İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya’da gezilecek yerler konusu açıldığında birçok kişiden birçok farklı öneri alabilirsiniz. Gerçekten de İtalya, mutlaka gezilip görülmesi gereken ülkeler arasındadır. Her köşesinde ayrı bir güzelliği barındıran İtalya’yı bir yazıya sığdırmak elbette mümkün değil 🙂 Ancak bu yazımızda İtalya’nın belli başlı gezilecek yerlerini sizlerle paylaştık. Tarihi ve doğal birçok güzelliği barındıran böylesi bir ülkede öğrenci olmak ise çok farklı bir tecrübedir. İtalya’da eğitim ile ilgili tüm konularla ilgili kapsamlı yazılara sitemizden ulaşabilirsiniz.


italyada-gezilecek-yerler

Roma’da Gezilecek Yerler

İtalya’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen şehir Roma’dır. 2800 yıllık bir tarihe sahip olan Roma şehri antik yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Roma modern devlet anlayışının, hukuk ilkelerinin doğduğu yer olarak bilinir. Roma, dünyada en çok turistin ziyaret ettiği şehirlerden biridir. Ülkemiz tarafından da seyahat için en çok tercih edilen Avrupa şehirleri arasında yer almaktadır. Tarihi açıdan oldukça zengin olan Roma’da kısa süreli bir tatil planına her yeri sığdıramayabilirsiniz. Bu yüzden zaman açısından kısıtlı olanların iyi bir plan yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bağımsız devlet statüsünde olan Vatikan da Roma’da yer almaktadır. Ayrıca İtalya’ya da başkentlik yapmaktadır. 

italyada-gezilecek-yerler-2

Kolezyum (Colosseo)

Kolezyum adı girişteki heykelden gelmektedir. Depremden dolayı oldukça harap olmasına rağmen tarihi dokusunu korumayı başarmış olan yapı, Roma’nın en turistik yerlerinden biridir. Kolezyum’un tarihte adını duyurduğu en önemli olaylardan biri içerisinde yapılan gladyatör dövüşleridir. Dönemin halk kahramanı olarak görülen gladyatörler burada dövüştürülürdü. Bu dövüşler halkın o dönem en büyük eğlencesidir. 

italyada-gezilecek-yerler- 3

Roma Forumu

Dünyanın en büyük arkeolojik alanlardan biri olan Roma Forumu eski dönemlerde Roma’nın ticaret ve hukuk merkezi ve pazar alanı olarak kullanılmıştır. Kolezyum’un yakınlarında yer alan yapı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Bu yüzden oldukça kalabalık bir ziyaretçi kitlesine sahip olduğundan dolayı Roma Pass veya erken gelmek avantaj sağlamaktadır. Forum’da yer alan çoğu yapı zarar görmüştür. Roma Forumu, içinde bulunan tapınaklar, binalar ve anıtlar ile dünyadaki en büyük arkeolojik alanlarından biri olarak gösterilmektedir.

italyada-gezilecek-yerler- 4

Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi)

Trevi ‘üç yol’ anlamına gelmektedir. Çeşmenin ismini altında üç yer altı suyunun  birleştiği varsayılarak konulmuştur. Yapının hikayesi ise rivayete göre kral ve askerleri susuzluktan ölmek üzereyken şu an bulunduğu noktada olan bu çeşme ortaya çıkmıştır. Çeşmedeki suyu içerek kral ve askerler hayatta kalmayı başarmışlardır. Yapımı 30 yılda tamamlanmış olan çeşmenin üzerinde birçok heykel vardır. Bunlardan en önemlisi deniz tanrısı olan Neptün olarak gösterilmektedir. Roma’ya gelen turistlerin çoğu dilek tutup çeşmeye para atarlar. Böylece dileklerinin kabul olacağına ve Roma’ya tekrar geleceklerine inanırlar. Çeşmenin havuzunda her hafta binlerce Euro toplanmaktadır ve bu paralar hayır kurumu olan Caritas’a verilerek yoksullara yiyecek ve içecek yardımı için kullanılmaktadır. Avrupa’nın en önemli çeşmelerinden olan yapı aynı zamanda birçok filmde yer almıştır. 

