İtalya’da Okurken Çalışmak

Öğrencilerimizin en çok sorduğu sorulardan biri de İtalya’da okurken çalışmak ve İtalya’da öğrenciler için iş imkanları oluyor. Bu yazımızda İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekip olarak İtalya’da okurken çalışmak ile ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulunacağız. 

İtalya’da Öğrenciyken Çalışmak

İtalya geniş program çeşitliliği, düşük eğitim ücretleri ve geniş burs imkanlarıyla kaliteli ve cazip bir yurtdışı eğitim tecrübesi arayan öğrenciler için ideal bir ülkedir. İtalya’da öğrenciyken haftalık 20 saatlik çalışma izniniz bulunmaktadır. İtalya’da okurken çalışarak bütçenize katkı sağlayabilir, eğitiminiz ve yaşamınız için daha iyi bir bütçe ayırabilirsiniz. Ancak İtalya’da iş bulabilmek için en azından temel seviyede de olsa İtalyanca bilginizin olması önemlidir. İleri düzey İngilizce ve ana diliniz olan Türkçe ile çalışma imkanı bulabilirsiniz ancak iş imkanları İtalyanca bilen birine göre oldukça kısıtlı olacaktır. 

italyada okurken çalışmak

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

İtalya’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür. İtalya’da master eğitimi alan öğrenciler de haftalık 20 saatlik çalışma iznine sahiptir. Eğitim aldığınız ve uzmanlaşacağınız alanda İtalya’da iş bulabilirsiniz. İtalyan üniversitelerinin iş imkanları ve stajlarla ilgili ofisleri bulunmaktadır. Bu ofislerden alanınıza uygun iş imkanlarından haberdar olabilir, bu alanlar için başvurularda bulunabilirsiniz. İtalya’da üniversiteler firmalar için önemli bir insan kaynağıdır ve bu kurumlar koordineli bir şekilde çalışmaktadır. 

 

İtalya’da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma İzni

İtalya’da yüksek lisans sonrası 1 yıl iş aramak için oturum izninizi uzatabilirsiniz. İş bulmanız durumunda da oturum izninizi çalışma iznine çevirme imkanınız bulunmaktadır. İtalya’da yüksek lisans sonrası çalışmak isteyen öğrencilere en önemli tavsiyemiz İtalyanca öğrenmeleri olacaktır. Üniversiteler bünyesinde genellikle ücretsiz İtalyanca kursları verilmektedir. Bu kurslar temel İtalyanca öğrenmek için yeterlidir ancak İtalyancanızı ilerletmek isterseniz İtalya’daki yaşama adapte olmanız ve İtalyanca konuşmaya çalışmanız faydanıza olacaktır. İngilizce eğitim alsanız dahi sınıfınızda mutlaka İtalyan öğrenciler de bulunacaktır. Bu da İtalyanca bilginizi geliştirmeniz için önemli bir fırsattır. 

 

İtalya’da Maaşlar

İtalya’da maaşlar genel olarak çok yüksek değildir. Belli bir asgari ücret uygulamasının bulunmadığı İtalya’da saatlik ücretler de sektöre göre değişiklik göstermektedir. İleri düzey mesleki bilgi gerektirmeyen işlerde saatlik ücret 8-9 Euro civarındadır. Bu gibi gibi işlerde aylık ortalama maaşlar da 1.300 Euro civarındadır. İtalya’da okurken çalışmak isteyen öğrenciler için ise bu rakam eğitimin çalışma saatlerine etkisinden dolayı doğal olarak daha düşük olacaktır. Belirttiğimiz rakam genel İtalya ortalamasıdır ve kuzey ve güney şehirleri arasında değişiklik göstermektedir. 

 

İtalya’da Part Time İş Maaşları

İtalya’da öğrenciler part-time çalışma iznine sahiptirler. Saatlik ortalama ücretin 8-9 Euro olduğunu göz önünde bulundurursak aylık 600-700 Euro civarında aylık para kazanmak mümkündür. Ancak verdiğimiz rakamlar ortalama rakamlardır ve çalışacağınız sektöre ve şehre göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca alanınızla ilgili uzmanlık düzeyiniz ve bu alandaki eleman açığı da maaşları doğrudan etkileyen faktörlerdendir.

 

İtalya’da Türkler Ne İş Yapar?

