İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtrdışında mimarlık yüksek lisans eğitimi denilince akla ilk gelen ülkelerden biri de İtalya’dır. Özellikle İtalya’nın teknik okulları olan “Politecnico”lar mimarlık alanında dünyanın ileri gelen üniversiteleri arasındadır. Politecnico Di Milano ve Politecnico Di Torino mimarlık alanında dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasındadır. İlk 200’de ise 9 İtalyan üniversite bulunmaktadır. Sadece bu bile İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi nin kalitesini gösteren önemli bir detaydır. 

İtalya’da mimarlık yüksek lisans programları, öğrencileri özel müşteriler ve şirketler için evler ve binalar tasarlamaya hazırlar. Verilen eğitim öğrencilere fonksiyonel bir alan tasarlamak için çeşitli bilgisayar programlarını öğretmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca öğrenciler mimarlık master programlarındaki ortak proje çalışmalarıyla, müşterilerle ve ekipler içinde profesyonel olarak nasıl işbirliği yapılacağını da öğrenirler. İtalyan üniversitelerinin büyük firmalar ve uluslararası birçok üst düzey üniversite ile ikili anlaşmaları bulunmaktadır. Ayrıca her yıl dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrencilere kapılarını açarak mimariye dair farklı yaklaşımlara destek olmaktadırlar. 

italyada-mimarlik-yuksek-lisans

İtalya’da Mimar Maaşları

İtalya’da mimar maaşları çalışılan şehir, firma, pozisyon gibi birçok etmene bağlı olarak değişmektedir. İtalya’da ortalama bir mimar maaşı aylık 1.800 Euro civarındadır. İtalya’da mimarlık master eğitimi sonrası elde edeceğiniz “mavi diploma” tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Ayrıca dünyanın en iyi mimarlık fakültelerine sahip İtalyan üniversitelerinde eğitim, size İtalya’da veya bir başka ülkede mesleğinizle ilgili birçok kapı açacaktır. 

İtalya’da Mimarlık Master Programları

İtalya’da mimarlık master programlarında seçenekler oldukça geniştir. Mimarlıkla ilgili master programlarında:

  • Mimari koruma (Architecture Conservation)
  • Restorasyon
  • Mimari ve şehir planlama
  • Sürdürülebilir mimari (Sustainable Architecture)

gibi birçok seçenek mevcuttur.

Özellikle İtalya’da restorasyon yüksek lisans programları tarihi zenginlikleri ve bu zenginliklerin nasıl korunabileceğini ders niteliğinde kanıtlayan bir ülke olmasından dolayı çokça tercih edilmektedir.

Yukarıda bazılarını saydığımız programlara başvurularda güçlü bir portfolyo sunmak oldukça önem arz etmektedir. İtalya’da Okumak-EGE ABROAD ekibi olarak mimarlık master programlarına başvuru yaptığımız öğrencilerimizin portfolyo ve diğer tüm evraklarını İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi almış ekip arkadaşlarımız aracılığıyla titizlikle inceliyoruz. Gerekli düzenlemeleri yaparak güçlü bir başvuru dosyası hazırlıyoruz.

İtalya Mimarlık Sınavı

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi için İtalyan eğitim bakanlığının düzenlemiş olduğu bir ortak sınav olduğunda bahsetmiştik. İtalya’da mimarlık master eğitimi için ise herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır. Ancak üniversiteler sizden lisans eğitiminizde veya iş hayatınızda yapmış olduğunuz çalışmaların portfolyosunu ve B2 seviyesinde dil belgesi talep etmektedirler. Bir okul haricinde herhangi bir ortalama barajı bulunmamaktadır ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinizde elinizi güçlendirmektedir. 

