Padova Üniversitesi Tarihi

Padova Üniversitesi 1222’de İtalya’nın Padova şehrinde kurulmuştur. Avrupa  üniversiteleri arasında en eskilerden biri olmasının yanı sıra, İtalya’nın da en eski ikinci üniversitesidir. 2021 yılı itibariyle 59.317 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır.

Bugün Padova Üniversitesi İtalya ve Avrupa’daki en önde gelen üniversitelerden birisidir. Bünyesinde 49 uzmanlık okulu, 43 araştırma merkezi bulunmaktadır. University of Padua ‘da eğitim 8 fakülte ve 32 bölümde verilmektedir. Üniversite arazisinde aynı zamanda bir üniversite hastanesine, bir müzeye ve birçok kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversite, Coimbra Grubu olarak bilinen tarihi bir üniversiteler arası araştırma ağının parçasıdır. Bu ağın parçası olan diğer kurumlar arasında Oxford, Cambridge, Heidelberg, Salamanca, Jena, Leuven ve Leiden üniversiteleri gibi dünyanın en prestijli üniversiteleri bulunmaktadır.

Padova Üniversitesi Nerede

Padova Üniversitesi, İtalya’nın Veneto bölgesinde bulunan ve ismini aldığı Padova şehrinde bulunan bir İtalyan üniversitesidir. Şehir, Kuzeydoğu İtalya’da yer almaktadır. Veneto bölgesinde merkezi bir konumdadır. Şehrin bir tarafında Venedik diğer tarafında ise Vicenza ve Verona şehirleri yer almaktadır.

padova-sehri

Padova Üniversitesi Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Padova Üniversitesi’ne yolu düşmüş bazı ünlüler arasında;

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Padova Şehrinde Öğrenci Hayatı

Bir İtalyan şehri olarak Padova’da çokça tarihi kilise ve katedral bulunmaktadır. Şehre yeni gelenler doğrudan Basilica di Sant’Antonio – Basilica del Santo ve Scrovegni Katedrali’yle karşılaşacaklardır.

Kentin botanik bahçesi olan Orto Botanico di Padova dünyanın en eski botanik bahçesidir. Chiesa degli Eremitani ve Opere di strada di Kenny Random gibi müzeler kent tarihinin yanı sıra günümüz sanat ruhunu da yansıtmaktadır.

Padova’da öğrencilik tecrübesi İtalya’nın diğer büyük şehirlerine yakınlığı ve sakin yaşamıyla oldukça iyi bir tecrübe olacaktır. Şehrin dikkat çekici yerlerinden biri, İtalya’nın en büyük meydanı olan ve Moskova’nın Kızıl Meydan’ından sonra Avrupa’nın en büyüğü olduğu düşünülen Prato della Valle meydanıdır.

Öğrenciler turistik yerler dışında Padova’da popüler olan rugby, futbol, ​​ata binme, basketbol, ​​bisiklet ve kürek çekme gibi sporlar için sağlanan imkanlardan faydalanabilirler.

padova-universitesi

Padova’da Üniversite Eğitimi

Padova İtalya’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden biri olan Padova Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Küçük bir şehir olan Padova şehri İtalya’nın dünyaya kazandırdığı birçok bilim adamı ve sanatçıya ev sahipliği yapan ve ilham veren bir şehirdir. Bu ev sahipliğinde elbette üniversitesinin payı oldukça büyüktür. 1222 yılından beri aktif eğitim veren Padova Üniversitesi İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Özellikle lisans alanında İngilizce psikoloji eğitimi sunması ve geniş master program seçeneğiyle Türk öğrenciler tarafından da çokça tercih edilmektedir.

Padova Üniversitesi Dünya Sıralaması

Padova University ranking;

 • QS 2020 verilerine göre dünyanın en iyi 236. üniversitesi,
 • Times Higher Education verilerine göre dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında
 • Shanghai (ARWU) verilerine göre ise dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasındadır.

İtalya’da psikoloji eğitimi için tercih edilen Padova Üniversitesi, Times Higher Education 2020 verilerine göre Psikoloji alanında dünyanın en iyi 67. üniversitesi seçildi. Siz de bu alanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Padova Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Padova Üniversitesi Bölümleri

 • Tıp
 • Psikoloji
 • İşletme
 • Ekonomi ve Finans
 • Hayvan Bakımı
 • Girişimcilik ve İnovasyon
 • Avrupa ve Global Çalışmalar
 • İnsan Hakları ve Çoklu Yönetim
 • Çevre Mühendisliği
 • Bilişim ve İletişim Teknolojileri
 • Matematik Mühendisliği
 • Yerel Yönetimler
 • Orman Bilimleri
 • İtalyan Yemek ve Şarapları
 • Sürdürülebilir Tarım
 • Medikal Biyoteknolojiler
 • Eczacılık ve Biyoteknolojiler
 • Bilişsel Nöropsikoloji ve Klinik Nöropsikoloji
 • Astrofizik ve Kozmoloji
 • Veri Bilimleri
 • Moleküler Biyoloji
 • Fizik
 • Data Fiziği

university-of-padua

Padova Üniversitesi Psikoloji

İtalya’da lisans düzeyinde İngilizce psikoloji eğitimi sunan tek üniversitedir. Yüksek lisans alanında ise İngilizce psikoloji eğitimi veren en iyi üniversitelerden biridir. Her yıl Şubat-Mart dönemi gibi başvuruları sona eren psikoloji lisans programı için öğrenciler Skype mülakatı veya SAT sınav skoru ile seçilmektedir. Yüksek lisans düzeyinde ise birçok İngilizce program seçeneği bulunur ve her yıl bu çeşitlilik artmaktadır. Siz de psikoloji alanında dünyanın en iyi 67. üniversitesinde İngilizce eğitim alabilirsiniz.