italyada-gezilecek-yerler- 5

Pantheon

İmparator Hadrian tarafından yapılan yapı, tapınak olarak inşa edilmiştir ve ‘tüm tanrıların tapınağı’ anlamına gelir. Pantheon‘un girişinde bulunan yazı Marcus Agrippa’ya ithaf edilmiştir. Pantheon’un en önemli kısmı ise kubbesi olarak gösterilmektedir. Roma’daki en eski ve en iyi korunmuş beton kubbeli ve Antik dönemden kalan eserdir. Zamanla Katolik kilisesi haline gelen yapının kubbesi 43 metredir ve ortasında içeriye ışık girmesini sağlayan Oculus adında bir de delik bulunur. İnanışlara göre şeytanlar bu delikten gökyüzüne çıkar. Ayrıca bu delik içeriye ışık girmesini sağlayan tek yerdir. Dünyanın en büyük takviyesi beton kubbesi, olarak bilinen kubbede Romalılara özgü bir beton bulunmaktadır.

italyada-gezilecek-yerler- 6

İspanyol Merdivenleri

Roma’da en popüler yerlerinden biridir. Trevi Çeşmesi’ne oldukça yakın konumlanmış bu yapı özellikle yerel halkın toplanma ve buluşma noktasıdır. İspanyol Merdivenleri’nin bulunduğu Piazza Spagna meydanı gerek turistler gerek Roma halkı tarafından ziyaret edilen en popüler ve hareketli meydandır. Adını bölgede bulunan İspanyol Elçiliği’nden almaktadır. Bölgede alışveriş yapabileceğiniz caddeler, en popüler alışveriş caddesi olan Via Condotti ve hoş vakit geçirebileceğiniz alanlar yer alır.
Hatırlatmakta fayda var artık İspanyol merdivenlerinde oturmak
yasak!

italyada-gezilecek-yerler- 7

Vatikan 

Roma’nın içinde bulunan ve dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, Hıristiyanlık dininin ve Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Şubat 1929’dan buyana bağımsızdır. Devlet ordusunda ayrıca 100 kişilik İsviçre vatandaşından oluşan bir grup bulunmaktadır. 

Vatikan’da görülmesi gereken, önemli pek çok yapı bulunur. Bunlardan bazıları: Vatikan Müzeleri, Sistina Şapeli, Aziz Petrus Bazilikası ve Aziz Petrus Meydanı’dır. Aziz Petrus Bazilikası Vatikan’ın en meşhur meydanı olan Aziz Petrus Meydanı’nın önünde yer almaktadır. Hıristiyanlığın en önemli yapılarından ve Roma’daki en büyük 4. bazilikadır ve 60.000 kişilik kapasitesi bulunur.

Sant'Angelo Kalesi

Castel Sant’Angelo

Eski bir Roma kalesi olan yapı bir zamanlar Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın mahkûm olduğu yerdir ve Papa’ya ev sahipliği yapmıştır. Roma’nın en önemli tarihi yapılarındandır. M.S 139 yılında inşa edilen kale Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak inşa edilmiştir. Adını Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü dinsel deneyimden almaktadır. Ortaçağ’da İmparator Aurelianus’un yaptırdığı kent duvarlarına dâhil edilmiş ve kale haline getirilmiştir.

italyada-gezilecek-yerler- 9

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası Büyük Roma bazilikalarından biri olarak gösterilmektedir. Roma’nın görülmesi gereken bazilikalarının başında gelir. Bazilikanın inşası dönemin papasının rüyasında Meryem anayı görmesi ile başladığına inanılır. Papa rüyasında Meryem ananın bazilikanın inşası için şu anki yeri gösterdiği bunun üzerine Papa’nın bazilikanın inşasına başlanmıştır.  Yapımında altınlar, oldukça gösterişli malzemeler kullanılmıştır ve bazilika farklı mimari tarzların bir arada kullanımı konusundaki en başarılı örneklerden biri olarak gösterilir.

italyada-gezilecek-yerler-10

Piazza Venezia

Roma’da gezilecek yerler arasında en önemli duraklardan diğeri de Piazza Venezia’dır. Roma’nın en ünlü meydanlarından biri olmakla birlikte, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. Şehrin merkezi sayılan meydan, Venedik elçilik binasından etkilenerek Venedik Meydanı olarak anılmaktadır.

