Milano Üniversitesi Tarihi

Milan Üniversitesi (Università degli Studi di Milano) 1924 yılında kurulmuştur. 64.000 öğrencisi, 8 fakültesi ve 2000’den fazla profesörden oluşan öğretim kadrosuyla, geniş ölçekte eğitim seçenekleri sunan İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biridir. Üniversite kampüsü şehrin birçok farklı noktasında dağılmıştır. Ayrıca Milano’ya yakın Monza, Cremona, Lodi gibi şehirlerde de kampüsleri bulunmaktadır. Tarihi bir hastane binası olan merkez kampüsü ise dış cephesindeki binlerce heykel, tarihi kütüphanesi ve farklı tasarımların sergilendiği geniş bahçesiyle İtalyan mimarisinin nadide bir örneğidir.

 

milano-universitesi
milano-universitesi

İtalya ve Avrupa’da bilimsel araştırma ve geliştirme konusunda önde gelen bir okul olan Milan Üniversitesi, yaklaşık 64.000 öğrencisi ile bölgedeki en büyük üniversitedir. Aynı zamanda parçası olduğu Lombardiya bölgesinin sosyo-ekonomik olarak önemli bir yetişmiş insan kaynağıdır.

Üniversite denilince akla ilk gelenler arasında bulunan kütüphane konusunda ise Milano Üniversitesi bulunduğu bölgedeki birinciliğini yine kaptırmayarak bünyesinde bulundurduğu 47 kütüphane ile Lambordia bölgesinin en zengin kütüphanelerine sahiptir.

Milano Üniversitesi Nerede?

Milano Üniversitesi ismini aldığı Milano şehrinde bulunmaktadır. Milano, Avrupa’nın en dinamik ve uluslararası niteliği yüksek şehirlerinden biridir. Milano denildiğinde akla moda, fuarlar, defileler gelmektedir. Dünyanın en ünlü İtalyan ve yabancı moda markalarının lüks mağazaları Milano’da bulunur. Ve yılın her döneminde Milano defileler, fuarlar, dizayn haftalarıyla oldukça canlı bir şehirdir.

Milano aynı zamanda İtalya’nın en zengin bölgesi olan Lombardiya’nın başkentidir. Lombardiya bölgesi ise araştırma ve geliştirme yatırımları, teknolojik yenilikler konusunda ön plana çıkmaktadır ve ülke ekonomisinde lider konumdadır.

Milano Üniversitesi Mezunu Ünlüler

Milano Üniversitesi mezunları arasında politikacılardan CEO’lara birçok ünlü isim bulunmaktadır. Bunlar arasında:

ve daha birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Milano Şehrinde Öğrenci Hayatı

Milano şehri Avrupa’nın en canlı şehirlerinden biridir. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Milano, öğrenci hayatı için de oldukça iyi bir seçimdir. Şehirde birçok üniversite ve bu üniversitelerin dünyanın çok farklı ülkelerinden binlerce uluslararası öğrencisi bulunmaktadır. Öğrenciler yılın her döneminde birçok etkinlik düzenlemektedirler. Ayrıca birçok ünlü grubunu sahne aldığı konserler, defileler, müzeler ve tarihi mekanlarıyla Milano, çok canlı bir yaşam vaat etmektedir.

Ayrıca her ayın ilk pazarı Milano’daki müzelerin çoğu ücretsizdir.

Milano’da Üniversite Okumak

İtalya’nın en seçkin öğrenci şehirlerinden biri olan Milan, ülkenin en saygın üniversitelerinden bazılarına sahiptir. Milano’da, kentin en eski yükseköğretim kurumu olan, 150 yıldan fazla bir süredir öğrencileri ağırlayan Politecnico di Milano da dahil olmak üzere 15 civarında üniversite bulunmaktadır. İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen bu üniversiteler uluslararası öğrenciler için birçok İngilizce program seçeneği sunmaktadır. Mühendislikten tıpa, mimarlıktan sosyal bilimlere kadar birçok programda eğitim alabilirsiniz. Milano’da üniversite eğitimi tüm bu seçenekleri ve daha fazlasını sunmaktadır. Şehirde ayrıca NABA, Marangoni, Domus Academy gibi İtalya’nın ve dünyanın önde gelen moda okullarının kampüsleri de bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “Milano’da Üniversite Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Milano Üniversitesi Dünya Sıralaması

University of Milan dünya sıralamalarında farklı kuruluşların farklı sıralamaları olsa da daima ilk 300’de kendine yer bulmaktadır. Bu anlamda İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasındadır.