Padova Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

İtalya’da eğitim alan öğrencilerimiz konaklama için genellikle yurtları tercih etmektedirler. Padova’da öğrenci sayısı fazla olduğu için her öğrenciye yurt imkanı bulunamayabilmektedir. Bu durumda öğrencilerimiz oda veya daire kiralama yoluna gitmekteyiz.

Padova’da yurt ücretleri aylık 250-400 Euro arasındadır.

Padova’da oda kiraları tek kişilik odalar için 300 Eurodan, çift kişilik odalar için ise 250 Eurodan başlamaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi Burs İmkanları

University of Padua uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği sunmaktadır.

Öğrenciler yıllık 2000-5200 Euro arasında burs alma imkanına sahiptirler.

Siz de İtalya’nın en köklü üniversitelerinden olan Padova Üniversitesi’nde burslu eğitim imkanlarından faydalanmak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip İtalya’da Okumak ekibinden destek alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi Ücretleri 

Padova Üniversitesi ücretleri yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.

İtalyan üniversiteleri yıllık eğitim ücretlerinin düşük olmasıyla ünlüdür. Okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Bunun için sunmanız gereken bazı evraklar ve izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel bir destek almak için bize ulaşabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

University of Padua İtalya’da İngilizce lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için oldukça geniş seçenekler sunar. Türk öğrenciler genellikle tıp, psikoloji, mühendislik eğitimleri için tercih etmektedirler.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Fakülte yıllardır İtalyanca tıp eğitimi vermekteydi, 2019-2020 akademik yılında ise ilk defa İngilizce tıp eğitimine başladı. IMAT sınavı ile öğrenci alımı yapmakta olan Uni Padova tıp fakülteleri sıralamasında Avrupa’da ilk 100 üniversite arasında yer almaktadır.

Padova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

İtalya’daki diğer devlet üniversiteleri gibi Padova Üniversitesi tıp fakültesi ücretleri de aile gelirine göre belirlenmektedir. Senelik 500 ila 3.000 euro arasında değişmektedir ver okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

padova-universitesi-tip-fakultesi

Padova Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

Università di Padova İngilizce yüksek lisans alanında İtalya’nın en geniş program sunan üniversitelerinden biridir. İşletme ekonomi alanından birçok mühendislik dalına, psikoloji, dil ve tarih çalışmalarına kadar birçok programı tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür. Padova Üniversitesi yüksek lisans eğitimi Türk öğrenciler tarafından daha çok mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler bölümleri için tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi Erasmus Eğitimi

Padova Üniversitesi erasmus eğitimi İtalya’da erasmus yapmak isteyen birçok Türk öğrencinin tercihidir. Avrupa’da kısa süreli bir yaşam ve eğitim tecrübesi olan Erasmus eğitimi için Padova şehri ve Padova Üniversitesi harika bir seçim olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Padova Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bunları lisans ve yüksek lisans eğitiminde gerekli şartlar şeklinde ayırabiliriz.

Padova Üniversitesi’nde Okumak İçin Gerekenler
(Lisans Eğitimi)

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir ve bazı bölümler sınavla, bazı bölümler ise Skype mülakatı ve çeşitli sınavlardan skorlarla öğrenci kabulü yapmaktadırlar. Padova Üniversitesi’nde lisans eğitimi için gerekenler şartlar şunlardır:

 • Padova Üniversitesi bünyesinde Tıp eğitimi alabilmek IMAT sınavına girip üniversite için belirlenen kontenjana girmek gerekmektedir.
 • Psikoloji bölümünde eğitim alabilmek için ise SAT skoru olan öğrenciler önceliklidir. SAT skoru bulunmayan öğrenciler ise Skype mülakatına girmek zorundadır.
 • Mühendislik eğitimi için ise TOLC-I ismi verilen bir sınavla öğrenci kabu edilmektedir.
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından (TOEFL/ILETS gibi)  B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak.
 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • Üniversite sınavında her iki oturumdan da barajı aşmış olmak.

Padova Üniversitesi’nde Okumak İçin Gerekenler
(Yüksek Lisans – Master Eğitimi)

Padova Üniversitesi master eğitimi için gereken şartlar şunlardır:

 • İlgili bölümden lisans diplomasına sahip olmak
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından (TOEFL/IELTS gibi)  B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak.
 • Padova Üniversitesi master eğitiminde diploma mezuniyet ortalaması olarak herhangi bir alt sınır koymamıştır. Ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinde etkili olmaktadır.

İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Padova Üniversitesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here