italyada-gezilecek-yerler-11

Piazza del Popolo

Roma’nın en büyük meydanıdır. Roma’nın en popüler parklarından biri olan Borghese Park’ın hemen yanında yer alır.  Burada birçok festivale, eğlenceye katılabilabilirsiniz. Halkın eğlence merkezi olan meydan birçok önemli noktaya yürüme mesafesindedir. Ayrıca birbirinden güzel kafeler  ve restoranların bulunduğu caddeler bu meydana çıkar. Bu meydan Avrupa’nın en güzel meydanları arasında yer almaktadır.

italyada-gezilecek-yerler-12

Konstantin Takı

Kolezyumun yanında bulunan Konstantin Takı ilk Hıristiyan imparator olan Konstantin’in zaferini kutlamak adına 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu ve benzeri zafer anıtlarının mesaj göndermek gibi bir amacı da bulunmaktadır. Bu nedenle kazandıkları zaferi kutlamak, hatırlatmak ve diğer ülkelere göstermek adına bu anıtlar için şehrin stratejik alanları seçilmiştir.

Konstantin’in 312 yılında kazandığı Milvian Köprüsü Savaşı onuruna, saltanatının 10. yılı olan 315 yılında inşa edilen bu yapı günümüze kadar ayakta kalmıştır.


italyada-gezilecek-yerler-13

Milano’da Gezilecek Yerler 

İtalya’da gezilecek yerler denildiğinde Milano, moda başkentlerinden biri olarak anılsa da, aslında tarihi yapıları ve sanat müzeleri ile de pek çok turistik gezilecek yere de sahiptir. Da Vinci’nin bazilikanın duvarına resmettiği eserinden Gotik kiliselere kadar pek çok özel sanat eseri Milano’da bulunmaktadır.

italyada-gezilecek-yerler-14

Duomu Katedrali

Asıl adı “Duomo di Milano” olan, bizlerin Duomo Katedrali olarak adlandırdığı bu devasa yapı, Milano şehrinin simgesidir. Dolayısıyla turistik seyahatlerde ilk görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Yapımına 1386 yılında başlanan Duomo Katedrali’nin inşası 500 yıl boyunca sürmüş, ancak 1965 yılında tamamlanabilmiştir. Bu sebeple yapının üzerinde farklı dönemlerin ve farklı mimarların izlerine rastlanmaktadır. Bulunduğu geniş meydan “Piazza del Duomo”ya da adını veren bu ihtişamlı katedral, 11.700 metrekarelik bir alan üzerindedir. Bu özelliğiyle Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra’daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Avrupa’nın dördüncü büyük katedralidir. 

italyada-gezilecek-yerler-15

Galleria Vittorio Emanuele II

Modanın kalbi sayılan Milano’da görülebilen dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, Piazza del Duomo’da ihtişamlı Duomo Katedrali’nin hemen yanındadır. En lüks İtalyan markalarının mağazaları galeri içerisinde yer almaktadır. Adını, İtalya Krallığı’nın ilk kralı Vittorio Emanuele II’den almaktadır.

1861 yılında ünlü mimar Giuseppe Mengoni tarafından tasarlanmıştır. Haç şeklinde tasarlanan Galleria Vittorio Emanuele II’nin sekizgen şekilli merkezinde dört kıta (Asya, Avrupa, Afrika, Amerika) ile tarım, bilim, sanat ve endüstriyi temsil eden mozaikler bulunmaktadır.

İtalya Kraliyeti’nin üç başkentini temsil eden (Turin, Floransa, Roma) bu armayla ilgili bir de efsaneye inanılmaktadır. İnanışa göre, Turin’i temsil eden boğanın testisleri üzerinde tek ayak üzerinde 3 kez dönüldüğünde şansınız açılmaktadır. Galeri’yi ziyaret eden turistler bunu yapmayı ritüel olarak gördükleri için mozik üzerinde çukur oluşturmuşlardır.

italyada-gezilecek-yerler-16

Teatro Alla Scala

Orijinal adı “Teatro alla Scala” olan ve tüm dünyada La Scala olarak anılan bu ihtişamlı opera evi, Milano’da kendi adını verdiği Piazza della Scala adlı meydanda yer almaktadır. Tüm dünyada opera dinlemeyen kişilerin bile adını duyduğu bu yapı, “Nuovo Regio Ducale Teatro alla Scala” adıyla 3 Ağustos 1778 tarihindeki resmi olarak açılmıştır.

