdiği bilinirken günümüzde artık öğrenciler ve veliler yurtdışı odaklı gelecek planlarını liseden yapmaya başlamaktadır. Yapılan araştırmalardan elde edilen göstergelere göre

Türkiye’den yurtdışına eğitim almaya giden öğrencilerin sayısı son yıllarda %120 artmıştır. Yurtdışında eğitim almaya giden her 100 öğrenciden 35’i lise öğrencisidir.

Lise öğrencileri arasında hem sunduğu eğitimin kalitesi hem de sanatsal ve tarihsel arka planıyla göz dolduran İtalya başta gelmektedir. İtalya’da lise okumak ise ayrıntılı bir süreç bilgisi gerektirmektedir.

 

İtalya’da Lise Eğitim Sistemi

İtalya’da liseler, Türkiye’nin aksine haftanın 6 günü eğitim vermektedir.
Cumartesileri 08.00 – 13.00 arasında ek dersler ve etütler uygulanmaktadır.
Scuola Superiore olarak anılan liselerin eğitim biçimlerine göre ayrıldığı ve uzmanlık belirten bir yapılanmaya gittiği göze çarpmaktadır.

Scuola Secondaria di Secondo Grado olarak başlanan eğitimde ilk iki yıl karma bir yapı gözetilmektedir. Lise başlangıcı sayılan bu iki yıl boyunca öğrenciler edebiyat, fen bilimleri, matematik, yabancı dil, coğrafya, tarih, sosyal bilimler, din ve beden eğitimi dersleri almakta ve bu yaklaşım öğrencilerin hangi alanda daha başarılı olduklarının anlaşılmasında etkili olmaktadır. Üçüncü yılda ise uzmanlık dersleri alınmaktadır.

Liceo Classico olarak adlandırılan klasik lise 5 yıllık bir eğitimi kapsamakta ve öğrencilerin üniversite eğitimine hazır hale gelmesini sağlamaktadır. Latin, Yunan ve İtalyan edebiyatı ile tarihinin işlendiği dersler temel yapıyı oluşturmakta; son üç yılda ilk yılların derslerine ek olarak sorgulama, eleştirme ve araştırmanın yoğun biçimde uygulandığı felsefe ve tarih dersleri işlenmektedir.

Liceo Scientifico, diğer adıyla bilimsel lise yine 5 yıllık bir eğitim sürecini kapsamakta ancak sosyal bilimler yerine fen bilimlerine eğilmektedir. Özellikle kimya, fizik ve doğa bilimleri gibi alanların söz konusu olduğu bu eğitim biçiminde öğrenciler Latince ve çağdaş yabancı dil derslerini almaya devam etmektedir.

Liceo Artistico ya da güzel sanatlar lisesi öğrencilerin resim, heykel ve mimari sanatlarını öğrendikleri ve pratiğe döktükleri 5 yıllık bir eğitimi kapsamaktadır. Bu alanda yetenekleri olan öğrencilerin altyapısı sanatsal bağlamda temellendirilmekte ve böylece öğrencilerin üniversitede doğru tercihler yapması ve bu alanda çalışmış olma avantajı söz konusu hale gelmektedir.

Istituto Magistrale ilkokul öğretmenleri yetiştiren bir lisedir. Yalnızca verdiği eğitimle değil, aynı zamanda başarıyı denetlemek için kurdukları pratik alanıyla anaokulunda staj imkanı sunmaktadırlar. Ancak bu liselerden alınan diplomaların üniversite eğitimi yerine geçmediği unutulmamalıdır.

Istituto d’Arte, sanat okulu üç yıllık bir sanat eğitimini kapsamaktadır ve sanatsal yeterlilik kazanılmasını sağlamaktadır Böylece bu enstitülerden mezun olan öğrenciler “Sanat Uzmanı” ünvanını elde etmektedirler.

Istituti Tecnici, teknik okul 5 yıllık bir eğitime karşılık gelmektedir. Hem üniversiteye hazırlanma olanağı sunmakta hem de mezuniyet sonrası doğrudan iş bulabilme seçeneğini de temellendirmektedir. Bu okullarda okuyan öğrenciler, teknik ya da yapısal makineler ve sistemler üzerinde çalışmakta, endüstri, tarım ve üretim alanlarının hızlı gelişimine katkıda bulunmaktadırlar.

Istituti Professionali, profesyonellerin okulu olarak adlandırabileceğimiz bu İtalyan lise sistemi 3 ya da 5 yıllık iki farklı programa uygun olarak işlemektedir.
Diploma di Scuola Superiore, ya da Diploma di Maturità mezuniyet belgelerini alabilmek için yazılı ve sözlü sınavların başarıyla geçilmesi gerekmektedir.

Bu tarz sınavlarıda yazılı bölümlerin ilki edebiyat, tarih, sosyal bilimler ya da fen bilimleri gibi alanlarda yazılan İtalyanca bir denemeyi içermektedir. İkinci yazılı sınavda ise seçilen uzmanlık alanına uygun bir yazının ortaya konulması gerekmektedir. Üçüncü yazılı sınav öğrencilerin yabancı dilini ölçmek için yapılmaktadır.

Ardından sözlü sınavlara giren öğrenciler kurul karşısında geçerli puanları aldıklarında diploma alma hakkını kazanmaktadırlar. Buralardan alınan diplomalar üniversite için doğrudan bir giriş bileti olarak düşünülmektedir.

italyada-lise-okumak

İtalya’da Lise Okuma Fiyatları

İtalya’da lise okumak ücretsiz değildir. Başvuru ücreti, sınıf içi araç-gereçler ve servis ücretleri söz konusudur. Ancak bunlar yüksek miktarlarda ödeme gerektirmemektedir. Ayrıca İtalya lise öğrencilerine pek çok burs ve destek programı sunması ile öne çıkmaktadır.

İtalya Lise Okumak İsteyenler için Değişim Programları

İtalya sanat, düşünce, mimari, moda ve bilimin beşiği olan bir ülkedir. Kültürünü ve tarihini korumuş bir ülkede lise eğitimi almanın süreçlerini birlikte incelediğimizde vardığımız sonuç, profesyonel bir bölümleme ve uzmanlaşma alanı yaratıldığıdır. İtalya’da lise eğitimi almak özellikle üniversitelerden kabul alma amacı güden ve yurtdışında ya da yurt içinde eğitim alırken önemli bir atılım yapmak isteyen öğrenciler için önemli bir tercih haline gelmiştir. Son yıllarda İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin sayısının artması İtalya Öğrenci Değişim Programı başvurularını da aynı oranda artırmıştır. İtalya Değişim Programına katılıp 1 yıl liseyi orada okuyan öğrenciler sonrasında üniversitelerin İtalyanca eğitim veren bölümlerine çok daha rahat girebilmektedirler. Dolayısıyla öğrenciler İtalya’da üniversite okumayı liseden garanti altına almış olmaktadırlar.

İtalya’da Lise Kaç Yıl?

İtalya’da lise eğitimi 5 yıl sürmektedir.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.
İtalya’da Okumak Ekibi olarak Türkiye ve İtalya’da bulunan ekibimiz ile  danışmanlık sağlamakta ve en iyi  hizmeti vermekteyiz.

İtalya’da Lise Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı bu sayfadaki yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here