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans İçin Gerekenler

İtalya’da mimarlık master eğitimi alabilmek için gerekenler şunlardır:

  • Türkiye’den mimarlık veya ilgili bir alanda lisans diplomasına sahip olmak
  • En az B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi veya İngilizce lisans eğitimi aldığınıza dair belge
  • Portfolyo
  • Mezuniyet ortalamanızla ilgili herhangi bir alt sınır bir üniversite haricinde bulunmamaktadır.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Ücretleri

İtalya’da mimarlık master eğitim ücretleri 500-3.000 EURO arasında değişmektedir. Okul ücretinden indirim sağlamak için izlemeniz gereken belli bir prosedür vardır. Bununla ilgili olarak uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Bursları

İtalya’da mimarlık master ı yapmak isteyen öğrenciler aynı zamanda burslardan da faydalanabilirler. Burs miktarı yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişmektedir. Bu burslardan yararlanabilmek için sunmanız gereken belgeler ve yerine getirmeniz gereken belli prosedürler bulunmaktadır. Bu süreç hassas bir süreçtir ve başvurular belli tarihler arasında yapılmaktadır.

İtalya’da burslu mimarlık master eğitimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-mimarlık-yuksek-lisans

İtalya İç Mimarlık Yüksek Lisans 

İç mimarlık, konut veya ticari yapılarda çalışma ve yaşam alanları yaratmak için teknik becerileri yaratıcı vizyon ile birleştirir. Bir iç tasarımcı, tasarım ortamını ve herhangi bir iç mekan ortamını iyileştirmek için bu vizyon ve becerileri kullanır. İtalya ise iç mimarlık yüksek lisans eğitimi için seçebileceğiniz en iyi ülkedir. 

İtalya’da iç mimarlık master programları daha çok NABA, IED, Domus Academy, POLIDESIGN, Florence Institute of Design International gibi özel okullar bünyesinde verilmektedir. Bu okullar dizayn ve iç mimarlık alanlarında dünyanın önde gelen okulları arasında gösterilmektedir. Tamamen İngilizce olarak eğitim alabileceğiniz bu okullar ayrıca 1 yıllık veya daha kısa süreli master veya sertifika programları da sunmaktadırlar. Genellikle B1 veya B2 düzeyinde İngilizce bilgisi, portfolyo çalışmalarınız ve ilgili alanda lisans diploması şartları bulunmaktadır.

Bu alanda eğitim veren devlet üniversiteleri de mevcuttur. Bu üniversiteler B2 seviyesinde dil belgesi ve güçlü bir portfolyoyla öğrenci kabul etmektedirler.

İtalya İç Mimarlık Yüksek Lisans Ücretleri

İtalya’da iç mimarlık master programları daha çok özel okullar bünyesinde verilmektedir ve yıllık eğitim ücretleri 7.000-25.000 Euro arasında değişmektedir. Devlet okullarında ise 500-3.000 Euro arasında eğitim ücretleri bulunur. Seçtiğiniz program, okul, şehir gibi etmenler bu fiyat skalasını belirlemede önem arz etmektedir. 

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Okuyanlar

Siz de İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerimiz arasında yerinizi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İtalya’da yüksek lisans yapanlar ın eğitim ve yaşamla ilgili fikirlerini ilk elden öğrenebileceğiniz İtalya’da Okuyanlar sayfamıza da göz atabilirsiniz.

italyada-mimarlik-okuyanlar

İtalya’nın En İyi Mimarlık Okulları Hangileridir?

İtalya’da mimarlık master eğitimi için “Politecnico” lar oldukça kaliteli ve dünya standartlarında eğitim vermektedirler. Politecnico Di Milano, Politecnico Di Torino gibi teknik okulların dünyanın en iyi 50 mimarlık okulu arasında yer alan okulların yanında 7 İtalyan üniversitesi de dünyanın en iyi 200 mimarlık okulu arasındadır. Yani İtalya’da mimarlık master eğitimi için seçeceğiniz okullar eğitim kalitelerini dünyaya ispat etmiş okullardır. 

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Okulları ile ilgili ekibimizle de iletişime geçebilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, italya’da mimarlık Yüksek lisansı için ne tür dil belgeleri kabul edilir. Bölümü İngilizce okumadım ve ielts toefl gibi sınavlarada girmek istemiyorum. Başka bir alternatif var mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here