2.030 kişilik izleyici kapasitesine sahip bu ihtişamlı opera evi La Scala’nın kendine özgü prensipleri vardır. Örneğin, yapılacak temsiller mutlaka gece yarısından önce biter. Uzun sürecek temsiller için başlangıç saati erkene çekilir. Sezonun 7 Aralık Aziz Ambrose gününde açılması gelenek halini almıştır. Eser sahnelenmeye başladıktan sonra gelen izleyiciler bilet almış olsalar bile içeriye giremezler.

Aynı zamanda bir sanat akademisi olan “Accademia Teatro alla Scala” sanatçılar yetiştirmektedir. Aynı zamanda La Scala Korosu, La Scala Balesi ve La Scala Orkestrası olmak üzere farklı çalışmalar da bulunmaktadır.

italyada-gezilecek-yerler-17

Navigli 

Leonardo Da Vinci tarafından ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla açılan bu iki kanal bugün hala kullanımda olup aynı zamanda Milano’nun en canlı bölgesidir. “Naviglio Grande” ve “Naviglio Martesana” adıyla ünlenen bu iki kanalda Büyük Navigli anlamına gelen Naviglio Grande kanal boyunca yan yana sıralanmış restoranları ve barlarıyla oldukça canlı bir lokasyondur. 

Navigli en zengin büfelere en uygun fiyatlarla ulaşabileceğiniz bir yerdir. Navigli Grande’nin sonunda yeni açılmış olan Mercato di Milano ise eski bir fabrikanın yerine kurulmuş olup açık havada “’street food”’ konseptini isteyenlerle buluşturmaktadır.

Aperitivo kültürünün hakim olduğu bu şehirde bir içki alıyorsunuz ve sadece içkinin ücretini ödeyerek restoranın kurmuş olduğu açık büfeden veya servis edilen yiyeceklerden sınırsız tüketebilirsiniz. (Genelde 18.30 gibi başlayan aperitivo 22.00 civarı sona ermektedir.) 

italyada-gezilecek-yerler-18

Santa Maria delle Grazie 

Leonardo Da Vinci’nin ünlü eseri “Son Akşam Yemeği” tablosunun duvarlarına işlendiği kilisedir. Tabloyu görebilmek için geziniz öncesi rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.


italyada-gezilecek-yerler-19

Venedik’te Gezilecek Yerler

İtalya’da gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan şehirlerden biri de Venedik’tir. İtalya’nın kuzeydoğusunda bulunan Venedik, 117 adası ve irili ufaklı 400 köprüsüyle İtalya turlarının vazgeçilmez noktalarındadır.  Bu bölge ve şehirde bulunan pek çok tarihi eser UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde kendisine yer bulmuştur. Adalar ve kanallardan oluşan muhteşem şehir “Kanallar Şehri”, “Sular Şehri” ve dünyaca ünlü maskelerinden dolayı “Maskelerin Şehri” olarak bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca dalgaların etkisiyle oluşan lagün, şehrin fotoğraflarda görülen kanallar bölgesini meydana getirmiştir. 

Venedik’te gezilecek yerler ada kısmında bulunmaktadır. 1-2 günde rahatlıkla gezebilirsiniz.


floransada-gezilecek-yerler-20

Floransa’da Gezilecek Yerler

İtalya’da gezilecek yerlerden biri de ikonik Floransa şehridir. Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, şehrin içinden geçen Arno Nehri çevresinde yer almaktadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biri olan Floransa, tarihi yapıları, muhteşem mimarisi ve sosyal yaşamıyla her yıl 10 milyon civarında turist çekmektedir

floransada-gezilecek-yerler-21

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, Floransa’nın dünyaca ünlü galerilerindendir. “Uffizi” kelimesi, İtalyanca’da “ofisler” anlamına gelir. Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi olarak hazırlanan yapı, 1560-1580 yılları arasında yaoılmıştır. Binanın mimarı Giorgio Vasari’dir ve yapı kendisinin en büyük eseri olarak gösterilmektedir. Binanın iç avlusu çok uzun ve dar olup Arno Nehri’ne açılır.