Milano Üniversitesi dünya sıralamalarında:

 • CWUR 2019 verilerine göre dünyanın en iyi 148. üniversitesi
 • Shanghai Ranking 2018 verilerine göre dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında
 • QS 2019 verilerine göre dünyanın 325. üniversitesi
 • Times Higher Education verilerine göre ise dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasındadır.

Milano Üniversitesi’nde tamamen İngilizce eğitim alabileceğiniz bölümler ise şunlardır:

 

Milano Üniversitesi Bölümlerimilano-da-universite

 • Tıp
 • Uluslararası Politika, Hukuk ve Ekonomi
 • Siyasal Bilimler ve Ekonomi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Sürdürülebilir Kalkınma
 • Biyoteknoloji ve Biyoekonomi
 • Data Bilimleri ve Ekonomi
 • Çevre ve Gıda Ekonomisi
 • Ekonomi ve Finans
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • İnnovasyon ve Girişimcilik Yönetimi
 • Tıbbi Biyoteknoloji ve Moleküler Tıp
 • Moleküler Biyoloji
 • Kurumsal İletişim
 • Bitki Bilimleri

Milano Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Milano Üniversitesi hukuk fakültesi İtalya’nın en iyi hukuk fakültelerinden biridir. Bir bölümde tamamen İngilizce eğitim sunulan fakülte bünyesinde diğer bölümlerde de İngilizce dersler bulunmaktadır. Ancak bu bölümlerin genel eğitim dili İtalyanca’dır. Ayrıca üniversitenin İstanbul Üniversitesi’yle ikili anlaşması bulunmaktadır.

Milano Üniversitesi Tıp Fakültesi

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerden biri de Milano Üniversitesi’dir. Milano Üniversitesi’nde tıp eğitimi alabilmek için IMAT Sınavından üniversite için belirlenen kontenjana puan sıralamasına göre girmek gerekmektedir. Hem tercih eden öğrencilerin sayısının fazla olması hem de yüksek rekabetten dolayı tıp fakülteleri arasında en yüksek puanlarla öğrenci kabul eden üniversitelerden biridir.

International Medical School olarak geçen Tıp Fakültesi Türkiye’deki gibi 6 yıllık bir eğitim vermektedir.
Eğitim içeriği 3 yıl teorik ve 3 yıl pratik olarak düzenklenmiştir. Tıp Fakültesi eğitimleri tam teşekküllü bir hastane olan San Paolo Hospital ‘da verilmektedir.

Milano Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden ayıran en belirgin özellik ise içerisinde bulundurduğu bölümlerin ağırlıkla sağlık üzerine olmasıdır. Tıp, eczacılık, beslenme ve diyetetik,  psikiyatri gibi alanlar ile insan sağlığı ve bilimi üzerine uzmanlaşmış bir kurumdur. Özellikle tıp alanında uluslararası öğrencilere “İngilizce” eğitim seçeneği sunarak dünyanın birçok yerinden gelen öğrencilere çok yönlü kültür öğelerini bünyesinde barındıran (multicultural) bir eğitim sunar. Ek olarak üniversitenin öğrencilerine sunduğu Erasmus+ programı ile eğitim süreniz boyunca yurt dışında bulunan diğer tıp fakültelerine hem eğitim hem de staj için gidebilirsiniz.

Milano’da alacağınız Tıp Eğitimi sayesinde farklı kültürler ve teknikler içerisinde yetişip Avrupa’nın seçkin cerrah ve doktorlarından olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Mezun olduğunuzda da Türkiye’de herhangi bir sınava girmeksizin, denklik problemi olmaksızın doktorluk yapma şansına sahipsiniz.

