İtalya’da Oturma İzni (Permesso Di Soggiorno)

90 günden daha uzun süre İtalya’da kalmak isteyen ve AB üyesi olmayan herhangi bir ülke vatandaşı, uzun süreli bir İtalyan vizesinin yanında İtalya’ya ulaştığında İtalyan Oturma İzni (Permesso di Soggiorno) için de başvuru yapmalıdır. Orada bulunma sebebiniz ne olursa olsun (çalışma, kısa ve uzun süreli eğitim, araştırma gibi) 90 günden fazla kalacaksanız İtalya için oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

Permesso di Soggiorno “oturma izni” anlamına gelir. İtalya’da uzun süre kalmak için almanız gereken belgedir. Oturma izni kartı elektroniktir ve üzerinde dijital olarak saklanan ve kişisel bilgilerinizi içeren bir mikroçip ve manyetik şerit (kredi kartlarındakine benzer şekilde) bulunur.

italyada-oturma-izni

İtalya’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya’da oturma izni alabilmeniz için geçerli bir sebebinizin olması gerekmektedir. Örneğin İtalyan üniversitelerinden kabul almanız durumunda öğrenci olarak oturum izni alabilirsiniz.

italya-oturum-izni-alinmasi
Öğrencilerimiz için oturum izni başvurularında yanlarında bulunup eşlik ediyor, tüm evrakları birlikte hazırlıyoruz.

İtalya’da Oturma İznine Kimler Başvurabilir?

Teknik olarak, İtalya’ya giriş koşullarını yerine getiren ve 90 günden fazla kalacak herhangi biri, İtalya’da oturum izni başvurusunda bulunabilir. AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız, öncelikle kendi ülkenizden İtalya’ya giriş yapmanıza izin veren uzun süreli İtalya vizesi için başvuru yapmanız gerekir.

İtalya’da oturma iznini ancak İtalya’ya ulaştıktan ve gerekli başvuruları İtalyan makamlarına yaptıktan sonra alabilirsiniz.

Permesso di Soggiorno başvurusu yapabilmeniz için öncelikle İtalya’da uzun süreli bulunacağınıza dair vize almanız gerekmektedir. Bununla ilgili süre 90 gündür. Yani 90 gün ve üzeri İtalya’da kalmanız durumunda oturma iznine başvurmanız gerekir. 

İtalya’da Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya’ya ulaştığınızda oturma izni başvurusunu postanelere yapmanız gerekmektedir. Ardından size verilen tarihte ise adresinize adresinize en yakın karakola gidip parmak izi vermeniz gerekmektedir. 

İtalya’da Oturma İzni İle İlgili
Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Oturum izni başvurunuzu İtalya’da girdikten sonra 8 gün içinde yapmanız gerekmektedir. 
  • Başvuru için gerekli belgeleri Türkiye’deyken hazırlamaya gayret edin.
  • Belgelerinizi teslim ettikten sonra size verilen tarihleri mutlaka not edin ve o tarihlerde işlemlerinizi yapmaya çalışın.
  • Başvurduğunuz noktadaki işlem yoğunluğuna göre verilen tarihler uzun zaman sonrasına olabilir. Bu durumlarda yine verilen tarihe riayet edin. 
  • Başvurudan sonra size verilen randevu evraklarını saklayın. 

İtalya’da Oturma İzni Uzatmak

İtalya’da eğitim alacak öğrencilerin İtalya’ya ulaşır ulaşmaz oturum iznine başvurmak zorunda olduklarını belirtmiştik. Genellikle bir yıllık verilen oturum izni geçerlilik tarihi sona ermeden yenilenmek zorundadır. Bu noktada da öğrencilerimize en az 1 ay öncesinden başvuru yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bu süreçte yine sizden bir yıl boyunca yaşamınızı idame ettirecek miktarda paranızın olduğunu gösteren banka hesap dökümü ve öğrenciliğinizle ilgili diğer evraklar talep edilir.

Ricevuta ile Seyahat

“Ricevuta” İtalya’da çokça duyacağınız bir kelimedir. Türkçe’ye makbuz olarak çevirebileceğimiz kelime, genellikle oturum izni başvurunuz ardından size verilen başvuru makbuzunu ifade etmek için kullanılır. Bu makbuzla belirlenen tarihte karakola (Questura) gidip parmak izninizi verdikten sonra hazır olduğunda oturma izni kartınızı alabilirsiniz. Ricevuta ile seyahat konusu ise İtalya’da eğitim alan Türk öğrenciler tarafından çokça sorulmaktadır. Ricevuta ile İtalya-Türkiye arası rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. İtalya’dan diğer Schengen Birliği ülkelerine ise girişte genellikle problem yaşanmamaktadır. Ancak resmi olarak İtalya’da oturma izniniz henüz çıkmadığı için diğer ülkelerden Türkiye’ye dönüşler veya İtalya’ya bu ülkelerden aktarmalı olarak gidişlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu noktada öğrencilerimize oturma izinleri çıkana kadar diğer ülkelere seyahat etmemelerini tavsiye ediyoruz.

İtalya’da Öğrenci Çalışma İzni

İtalya’da öğrencilerin haftalık 20 saatlik çalışma izni bulunmaktadır. İtalya’da eğitim alırken aynı zamanda çalışarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Ancak İtalya’da iş bulabilmek için iyi derecede İtalyanca bilmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca İtalya’da eğitim alan bireyler eğitimden sonra 1 yıllık iş arama iznine başvurabilirler. İş bulmaları durumunda oturum izinleri çalışma iznine çevrilir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okurken Çalışmak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Oturma İzni Erasmus

Daha önce de belirttiğimiz gibi İtalya’da 90 günden fazla kalan herkes oturma iznine başvurmak zorundadır. İtalya’ya Erasmus eğitimi için gelen öğrenciler genellikle 90 günden uzun süreyi kapsayacak şekilde İtalya’da kaldıkları için oturma iznine başvurmaları gerekir. Oturma iznine eğitim aldıkları şehirdeki postanelerden başvuru yapabilirler.

İtalya’da Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

İtalya’da oturma izni başvurularından sonra genellikle 4-5 ay gibi bir süre içerisinde oturum izni kartınızı alabilirsiniz. Bu süre başvuru yaptığınız şehir ve kurumdaki yoğunluğa göre değişmektedir. İtalyan bürokrasisi yavaş işlediği için en kısa sürede başvurunuzu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Oturum Başvuru süreci ve prosedürler ile alakalı destek almak için bize ulaşabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Oturma İzni (Permesso di Soggiorno) ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here