floransada-gezilecek-yerler-22

Floransa Katedrali (Duomo)

Floransa Katedrali şehrin ikonik yapılarındandır. “Duomo” ya da “Santa Maria del Fiore” olarak da isimlendirilmektedir. 1296-1436 yılları arasında gotik tarzda yapılmıştır. 1296’da antik Santa Resparata Kilisesi’nin yerine inşaatına başlanan katedrali gezerken bodrum katına inildiğinde bu eski kilisenin kalıntılarına ulaşılabilmektedir.

Gotik tarzda tasarlanmış olan katedral, renkli mermer cephe kaplamaları ile romanesk stilini de göstermektedir. Katedralin planı Latin haçı biçimindedir, haçın kollarının kesişme noktası üzerinde bir kubbe bulunur. Kolların her biri, bir yarım daire oluşturacak biçimde yan yana dizilmiş beşer şapelle son bulmaktadır. İç kısmı ise Rönesans dönemini çağrıştıran bir sadeliktedir. 

Floransa gezilecek yerler listesinin başında yer alan Floransa Katedrali’nin en ünlü kısımlarından biri giriş kısmındaki saat olarak gösterilmektedir. 15. yüzyılda Paolo Uccello tarafından günün 24 saatinin güneşin batışına göre ayarlandığı bu saat hâlâ çalışır durumdadır. Katedralin bir diğer önemli eseri Giorgio Vasari’nin “Last Judgement” (Kıyamet Günü) freskidir.

italyada-gezilecek-yerler-23

Vecchio Sarayı

Floransa’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen Vecchio Sarayı 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile bir kale görünümünü andırmaktadır. 1298 ve 1341 yılları arasında kentin hükümet binası olarak Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiştir. Şimdiki görünümünü ise 16. yüzyılda gerçekleştirilen yenilenme çalışmalarının ardından almıştır. Yapı 1872’den bugüne kadar belediye sarayı olarak kullanılmaktadır.

XIV. yüzyılda Signoria Konseyi tarafından önemli kararlar alınmış, ardından Medici Ailesi’nin merkezi haline gelmiştir. Sarayın sahip olduğu Torre d’Arnolfo’da (kule) muhteşem bir şehir manzarası bulunmaktadır. Adını 500 üyesi olan konseyden alan “Beş Yüzler Salonu’ndan (Salone dei Cinquecento) içeriye girerek Michelangelo’nun nefes kesen “Zafer” heykeline (Genio della Vittoria) ulaşabilirsiniz.


italyada-gezilecek-yerler-24

Napoli’de Gezilecek Yerler

İtalya’da gezilecek yerler listesinde farklı özelliklerinden dolayı kendisine yer bulan şehirlerden biri de Napoli’dir. İtalya’nın güneyinde, Campania Bölgesi’nin başkentidir. Aynı zamanda İtalya’nın nüfus bakımından üçüncü büyük kentidir. Şehrin nüfusu 2012 sayımlarına göre 960.079’dur ve ülkenin başkenti Roma’ya 250 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 

Tahminlere göre M.Ö. 7. yüzyılda Yunanlar tarafından kurulan şehrin ismi Neapolis olarak belirlenmiştir. Neapolis “yeni şehir” anlamına gelmektedir ve  bu kelime zaman içinde Napoli haline gelmiştir. İtalya’nın 2.800 yıllık geçmişine sahip Napoli, köklü tarihi içinde barındırmaktadır. Napoli’nin tarihi görüntüsü, dar sokakları ve kültürel dokusu ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapısını açmaktadır. Napoli’nin eski şehir merkezi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini almaktadır. Bu eski şehir kısmı Avrupa’daki en büyük eski şehirlerden biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca UNESCO tarafından Edebiyat Şehri ilan edilmiştir.

