İtalya’da eğitim almak için başvurularınızı yaptınız, kabulünüzü aldınız, tüm işlemlerinizi hallettiniz ve sırada İtalya’ya gitmek kaldı. Kültür ve lokasyon olarak yakın bir ülke olsa da İtalya’da yaşam tecrübesi kısa süreli seyahatlerden farklıdır.
Bu yüzden İtalya’ya gitmeden önce bu konuda tecrübe ettiğimiz ve yapmanızı tavsiye edeceğimiz 10 şeyi sizin için İtalya’da Eğitim Öncesi yazımızda ele aldık.

 

italyada-egitim-oncesi-yapmaniz-gerekenler

1 ) Tüm eşyalarınızı tek seferde götürmeye çalışmayın. Gittiğiniz mevsime uygun, 2-3 ay sizi idare edecek eşyaları yanınıza almanız İtalya’ya vardığınız ilk etapta yeterli olacaktır. Yerleştikten sonra Türkiye’ye kısa dönemler için rahatlıkla gidebilirsiniz.
İtalya-Türkiye arası 2,5 saat sürmektedir ve uçuşlar sezona göre değişmekle birlikte 70-80 Euro civarındadır.

 

2 ) Tüm evraklarınızı iyi bir şekilde kategorize edin ve dosyalayın. İlk günleriniz resmi işlemlerle geçeceği için nereye hangi evrakları teslim edecekseniz bunları iyi bir şekilde ayırmak sizi stresten kurtaracaktır.

italyada-egitim-oncesi-yapmaniz-gerekenler-3

3) Konaklama İtalya’da öğrenciler için en önemli konulardan biridir. İtalya’ya ilk ulaştığınızda geçici konaklama ayarlaması yapmanız gerekebilir.
Bu gibi durumlar için kişisel bakım ürünlerinizi yanınızda götürmenizde fayda var.

italyada-egitim-oncesi-4

 

4 ) Telefon hattınızı bir süreliğine yurtdışına açabilirsiniz.
Bu sayede yeni bir telefon hattı edinene kadar sizi merak eden ailenizle görüşmeler yapabilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

italyada-egitim-oncesi-yapilmasi-gerekenler-5

5 ) Yanınıza ağrı kesici, ateş düşürücü, mide bulantısı için ilaçlar gibi
temel sağlık malzemeleri alabilirsiniz.
İtalya İklimi Türkiye’ye benzese de hazırlıklı olmakta fayda var 🙂

italyada-egitim-oncesi-yapilmasi-gerekenler

6 ) Temel düzeyde iletişim kurmak için İtalyanca cep kitabı veya telefonlar için uygulamalar edinebilirsiniz.
İtalya’da sürekli ikamet eden ekibimizden destek alırsanız yerleşme aşamasında buna ihtiyacınız kalmayacaktır 🙂 İtalyanlar kibar insanlardır. “Ciao, Grazie, Prego” kelimelerini bolca kullanabilirsiniz.

italyada-priz-kullanimi

7) İtalya’da prizler Türkiye’dekine göre biraz daha farklıdır. Cep telefonu ve laptop şarj cihazları genellikle İtalya’daki prizlere uyumlu olsa da diğer elektronik cihazları kullanmak için dönüştürücü almanız gerekebilir. Bunu da İtalya’da marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

italyada-gitmeden-once-harita

8) İtalya’da eğitim öncesi  eğitim alacağınız şehrin haritasını indirip çevrimdışı olarak da kullanabilirsiniz.
Bu sayede internetiniz olmasa dahi yön bulmada ve o şehri keşfetmede sizin için kolaylık olacaktır. Çevrim dışı harita önerimiz ise MAPS ME 

 

italyaya-gitmeden-oncesi

9-İtalya’da Eğitim Öncesi yanınızda yüklü miktarda nakit para bulundurmayın ve harcamalarınızda kurları zihninizde çevirmeyi bırakın 🙂 Bütçe hesaplamanızı artık Euro üzerinden yapabilirsiniz. Paranızı mümkün mertebe banka hesabınızda bulundurun.
Ancak İtalya’da bazı kafelerde kartla ödeme yapmanız mümkün olmayabilir. O yüzden az da olsa nakit bulundurmanızda fayda var.

 

 

italya-egitime-gitmeden-once

10 ) Telefonunuzun hafızasında yer açın. 🙂 İtalya’nın harika mimarisi, sıcakkanlı insanları ve benzersiz öğrencilik deneyiminden birçok anı biriktireceksiniz.

 


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.
İtalya’da Okumak Ekibi olarak Türkiye ve İtalya’da bulunan ekibimiz ile  danışmanlık sağlamakta ve en iyi  hizmeti vermekteyiz.

İtalya’da Eğitim ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı bu sayfadaki yorum bölümünden bizlere iletebilir,
+90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here