İtalya’da yaşayan Türkler farklı iş dallarında çalışmaktadırlar. İtalya’daki Türk nüfusunun üçte birinden fazlası (%38) Milano ve çevre şehirlerinin yer aldığı Lombardiya bölgesinde yaşamaktadırlar. İtalya’da Türkiye denince akla gelen ilk şeylerden biri olan kebaptır ve İtalya’nın birçok şehrinde kebap dükkanları bulunur. Buna bağlı olarak da Türklerin yoğunlukla çalıştığı sektör gıda sektörüdür. Ancak mimari ve tasarım alanında çalışan, İtalyan üniversitelerinden akademisyen olan birçok Türk vatandaşı da bulunmaktadır. 

Daha lokal iş arıyorsanız Local.it ve indeed ilanlarına da başvurabilirsiniz.

 

İtalya’da Asgari Ücret

İtalya’da asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. İtalya, asgari ücret uygulaması bulunmayan birkaç AB ülkesinden biridir. Ücretler, sektörler bazında sendikalar ve işverenler arasındaki toplu pazarlık anlaşmalarıyla kararlaştırılmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi ortalama saatlik ücretler 8-9 Euro dur. Aylık bazda düşündüğümüzde ise İtalya’da çalışan maaşları genel olarak 1.300 Euro civarındadır.

 

İtalya’da Yaşam Masrafları

İtalya’da özellikle yeme-içme konusunda çeşitliliğe sahiptir. Kaliteli ve ucuz gıda ürünlerini kolaylık bulabilirsiniz. Bir öğrencinin İtalya’da aylık mutfak masrafı 100-120 Euro civarındadır. 

Eğitim için ise özellikle sosyal bilimler alanında eğitim alıyorsanız ciddi bir masrafınız olmayacaktır. İtalyan üniversitelerinin kütüphaneleri oldukça zengindir. Ayrıca ihtiyacınız olan kitabı bulamamanız durumunda talep ederek üniversiteye o kitabı kazandırabilirsiniz. Bizden söylemesi 🙂

İtalya’da en önemli masraf konaklamadır. İtalya’da konaklama ayarlamak ise oldukça yorucu olabilmektedir. Birçok üniversite öğrencilerine yurt imkanı sunsa da belirli bir kontenjana bağlı olduğu için farklı alternatiflere yönelmek zorunda kalabilirsiniz. İtalya’da aylık konaklama masrafları olarak en uygun seçenek yurtlardır. İtalya’da yurt ücretleri aylık 250-400 Euro arasında değişmektedir. İtalya’da bulunan ekibimizle bu alanda hizmet sunmaktayız. İtalya’da konaklama hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da okumak denince akla doğal olarak seyahat gelir. İtalya içi seyahatlerde de trenler sıkça kullanılır ve ücretleri de gayet uygundur. Diğer Avrupa ülkelerine seyahatlerde ise Ryanair gibi hava yollarının öğrencilere özel indirimleri bulunur. Sadece sırt çantanızı alarak İtalya’nın en güzel yerlerini ve birçok ülkeyi düşük bütçelerle gezebilirsiniz. Bunun yanında her şehirde yılın her döneminde farklı sosyal etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca her ayın ilk pazarı İtalya’da birçok müze ücretsizdir. Tüm bu sosyal faailyetler için aylık ortalama 100 Euro gibi bir miktar yeterli olacaktır. 

Tüm bu temel gereksinimler ve okul ücretleri hesaba katıldığında bir öğrencinin İtalya’da yıllık masrafı 7.000-9.000 Euro arasında değişmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

İtalya’da Okumak ve Çalışmak Mümkün mü?

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgilere ve kendi yaşam tecrübemize göre tabiki de mümkün 🙂

Siz de İtalya’da eğitim almak ve İtalya’nın uluslararası öğrenciler için sunmuş olduğu imkanlardan faydalanmak için EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.
İtalya’da Okumak Ekibi olarak Türkiye ve İtalya’da bulunan ekibimiz ile  danışmanlık sağlamakta ve en iyi  hizmeti vermekteyiz.

İtalya’da Okurken Çalışmak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı bu sayfadaki yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Merhabalar ben İtalyada tıp eğitimi almak istiyorum fakat ailemin bana aylık gönderebileceği miktar 400-500 euro arasında olacaktır. Tıp okurken çalışarak belki burs alarak, asgari düzeyde harcama yaparak hatta yalnız temel ihtiyaçlarımı karşılayarak orada öğrenciliğimi sürdürebilir miyim?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here