italyada-gezilecek-yerler-25

Pompeii Antik Kenti

Roma İmparatorluğu’nun en önemli antik kentlerinden biri Napoli’de yer almaktadır. Pompei şehri Napoli’ye giden her ziyaretçi için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Tahminlere göre şehir, M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur. M.Ö. 4. yüzyılda Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir ve M.S. 79 yılında Vezüv Dağı’nın volkanik patlamasıyla bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Tarihi dokusuyla kendisini ziyaret edenleri büyülemektedir. 

italyada-gezilecek-yerler-26

Caserta Kraliyet Sarayı

Napoli’nin hatta bütün İtalya’nın en önemli yapılarından birisi olan Caserta Kraliyet Sarayı, 18. yüzyılda Bourbon hanedanından Napoli Kralı III. Charles’ın emriyle inşa edilmiştir. Bourbon hanedanının ihtişamını gösteren bu muhteşem yapı 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. 

Barok mimarinin en parlak döneminde yaptırılan saray, Avrupa’nın en geniş sarayı olarak gösterilmektedir. Kral Charles, Fransa’nın Versailles ve İspanya’nın Madrid saraylarıyla yarışacak büyük bir saray yaptırmak istemiştir ve bu görevi Luigi Vanvitelli‘ye vermiştir.  Yapımı 20 sene süren sarayda ilk oturan kral, Charles’ın oğlu Ferdinand’dır. 

italyada-gezilecek-yerler-27

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Piazza Museo’da bulunan Museo Archeologico Nazionale dünyanın en iyi Roma dönemi müzesi olarak gösterilmektedir. Roma İmparatorluğu dönemine ait çok değerli bir sürü eser müzede sergilenmektedir. Müze 1750’lerde Bourbon hanedanından Charles tarafından kurulmuştur ve daha sonra günümüzdeki binasına aktarılmıştır.


italyada-gezilecek-yerler-28

Sicilya’da Gezilecek Yerler

İtalya’da gezilecek yerlerden bahsedip de Sicilya adasından bahsetmemek olmaz! Her bir köşesinden tarih ve kültür taşan Sicilya’da parklar, tapınaklar, müzeler, çok çeşitli doğal yapılar, kısacası bir turist olarak oraya ilişkin görmek isteyeceğiniz birçok yer barındırmaktadır. Bir yere turist olarak gittiğinizde oranın tarihsel ve doğal tarihini öğrenmek için gezmek ve görmek istediğiniz her şey Sicilya’nın her şehrinde oldukça ulaşılabilir bir şekilde sizi beklemektedir. Bir “İtalya adası” olmasına rağmen çoğu İtalya Bölgesi’nden daha büyük hatta birçok bölgenin yüzölçümü olarak birbiriyle toplamından daha büyük bir yüzölçümü bulunmaktadır. Dolayısıyla görmeniz gereken yerler birbirinden uzak şehirlerde olabilir ama burada göreceğiniz her şey bu zorluğa değecektir. 

italyada-gezilecek-yerler-29

Cefalù Katedrali

Cefalù Katedrali Sicilya’nın Cefalù şehrinde yer alır. 1131’den kalma katedral, Norman tarzında yapılmıştır. Rivayete göre, Cefalù Katedrali Sicilya Kralı Roger II tarafından, Roger II bir fırtınadan kaçıp kentin kumsalına çıktıktan sonra Kutsal Kurtarıcıya yaptığı bir yeminle yapılmıştır. Yapının, uzaktan görülen kale benzeri karakteri, ortaçağ kentinin üzerinde ihtişamlı bir görüntü sergilemektedir. Ayrıca Norman varlığının güçlü bir göstergesi olarak hala ayaktadır.

italyada-gezilecek-yerler-30

Neapolis Arkeoloji Parkı (Siracusa)

Sicilya’nın arkeolojik kalıntılarının çoğunun bulunduğu en geniş arkeoloji parklarındandır. Üç ana bölüme ayrılmıştır: latomie (taş ocakları), Yunan Tiyatrosu ve Roma Amfi Tiyatrosu ki bunlardan yaklaşık iki saat içinde gezmeniz mümkündür.