Milano Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

İtalya’daki diğer devlet üniversiteleri gibi Milano Üniversitesi tıp fakültesi eğitim ücretleri senelik 500 ila 3.000 euro arasında değişmektedir. Yıllık eğitim ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Bunun için izlenmesi gereken prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel destek almak için uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Milano Üniversitesi Taban Puanları

İtalya’da en çok tercih edilen tıp fakültelerinden biri olan Milano Üniversitesi Tıp Fakültesi, kaliteli eğitimi ve yüksek rankingleri ile ön plana çıkmaktadır. Tercihe bağlı olarak da IMAT sınavında taban puanları diğer üniversitelere göre daha yüksektir. EGE ABROAD-İtalya’da Okumak ekibi olarak en iyi öğrencilerimizi bu üniversiteye yönlendirmekteyiz. Üniversite tercihimizi öğrencilerimizin akademik seviyelerini en iyi şekilde tanıyarak yapıyoruz. Siz de İtalya’da tıp eğitimi ile ilgili sunduğumuz hazırlık kursları, sınava özel kaynaklar ve diğer tüm resmi işlemlerle ilgili detaylı bilgi almak için alanında uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Milano Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Milano’da üniversite eğitimi alan öğrenciler genellikle yurtları tercih etmektedirler. Milano Üniversitesi de öğrencilerine yurt imkanı sunmaktadır. Milano merkezinde yurtlar ve tek veya çift kişilik stüdyo daireler bulunur. Yurtların aylık ücretleri ise 250 Eurodur. Milano şartlarına göre oldukça makul ücretleri olan yurtlarda belli bir kontenjan bulunmaktadır. Bunun yanında öğrenciler için özel yurtlar da bulunmaktadır.

Özel yurtların ücretleri 350-550 Euro civarındadır.

Milano’da stüdyo daire veya odaların ücretleri ise 400 Eurodan başlamaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Milano Üniversitesi Burs İmkanları

Milano Üniversitesi öğrencilerinin başvurabileceği birtakım burslar bulunmaktadır. Burslar yıllık 2.000-5.200 Euro arasındadır. Siz de İtalya’da burslu eğitim imkanlarından faydalanmak istiyorsanız uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Milano Üniversitesi Ücretleri

Milano Üniversitesi yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasındadır.

İtalyan üniversiteleri yıllık harçlarının düşük olması ve yüksek kalitede eğitim sunmasından dolayı çokça tercih edilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Milano Üniversitesi Lisans Eğitimi

University Of Milan sosyal bilimler alanında İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasındadır. Türk öğrenciler tarafından üniversite eğitimi için siyasal bilimler, ekonomi ve tıp bölümleri tercih edilmektedir. Özellikle tıp eğitimi oldukça iyi seviyededir ve IMAT sınavında en çok tercih edilen ve taban puanları en yüksek okullardan biridir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

milano-universitesi-tip-fakultesi
milano-universitesi-tip-fakultesi

Milano Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

İngilizce yüksek lisans bölüm seçeneği lisans bölümlerine göre oldukça geniştir. Türk öğrenciler tarafından da çokça tercih edilmektedir. Milano Üniversitesi özellikle siyasal bilimler alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Milano Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

University Of Milan her yıl yüzlerce Türk öğrenciye Erasmus eğitimi için de ev sahipliği yapmaktadır. Türk öğrenciler Erasmus eğitimi için genellikle siyasal bilimler, ekonomi ve finans gibi bölümleri tercih etmektedirler. Ayrıca Milano şehri Avrupa’da yaşam ve eğitim tecrübesi için harika bir seçimdir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Milano Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Milano Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirim? diyorsanız
Okumak istediğiniz bölümün kendine özel şartları bulunmakta ise o şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar ise, eğer bölüm için sınav şartı aranmakta ise öncelikli olarak o sınavda başarı elde etmenizdir. Ayrıca üniversite bünyesinde bazı bölümlerde sınavsız eğitim almak da mümkündür.


Siz hangi bölümü okumak istersiniz? 

İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

Milano Üniversitesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

2 YORUMLAR

 1. Furkan çalışkan
  [email protected]
  Ben trakya üniversitesi
  Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum
  İtalyada doğdum İtalyanca biliyorum İngilizce

  milano da üniversitesi lisans yada yatay geçiş okumak istiyorum bu seneye için acaba sınav girme şansım var mı varsa hangi bölümler yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here