Sonrasında kendinizi turuncu ve limon ağaçlarının bulunduğu bir ormanda dikilmiş olan eski bir taşocağı olan Latomia del Paradiso’da bulacaksınız. Arka duvarı 23 metre yüksekliğinde, 65 metre derinliğinde ve sadece 7 metre genişliğinde dar bir mağara şeklindedir. Sivri ucu ve dar yapısı nedeniyle mağaranın ağızı bir Satir kulağına benzetilir. Ünlü İtalyan ressam Caravaggio tarafından “Dionysos’un Kulağı” olarak isimlendirilmiştir.


italyada-gezilecek-yerler-31

Pisa Kulesi (Torre di Pisa)

İtalya’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri de Pisa kulesidir. Pisa Kulesi Bitirildiği tarihten itibaren, ilk 5 yılını dik durarak geçirmiştir. Ancak 3. katının tamamlanmasından sonra güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Pisa Kulesi, Mucizeler Meydanı olarak bilinen Piazza dei Miracoli’de, aslında şehir katedralinin çan kulesi olarak yapılsa da ondan ayrı olarak, 1173’te inşa edilmeye başlanmıştır. Yapımına 1173’te başlanan ve inşası 199 yıl süren kulenin, savaş nedeniyle tam 1 yüzyıl ara verilen inşaatı ancak 1272’de bitmiştir. Bulunduğu temelin yumuşak zeminindeki çökmeden dolayı eğilen Pisa Kulesi, halen her yıl milimetrenin onda yedisi kadar, yani 100 yılda 0,7 cm eğilmeye devam etmektedir. Kulenin şu anki eğimi ise 5,5°’dir.


italyada-gezilecek-yerler-32

Cinque Terre 

İtalya’da gezilecek yerler listesinin ve İtalya turizminin önemli köşe taşlarından biri de Cinque Terre‘dir. Nefes kesen manzarası, kristal denizi ve İtalyan kültürü bu köyde harmanlanmıştır.

İtalyanca Cinque Terre, “beş toprak” anlamına gelir. Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore olmak üzere beş köyden oluştuğu için bu ismi almıştır. Tarihi 11. yüzyıla dayanan Cinque Terre, 16. yüzyılda Ceneviz Cumhuriyeti’nin idaresinde Osmanlı akınlarını engelleyebilmek için inşa sürecini hızlandırmıştır. Ancak yüksek ve engebeli dağlardan dolayı ulaşım zor olduğu için 1970 yılına kadar çevresinden izole bir bölge olmuştur. Kendine özgü kültürünü uzun yıllar boyunca koruyabilmesinin en önemli sebeplerinden biridir. 1970’ten sonra trenle ulaşım sağlanınca yoğun bir yerli ve yabancı turist akınına uğramıştır. 1997 yılında da “Cinque Terre Doğal Parkı” olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer bulmuştur.


italyada-gezilecek-yerler-33

İtalya’da Türkiye Dış Temsilcilikleri

İtalya’da seyahat veya eğitim için bulunduğunuz süre içerisinde resmi işlemleriniz veya diğer konularla ilgili ulaşabileceğiniz elçilik, konsolosluk veya fahri başkonsolosluk adresleri şunlardır:

T.C. ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Via Palestro 28 , 00185 – Roma

Tel: 0039-06 44 594 1

Faks: 0039-06 49 41 526

Büyükelçilik e-posta : [email protected] 

Konsolosluk Şubesi e-posta : [email protected] 

 

T.C. MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

Via Antonio Canova 36-40, 20145 Milano

Tel: 0039-02 31836 800

Faks: 0039-02 31836850

e-posta: [email protected]

 

BARİ FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Via Abate Gimma, 148 70121-Bari

Tel: 080-477 91 11

Faks : 080-476 20 56 

E-mail: [email protected] 

 

ANCONA FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Via XXIX Settembre, N.2 60121 – Ancona

Tel.0039-071 7573970

0039 393 0622900

Faks. 0039-071 7579388

E-mail: [email protected] 

[email protected] 

 

BRİNDİSİ FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Via Cesare Braico, 2 , 72100 – Brindisi

Tel: 0039 0832 315 340

Faks:0039 0832 315 340

E-posta: [email protected]


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Gezilecek Yerler ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here